35 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 24 Aralık 2016 01:15
Orhan Gökdemir

Güya Suriye muhalefeti ayaklanmıştı. Sonra muhalefet dediklerinin “Özgür Suriye Ordusu” gibi tumturaklı bir ad verilen bir avuç kiralık cihatçı çeteden ibaret olduğu ortaya çıktı.

Salı, 13 Aralık 2016 01:00
Orhan Gökdemir

İktidarda bir tutarlılık kaygısı yok, bu görünüyor. Alabildiğine pragmatistler. Durumun gereklerine göre en tutucu göründükleri inançlarında bile revizyona hazırlar. İsrail’le, Rusya’yla, Suriye’yle savaşın eşiğine geldikten sonra neredeyse saatler içinde yaptıkları politik kıvırtmalara bakın. Tek kelimeyle göz yaşartıcı bir uyum yeteneği bu.

Salı, 20 Aralık 2016 01:00
Orhan Gökdemir

11-12 Aralık gecesi Mevlit Kandiliydi. Mevlit veya mevlid, Arapça “vld” kökünden geliyor. Bildiğimiz veled sözcüğü bu. Vld’in doğum günü ya da doğum zamanı demek daha uygun. Ne zaman? Rebiülevvel ayının 12. günü. Rebiülevvel, “evvel reb”, önceki bahar, daha iyisi ilkbahar demek. Şiiler için bu tarih Rebiülevvel’in 17. günü. Arada yaklaşık bir haftalık fark var. Hangisi doğru?

Salı, 06 Aralık 2016 01:15
Orhan Gökdemir

Süleyman Demirel siyasal hayatımızın en pragmatik şahsiyetlerinden biriydi. Siyasetin gereklerinin ilkeleri ezip geçtiğini yaşayarak öğrenmiş, ilkesizliği ilke edinmişti. 1980’li yıllardan sonra cuntanın engelleri ile karşılaşınca kurduğu partileri emanetçiler ile yürüttü. Perde gerisinde durduğu ve her şey ona sorulduğu için adı “bir bilen”e çıkmıştı.

Salı, 22 Kasım 2016 00:45
Orhan Gökdemir

Laikliği kaldırmak için yanıp tutuşuyorlar. Cumhurbaşkanı yemininden çıkaracaklarmış. Meclis Başkanının sözü; Yeni Anayasada yer almamalıymış laiklik. Niye? Ne olacak laiklik kaldırılınca? Laiklik varken yapamadıkları ne var ki laiklik kalkınca yapabilecekler?

Salı, 08 Kasım 2016 00:45
Orhan Gökdemir

Geçen Mayıs ayında bir etkinlik duyurusu yapıldı. Etkinlik, İstanbul Bayrampaşa Abdi İpekçi Caddesi üzerindeki Bayrampaşa Belediyesi'ne ait Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecekti. Etkinliğin konusu "Kıyamet Yaklaşırken, İnsanlık Çökerken Tek Çare İslam"dı.

Salı, 15 Kasım 2016 01:00
Orhan Gökdemir

Medine sözleşmesi ve çok hukukluluk ile başladılar. Sözleşme, birbiri ile çatışan kabileleri ve elbette Yahudileri yeni düzene ikna edecek bir tür barış yasasıydı. Çok hukukluluk ise ezilenlere bir tür muz uzatıyordu. Çok hukuk olacak ve isteyen istediği hukuka uymayı kendisi seçecek, böylece çoğulcu bir toplum yaratılacaktı.

Salı, 01 Kasım 2016 01:00
Orhan Gökdemir

Redhack Damat ve Bakan Berat Albayrak’ın maillerini “kırdı” ve bir kısmını yayınladı.  Yayınlanan belgeler arasında Damat ve CEO Mehmet Ali Yalçındağ'ın Berat Albayrak'a yolladığı "rapor" niteliğindeki mailler de vardı. Bunların birinde Akademisyen Nuray Mert'e ilişkin ifadeler yer alıyordu.

Cumartesi, 22 Ekim 2016 01:30
Orhan Gökdemir

Darbe komisyonu kurdular. Başında Reşat Petek var. Malum kim AKP’li kim cemaatçi görünüşlerinden ve fikirlerinden ayırmak mümkün değil. Ben komisyonun başına geçirilinceye kadar arkadaşı cemaatçi sanıyordum. Çünkü ne zaman TV’de görsem “Hoca Efendi”yi savunurken görüyordum. Şimdi Hoca Efendinin darbesini araştırıyor.

Salı, 11 Ekim 2016 01:00
Orhan Gökdemir

Uğur Erman Karakoç’la yapılmış bir söyleşi var Aykırı Akademi’de. Diyor ki Uğur, “Beni ilk, yirmi altıncı gün dışarı çıkardılar. O gün de hava güneşliydi, çok güzeldi. O gün hayatımdaki en güzel günlerden biriydi.” Anlattığı tam bir yıl önce gerçekleşen Ankara Katliamı. IŞİD’li katiller yaptı o katliamı görünüşe göre.

Cumartesi, 29 Ekim 2016 01:00
Orhan Gökdemir

Cumhuriyet, hükûmet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimi. Egemenlik hakkının belli bir kişiye-aileye ait olduğu monarşi ve oligarşi kavramlarının tersi. Demek ki usul şu: Yönetimi herhangi bir âdeme vermeyecekseniz. Hiç kimse orada sonsuza kadar kalmayacak. Kendisini ülkenin sahibi sanmayacak…

Cumartesi, 15 Ekim 2016 01:15
Orhan Gökdemir

Olağanüstü Hal devletin zincirlerinden boşanması halidir. Onun için bu hali mümkün olduğunca kısa tutarlar ki gidip sağa sola hasar vermesin devlet, yıkıp perdeyi viran eylemesin. Ama imamın sorunu ölçü bilmemesindedir. Uzattılar olağanüstü hali, çünkü tek ölçüleri ölçüsüzlüktür. 7 Haziran’dan beri AKP yönetimi bir olağanüstü haldir zaten.

Salı, 20 Eylül 2016 01:00
Orhan Gökdemir

Türkiye’deki “liberal zihniyet”in en önemli üretici kanallarından biri Birikim Dergisi. Ülke standartlarına göre çok uzun zamandır çıkıyor bu dergi. İlk dönemi 1970’li yılların ikinci yarısında. Uzun 12 Eylül arasından sonra sanırım 1989’da tekrar yayın hayatına döndü. Ama o arada “Yeni Gündem” adıyla daha güncel bir versiyonu üretildi aynı ekip tarafından.

Pazartesi, 12 Eylül 2016 23:45
Orhan Gökdemir

Zaman Gazetesi yazarı Lale Kemal içeriden Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı… Şöyle dedi:

Cumartesi, 10 Eylül 2016 01:15
Orhan Gökdemir

Bir yeni insan işidir devrim. Eski bağlılıkların kırılması ve yerine yeni bağlılıkların kurulması işidir. Böyle bakınca Büyük Fransız Devriminin Aydınlanma Çağının ardından gelmesi doğaldır. Aydınlanma eski düzenin değerler sistemini sarstı. Fransız Devrimi o sarsıntının açtığı çatlakta bir yeni düzen kurdu ve bir yeni insan yarattı. Respublica, cumhuriyet, o devrimin getirisidir.

Pages