18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 04 Aralık 2009 09:30
Merdan Yanardağ

Son birkaç yıldır darbe tartışmaları ve Ergenekon davası, ardından üst üste gelen Kürt, Alevi ve Ermeni açılımları, “milli irade” kavramı ile ifade edilen çarpık iktidar anlayışı, entellektüel ortamda esen liberal rüzgar ve bütün bu olup bitenlerin ortasında solun durumu, “demokrasi” kavramının hem teorisi hem de ima ettiği pratiği hakkında bir kez daha düşünmemizi zorunlu kılıyor.

Perşembe, 17 Aralık 2009 23:47
Merdan Yanardağ

Kürt sorununu gerici yoldan çözmeye çalışan, başka bir anlatımla Türkiye'nin bir "Ilımlı İslam Cumhuriyeti" yönünde dönüştürülmesi projesinin önünü, (bölgesel bağlamının yanı sıra) ülkedeki en önemli muhalefet potansiyellerinden birini oluşturan Kürt hareketini yedekleyerek açmayı hedefleyen Amerikancı ve Barzanici stratejik planlama, daha yolun başında çökmüş görünüyor.

Cuma, 06 Kasım 2009 09:30
Merdan Yanardağ

Sanırım birçok arkadaşımızın da başına gelmiştir son günlerde bazı sohbetlerde, arkadaş muhabbetlerinde, söyleşilerde, panellerde ya da benzeri etkinliklerde sık sık bir soru soruluyor. Konuşmacılara deniyor ki, "Türkiye'nin nereye gittiğini, dünyada neler olup bittiğini iyi anlatıyorsunuz. Tamam bunlar güzel de, peki ne yapacağız?"

Cuma, 27 Kasım 2009 09:33
Merdan Yanardağ

Son yıllarda adeta bir fetiş haline getirilen moda kavramlardan biri de "sivil", "sivil toplumculuk" ya da "sivil olmak" sanırım. Öyle ki, "sivil" oldunuz mu, önsel olarak "demokrat", "özgürlükçü", "anti-militarist" filan da oluyorsunuz.

Öyle mi gerçekten?

Cuma, 25 Eylül 2009 09:44
Merdan Yanardağ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlken Başbuğ, bayramda Mardin’in Nusaybin ilçesine giderek bir sınır karakolunu ziyaret etti. Bu geziye bazı gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile bazı yazarları da davet edilmişti. Dolayısıyla bu ziyaret beklendiği gibi güzide basınımız sayfalarında ve ekranlarında genişçe yer aldı.

Cuma, 11 Eylül 2009 10:30
Merdan Yanardağ

AKP hükümetinin son günlerde bir telaş içinde olduğu ve politik bir gecikmişlik duygusuyla hareket ettiği gözleniyor. Açılım üstüne açılım, reform üstüne reform, düzenleme üstüne düzenleme girişimleri bir birini izliyor.

Cuma, 14 Ağustos 2009 10:30
Merdan Yanardağ

AKP iktidarı rejimi dönüştürme stratejisinde çok önemli iki taktik adımı atmaya hazırlanıyor. Üstelik stratejik derinliği olan taktik adımlar bunlar. Bilindiği gibi bu adımlardan birini “Alevi açılımı” diğerini de “Kürt açılımı” oluşturuyor.

Cuma, 24 Temmuz 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Taraf gazetesi son günlerde “eski solcu” etiketine sahip bazı isimlerle seri söyleşiler yapıyor.

Cuma, 31 Temmuz 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Amerikancı AKP iktidarının devletin tümünü ele geçirme operasyonunda yeni bir etapla karşı karşıyayız. Daha önce çeşitli yazılarımda da işaret ettiğim gibi, fetihçi bir anlayışla yürütülen bu operasyonda sıranın genel olarak yargı erkine, daha dar planda da yüksek yargı organlarına gelmesi kaçınılmazdı.

Cuma, 08 Mayıs 2009 10:30
Merdan Yanardağ

"Kırk yaşında.

"Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, İngilizce biliyor, gazetecilik yapmış, hamamlar üstüne epeyce lirik bir kitap yazmış. (...) Telsizden polise sesleniyor. 'Ben bugün öleceğim.'

"Ölümü böylesine kararlı şekilde göze almasının nedeni ne? Kendi sözlerine göre, 'kardeşlik'.

Cuma, 22 Mayıs 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Kapitalizmin bütün dünyayı saran ve 1929'daki "büyük buhran" ile karşılaştırılan derin krizi, yaklaşık 30 yıldır egemenliğini sürdüren neo-liberal politikaların çöküşüne işaret ediyor. Bu çöküş, özellikle 1990 sonrasında entelektüel inisiyatifi eline geçiren liberal ve yeni muhafazakâr ideoloji ve politikaların üzerine bastıkları zeminleri de ortadan kaldırıyor.

Cuma, 01 Mayıs 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 29 Nisan 2009 tarihli basın toplantısı, Türkiye'nin içinden geçtiği kırılma noktasını çok çarpıcı şekilde ortaya koydu. Kuşkusuz bu basın toplantısında Başbuğ'un söyledikleri çok yönlü bir değerlendirmeyi gerektiriyor.

Cuma, 27 Mart 2009 09:30
Merdan Yanardağ

Yerel seçimlerin son etabına girilmişken Ergenekon soruşturmasında ikinci iddianamenin açıklanması, Türkiye'de ılımlı İslamcı bir rejimin kurulma sürecinde yeni bir aşamaya ulaşıldığını gösteriyor. Bu nedenle bir kez daha bu soruşturma üzerinde durmak, sol'daki kafa karışıklığı ve liberalizmin derin etkisine işaret etmek zorunlu oldu.

Cuma, 06 Mart 2009 10:00
Merdan Yanardağ

Bugün yurtseverlik, ulusalcılık ve milliyetçilik gibi birbirinden farklı anlamlara ve oyluma sahip akımlar liberaller tarafından hem bir kavram hem de bir politik tutum olarak bir ve aynı anlamda ele alınmakta, kasıtlı olarak karıştırılmaktadır. Bu durum basit şekilde, örneğin "cehaletle" açıklanamayacak bir politik tutuma işaret etmektedir.

Perşembe, 12 Şubat 2009 10:00
Merdan Yanardağ

Yalçın Küçük, kendisiyle yapılan bir televizyon programında sorulan soruyu, "ben demokrat değilim, bana demokrat denilmesini de anneme küfür edilmiş sayar ve 'ben de senin ananı' derim" diye yanıtlıyordu. Ardından da ekliyordu "sosyalistler demokrat değil, devrimci olur"...

Pages