14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Cuma, 07 Haziran 2019 01:15
Mesut Odman

Kim olursa olsun, ister bir ister birçok kişi, ister karmakarışık bir kalabalık ister az çok türdeş bir kitle için, kabul edilmez, uzak kalınması gereken, sözü edildiğinde “evlerden ırak” korkulu dileğiyle karşılanan iki durumun anlatımı bunlar.

Cuma, 13 Ekim 2017 01:00
Mesut Odman

Biraz abartılı görünse de böyle demek mümkün. Ayrıca, karmakarışıklığı anlatmak üzere kullanılan “Arap saçı”nın ne kadarlık bir karmaşayı çağrıştırdığı pek açık sayılmaz; çünkü, her Arap’ın saçının aynı derecede karışık olduğu ileri sürülemez.

Cuma, 22 Eylül 2017 01:00
Mesut Odman

Sık sık yaparım ya, önce başlıkla ilgili birkaç açıklama.

Birincisi, biraz popülerleştirme, daha güncel deyişle, medyatik olma eğilimine kapıldığımı itiraf etmek zorundayım; ister istemez oluyor, “zamanın ruhu” kavramının anlattığı tam da bu değildir ama, kullanalım, ona kapılmadan edemiyorsun. Yoksa bu “moskof” sözcüğü de Türk sağının onunla dansı da başlıkta yer almazdı.

Cuma, 27 Mayıs 2016 01:45
Mesut Odman

Buna benzer bir yazıyı ne zamandır aklımdan geçiriyordum. Bizim Orhan Gökdemir’in 24 Mayıs Salı günkü yazısını okuyunca, biraz daha kışkırtılmış oldum ve artık zamanı gelmiş sayılır dedim.

Önce, o yazının yazarına ilişkin birkaç söz.

Cuma, 25 Mart 2016 01:15
Mesut Odman

Önce ülke içinde olup biten bazı gelişmelere değinelim. Herhangi bir öncelik sırası yüklemeden. Aklımıza geldiğince. Rasgele.

Cuma, 18 Aralık 2015 04:00
Mesut Odman

Önce, iç savaş başlığını koymuştum. Sonra, biraz daha düşününce, iç sözcüğünü atarak yazmakla, bu hafta üzerinde durmak istediklerime uygunluğu artırabildiğimi fark ettim. Bugün iç ve dış boyutları olan ya da hem içe hem dışa dönük savaş koşulları içinde yaşadığımızı düşünmekte bir abartma görünmüyor.

Cuma, 10 Nisan 2015 08:00
Mesut Odman

Belki, aynı tehlike, yaklaştığını hatırlatmak için de, aynı yakın tehlike demek daha doğru olurdu. Az ya da çok farklı koşullarda ve bunlara bağlı olarak öncekilere benzemeyen bir görünümde ortaya çıksa, muhtemelen öyle çıkacak olsa da, aynı demekte sakınca yok, yakınlaştığını vurgulamakta da…

 

Pazar, 19 Şubat 2012 10:10
Mesut Odman

Tükenmez çünkü, iktidar olmak genellikle koalisyonlarla mümkündür. Siyasal iktidardan söz ediyoruz elbette. Siyasal iktidarı, şu ya da bu yolla, alabilmenin de aldıktan sonra elde tutabilmenin de yolu koalisyonlardan geçer. Böyle derken, koalisyon sözcüğü ile ittifak sözcüğünü, belki de daha doğrusu, kavramlarını çok fazla birbirine yaklaştırarak kullanmış oluyoruz.

Cumartesi, 15 Ekim 2011 10:30
Mesut Odman

Niye ezik oluyor, ya da, neden notlardan ibaret olduğu sonuna gelindiğinde anlaşılacak da, “ezik” nitelemesi nereden çıkıyor? Bu soruyla başlamaktan başka çare yok.

Pazar, 10 Temmuz 2011 10:30
Mesut Odman

Bana da biraz uydurma geliyor ama, aslına bakılırsa, öyle olacak bir yanı yok. “Pro” öneki, yanında yer alma, destekleme anlamlarını taşıyor nostalji ise malum… Tercüme etmeye kalkarsak, bu kez biraz nostaljik takılma eğiliminde olduğumuzu söyleyebiliriz.

Pazar, 20 Haziran 2010 10:30
Mesut Odman

Hiç değilse yedi sekiz yıldır, şu “yandaş” yaftasıyla anılan basın kanalıyla yaygınlaştırılmış deyişle “laikçi” kesimin oldukça eski bir alışkanlığı vardır.

Pazar, 06 Haziran 2010 10:53
Mesut Odman

Daha geçen hafta şöyle yazmışım: “(…) o arada ortaya çıkabilecek Kürt hareketinin girişebileceği ve/veya karşı karşıya kalabileceği atılımlar türünden iç, İran ve İsrail dolayımlı ilişkiler türünden dış gelişmelerin, bu ana gündemi şu ya da bu ölçüde etkilemesi, hatta ana gündem olmaktan çıkarması mümkündür.”

Pazar, 15 Kasım 2009 13:47
Mesut Odman

Bizim bu yazıp çizme haberleşme ortamının resmi ya da teknik adı “portal” olmakla birlikte, ben bundan hiç hoşlanmıyorum, postal der gibi geliyor bir de şöyle esaslı bir günlük sol gazete aşağı yukarı kırk yıldır hayallerimiz içinde olduğu ve güncel geçerliliğine aldırmaksızın hep bu gerçekleşebilir hayali canlı tutanlar arasında yer aldığım için, soL gazetesi demeyi tercih ediyorum.

Pazar, 30 Ağustos 2009 10:30
Mesut Odman

Yazı başlığı olarak değilse bile, bu saptamayı daha önce dillendirenler olmuştur mutlaka pek de yeni bir söz sayılmaz.