18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 17 Aralık 2009 23:47
Merdan Yanardağ

Kürt sorununu gerici yoldan çözmeye çalışan, başka bir anlatımla Türkiye'nin bir "Ilımlı İslam Cumhuriyeti" yönünde dönüştürülmesi projesinin önünü, (bölgesel bağlamının yanı sıra) ülkedeki en önemli muhalefet potansiyellerinden birini oluşturan Kürt hareketini yedekleyerek açmayı hedefleyen Amerikancı ve Barzanici stratejik planlama, daha yolun başında çökmüş görünüyor.

Cuma, 13 Kasım 2009 09:30
Merdan Yanardağ

AKP iktidarı herkesi dinliyor, bütün ülkeyi takip ediyor, dosyalar oluşturuyor, şantaj operasyonları düzenliyor, rant dağıtıyor, satın alıyor/almaya çalışıyor, olmazsa tehdit ediyor. Ekonomik zor araçlarının yetersiz kaldığı aşamada polisi devreye sokuyor, siyasal şiddet kullanmaktan kaçınmıyor. Polis sistem içinde güç kazanmayı sürdürüyor.

Cuma, 27 Kasım 2009 09:33
Merdan Yanardağ

Son yıllarda adeta bir fetiş haline getirilen moda kavramlardan biri de "sivil", "sivil toplumculuk" ya da "sivil olmak" sanırım. Öyle ki, "sivil" oldunuz mu, önsel olarak "demokrat", "özgürlükçü", "anti-militarist" filan da oluyorsunuz.

Öyle mi gerçekten?

Cuma, 30 Ekim 2009 08:30
Merdan Yanardağ

Türkiye yeniden Genelkurmay Başkanlığı karargâhında hazırlandığı ileri sürülen ve adının “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” olduğu belirtilen belgeyi tartışıyor.

Cuma, 23 Ekim 2009 12:00
Merdan Yanardağ

Türkiye tuhaf bir tarihsel dönemeçten geçiyor. Amerikancı, neo-liberal ve muhafazakâr bir iktidar (siz buna belli rezervlerle İslamcı da diyebilirsiniz), bu ülkenin kadim sorunlarından birine ilişkin kapsamı bilinmeyen, içeriği resmen açıklanmayan bir “açılım” projesini ortaya atıyor ve bu politik hamleye sosyalist solun bazı sektörleri -utangaç biçimde de olsa- büyük bir destek veriyor.

Cuma, 09 Ekim 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Her çağın öne çıkan, değer kazanan ve belirleyici olan kurumları bir "felsefesi", estetik anlayışı ve yaşam tarzı vardır. İnsanlığın içine girdiği yeni tarihsel dönem, biraz da moda olan kavramlarla belirtirsek, "iletişim ve bilgi çağı" diye tanımlanıyor. Bu çağın en etkili güç ve iktidar araçlarından biri de kuşkusuz medyadır.

Cuma, 31 Temmuz 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Amerikancı AKP iktidarının devletin tümünü ele geçirme operasyonunda yeni bir etapla karşı karşıyayız. Daha önce çeşitli yazılarımda da işaret ettiğim gibi, fetihçi bir anlayışla yürütülen bu operasyonda sıranın genel olarak yargı erkine, daha dar planda da yüksek yargı organlarına gelmesi kaçınılmazdı.

Cuma, 24 Temmuz 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Taraf gazetesi son günlerde “eski solcu” etiketine sahip bazı isimlerle seri söyleşiler yapıyor.

Cuma, 19 Haziran 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Türkiye günlerdir bir belgeyi tartışıyor. Taraf gazetesinin "AKP ve Güleni bitirme planı" manşetiyle yayımladığı, resmi başlığının "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" olduğu ileri sürülen bu "belge", öyle anlaşılıyor ki, Ergenekon soruşturması üzerinden yürüyen ve bir darbe karakteri kazanan sistem içi güçlerin iktidar mücadelesinde bir dönüm noktası oluşturacak.

Cuma, 29 Mayıs 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Son günlerde Kürt sorunun çözümüne ilişkin "tarihsel bir fırsatın yakalandığı" şeklinde bir efsane dolaşıyor medya mahfillerinde. Hararetli bir tartışma yürüyor. Ancak parametreleri ve tarafları belli olmayan soyut ve 'tuhaf' bir tartışma bu.

Cuma, 03 Nisan 2009 19:25
Merdan Yanardağ

AKP hükümeti ve bu hükümetin zihniyet dünyası için bir referanduma dönüşen 29 Mart 2009 yerel seçimleri, çok yönlü bir değerlendirmeyi hak ediyor.

Cuma, 24 Nisan 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Ergenekon soruşturmasının 12. dalgası liberal çevrelerde derin bir şaşkınlık yaratmış gibi görünüyor. Operasyonun Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) gibi laik tavrı belirgin eğitim kuruluşlarına uzanması Prof. Türkan Saylan gibi bir tür "dokunulmazlık" zırhına sahip kişileri de içine alması, bu şaşkınlığın başlıca nedenini oluşturuyor.

Cuma, 10 Nisan 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Taraf gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan şöyle yazıyor:

Cuma, 13 Mart 2009 10:00
Merdan Yanardağ

Yeni ABD yönetiminin oluşmasının ardından bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Washington'un izlediği küresel siyasetlerde, köklü olmasa bile önemli değişikliklerin gerçekleşeceğine dair beklentilerde bir artış gözleniyor.

Cuma, 27 Mart 2009 09:30
Merdan Yanardağ

Yerel seçimlerin son etabına girilmişken Ergenekon soruşturmasında ikinci iddianamenin açıklanması, Türkiye'de ılımlı İslamcı bir rejimin kurulma sürecinde yeni bir aşamaya ulaşıldığını gösteriyor. Bu nedenle bir kez daha bu soruşturma üzerinde durmak, sol'daki kafa karışıklığı ve liberalizmin derin etkisine işaret etmek zorunlu oldu.

Pages