43 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 19 Nisan 2019 00:00
Mesut Odman

Seçim sonrasında ülkede muhalefetin büyük bölümünün söylemlerine iç içe geçmiş ikili bir klişe yerleşmiş durumda. Muhalefet derken, elbette, düzen içi muhalefeti anlatmak istiyoruz; hatta, açık açık muhalefette görünmeyen bazı kesimler de bu söylemi paylaşıyor.

Cuma, 29 Mart 2019 00:00
Mesut Odman

Aslında önemsiz bir seçime iki gün kaldı. Üçüncü günde oylar verilecek, aynı günün gecesi bitmeden de sonuçlar büyük ölçüde belli olacak.

Cuma, 01 Şubat 2019 00:15
Mesut Odman

Aslında güncelliği azalmış sayılabilir biraz. Bu yazıya yol açan televizyon programının demek istiyorum, programın kendisinin ve orada konuşulanların çoğunun güncelliği, evet, azalmıştır, nereden baksanız on günü geçmiş durumda yayımlanalı.

Cuma, 18 Ocak 2019 07:30
Mesut Odman

Onun çok bilinen bu dizesiyle başlamış, bizim eklediğimiz sözlerle devam etmiştik: “Nazım bu memleketin.”  Onun dizesiyle sahip çıktığımız ülkemizin büyük değerlerinden birini de öne çıkarmış ve sahiplenmiş oluyorduk.

Böylece bir tür slogan, bir tür falan değil, örgütlenmeye girişilen kampanya için düpedüz bir slogan ortaya çıkmıştı: “Bu memleket bizim, Nazım bu memleketin.”

Cuma, 13 Nisan 2018 07:30
Mesut Odman

İki sözcükten oluşan bu tamlama, ülkemizin sosyalist/komünist hareketini değerlendirme bakımından önem taşımakla, bana göre en büyük önemi taşımakla birlikte, oraya gelmeden önce, şu sosyalist ile komünist sıfatlarını bir arada ve kimileyin birbirinin yerine kullanma alışkanlığımla ilgili bir iki söz etmekte yarar var. 

Cuma, 08 Aralık 2017 00:45
Mesut Odman

Yarın iktidarı alsak, diyorum, işimiz çok zor olacak, besbelli.

Çok zor derken, iktidarı almak kadar elde tutmanın, öyle uzun süreler boyunca da değil, alıp bırakmak türünden anlık bir zaferin ötesine geçmek kadar “mütevazı” bir başarının da kolay olmadığını anlatmak istiyorum.

Hemen iki itiraz gelebileceğinin farkındayım.

Cuma, 27 Ekim 2017 00:45
Mesut Odman

Geçen haftaki yazım bazı okurlarda önemli gördüğüm bir soruya yol açmış. Demokrasi ve demokrasi mücadelesi konusunda çok uzun zamandır yazdıklarımdan vaz mı geçiyorum; vazgeçmek denemese bile, bir inceltmeye mi yöneliyorum?

Cuma, 15 Eylül 2017 01:30
Mesut Odman

Sözlerin akışı açısından, önce ne yapması, daha sonra ne yapmaması gerektiği dile getirilmeli; böyle kabul edilir genellikle.  Günlük konuşmalarda olumlu olanı ya da yapılması gerekeni daha önce belirtmek, ardından, bu gerekliliği vurgulamak ve iyice anlaşılmasını sağlamak için ne yapmamak gerektiğini  anlatmak, daha yaygındır; alışkanlık bu yönde oluşmuştur, demek istiyorum.

Cuma, 22 Eylül 2017 01:00
Mesut Odman

Sık sık yaparım ya, önce başlıkla ilgili birkaç açıklama.

Birincisi, biraz popülerleştirme, daha güncel deyişle, medyatik olma eğilimine kapıldığımı itiraf etmek zorundayım; ister istemez oluyor, “zamanın ruhu” kavramının anlattığı tam da bu değildir ama, kullanalım, ona kapılmadan edemiyorsun. Yoksa bu “moskof” sözcüğü de Türk sağının onunla dansı da başlıkta yer almazdı.

Cuma, 28 Temmuz 2017 01:15
Mesut Odman

Kısa tutmak için bu kadarıyla bıraktım. Başlığa şöyle devam edebilirdim aslında: “…ya da sık kullanılan deyimlerden karakter tahlili.” 

Cuma, 14 Temmuz 2017 01:00
Mesut Odman

Harcıalem tribün ya da meydan sloganlarına mı benzedi biraz? Yoksa, ince düşünüp kılı kırk yaranların gözünde pek kaba, pek basitleştirici mi oldu?

Olsun varsın. Önemli olan, doğruluğu. Hele doğru bir düşüncenin, özlemin, umudun kolayca söylenip akılda kalmasını sağlarsa, bir de kalabalıklara doğru yayılabilirse, varsın beylik sloganları hatırlatsın!

Cuma, 05 Mayıs 2017 01:15
Mesut Odman

Başlarken, bir an için, toplumsal sınıfların var olmadığını kabul edelim ve yıkılmış, yerle yeksan olmuş cumhuriyetin safiyane sloganındakine benzer, “imtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitle” olduğumuzu varsayalım.

Bu cümlede kullanılan bazı sözcük ve deyişlere birtakım itirazların gelmesi doğaldır.

Cuma, 13 Ocak 2017 01:00
Mesut Odman

Kapitalist sınıfın eğilimlerinde, egemen olduğu emperyalist dünyanın gücünde, o dünyanın içinde ve kıyısında yer alan kendi ülkemizde zaman zaman birtakım yeni sayılabilecek, eskisinden az çok farklı, pek alışılmadık  gelişmelerin ortaya çıkması doğaldır.

Cuma, 11 Kasım 2016 01:30
Mesut Odman

Haftalar sürmüş zorunlu bir aradan sonra, küçük bir öykü ile, hem de yaşanmış bir öykü ile başlamakta ne sakınca olabilir? Sakınca bir yana, tasarlanan yazı konusuna denk düştüğü için, çok da uygun olduğu birazdan görülecek.

Cuma, 22 Temmuz 2016 04:15
Mesut Odman

Bunu mu diyor acaba Türkiye kapitalizmi? Halkımıza darbe denilen ürünün de ayrı ayrı birçok türünü sunuyor ve “seç, beğen, al” mı diyor?

Hani, serbest piyasa öyleymiş ya, çeşit çeşit ürünü arz eder, gayet aklı başında ve özgür olan tüketici de öyle bir konumda yaptığı seçimlerle piyasaya hükmedermiş…

Pages