28 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 19 Aralık 2019 00:00
Özgür Şen

Birleşik Krallık'ta Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi'nin aldığı ağır yenilginin İngiltere haricinde en hararetli tartışıldığı ülkelerden birisi Türkiye... AKP cenahının bu sonucu sağın sola karşı her zaman galip geleceği gibi gerçekle hiçbir ilişkisi olmayan bir iddiayı desteklemek için kullanmasını ve meseleyi buradan köpürtmesini boşverin.

Salı, 16 Nisan 2019 00:00
Özgür Şen

Ekonomik veriler hakkında konuşurken rakamların soğukluğundan mümkün olduğunca kaçınmak lazım. Ya da en azından o rakamların hayattaki karşılığını mutlak surette düşünmek...

Perşembe, 17 Ocak 2019 07:45
Özgür Şen

Türkiye 2019 yılına Palu ailesinin maceralarını takip ederek, bu aileyi tartışarak girdi. Bir televizyon programı vesilesiyle tanınan ailenin AKP Türkiyesi'nin sosyal yapısına dair fikir verdiğine şüphe yoktu. Bu nedenle üzerine çokça yorum yapıldı. Bu yapılan yorumlar başka tartışmaların önünü açtı.

Perşembe, 10 Ocak 2019 07:45
Özgür Şen

Düzen siyasetçilerinin en önemli ortak noktalarından birisi emekçilere ve komünizme olan düşmanlıktır. Bu açıdan dünyanın dört bir yanında öne çıkan yeni sağcı liderlerin iyi bir özellikleri var. Lafı hiç eğip bükmüyor, niyetlerini ve gerçek yüzlerini saklamıyorlar.

Perşembe, 08 Kasım 2018 08:15
Özgür Şen

19. yüzyılda dünyada keşfedilmemiş pek az yer kalmıştı. En yüksek dağa henüz çıkılmamış, kuzey ve güney kutuplarına gidilmemişti belki, ama dünya haritası basbayağı belli olmuştu. 20. yüzyılda keşifler az sayıda da olsa devam etti ve dünya haritası fiziksel olarak kesinleşti. Ama siyasi olarak bu haritanın değişmesi neredeyse kesintisiz sürdü.

Salı, 30 Ekim 2018 08:30
Özgür Şen

29 Ekim 1923'te kurulan cumhuriyet, kendisini ilahi bir iradenin temsilcisi olarak gören padişaha karşı halkın iradesini koyan cüretli bir adımdı. Yalnızca tarihsel olarak büyük bir atılım değil bir devrim olarak görülmeliydi, çünkü saltanat ve hilafeti yıkan cumhuriyet, başka bir toplumsal düzeni tasfiye ediyordu.

Perşembe, 20 Eylül 2018 07:00
Özgür Şen

Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin nedenleri konusunda herkes mutabık olmasa da, bu krizin bir tür fırsata dönüştürülebileceği hakkında düzenin tüm tarafları hemfikir görünüyor.

Perşembe, 26 Ekim 2017 01:00
Özgür Şen

Bireysel düzlemde iyiliğin tanımını yapmak biraz daha zor olsa da, siyaset alanında iyiliğin bir yerlere çekiştirilebilir tarafı olamaz. Siyaseten iyiliği ve dolayısıyla kötülüğü tanımlamak mümkün.

Çarşamba, 02 Ağustos 2017 01:00
Özgür Şen

Meral Akşener kendisini Türk milliyetçisi ve ülkücü olarak tanımlıyor. Pek çok farklı partide siyaset yapmış olması ve hatta bugün “merkez sağ” bir parti kurmak için yola çıkmış olması bu tanımlama ile çelişmiyor. Tam tersine Akşener'in politik geçmişi Türk milliyetçiliğinin siyasi reflekslerinin nasıl biçimlendiğinin bir özeti adeta...

Cuma, 17 Mart 2017 17:30
Özgür Şen

Dünya değişecek, Türkiye de... Dünya kapitalizminin eskisi gibi yürümeyeceğini artık yalnızca biz söylemiyoruz. Yaşanılan büyük krizi tespit edenler de bir avuç solcudan ibaret değil.

Perşembe, 23 Mart 2017 00:45
Özgür Şen

Türkiye'nin gidişatında Erdoğan'ın rolü nedir? Hepimizin hayatını etkileyen bu süreçte Erdoğan ne kadar belirleyici? Bu ve benzer sorulara Türkiye'nin çok büyük bir çoğunluğunun cevabı oldukça net. Hatta Erdoğan'ın sevenleriyle karşıtlarını buluşturan sorular bunlar.

Salı, 29 Kasım 2016 08:30
Özgür Şen

Fidel'in arkasından ABD'nin en prestijli gazetelerinden birisi, ABD konusunda takıntılıydı diye yazdı. Ne kadar doğru! Emperyalizm konusunda takıntılıydı Fidel. Batista'nın ABD'nin arka bahçesinde en pespayesinden bir eğlence adası olarak gördüğü adanın başına koyduğu bir kukla olduğunu kavradığı andan itibaren tüm siyasi hayatına bu takıntı yön verdi.

Cumartesi, 21 Mayıs 2016 01:15
Özgür Şen

Marx'ın orta sınıflara dair ürettiği külliyatın sınırlı olması onun dünyayı iki sınıftan müteşekkil bir sadelikte görmesine bağlanır. Kimisi bunu takdir eder, kimisi ise toplumların bundan daha karmaşık bir yapıda olduğu iddiasındadır. Oysa, Marx'ın orta sınıflar hakkında az yazma sorunu bu şekilde ele alınamaz. Marx, orta sınıflar hakkında yeterince üretmiştir.

Cumartesi, 19 Mart 2016 10:00
Özgür Şen

Kürt ulusal hareketinin Türkiye solu üzerinde uyguladığı ideolojik şiddet yeni değil. Türkiye solunun bir bölmesinin buna teslim olması da...

Salı, 29 Mart 2016 01:15
Özgür Şen

CHP eski milletvekili ve Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi çağırıcılarından Hüseyin Aygün son kitabı “Mahsur”u bir daha kimse mahsur kalmasın diye yazmış. Yalnızca cumhuriyet döneminde değil öncesinde de hep mahsur kalan Dersim'in hikayesini, PKK tarafından kaçırılmasıyla, kendi iki günlük mahsurluk hikayesiyle bitiştirmiş.

Pages