17 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 06 Aralık 2016 19:00
Özgür Şen

Erdoğan'ın ABD veya AB fark etmez, genel olarak Batı'yla her restleşmesinde Türkiye'de benzer tipte tepkiler yükseliyor. Erdoğan'ın istediği her şeyi yapmaya muktedir olduğunu sanan, ona adeta bir ahir zaman peygamberi muamelesi yapan AKP'liler reislerini her koşulda destekliyorlar zaten. Ancak AKP muhalifi olarak adlandırılabilecek geniş bir kesimin tavrı aslında gayet ilginç...

Salı, 06 Eylül 2016 07:45
Özgür Şen

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Cerablus operasyonunun başlamasından birkaç gün sonra sarfettiği cümleler hem Türkiye'de Kürt sorununun geldiği nokta, hem de bu sorunla Cerablus operasyonu arasındaki ilişki hakkında oldukça açıklayıcı.

Cumartesi, 27 Ağustos 2016 08:45
Özgür Şen

Türkiye'de uzun zamandır iyi bir gelişme olmuyor. İnsanların ülkeye baktıklarında yüzlerini güldürecek bir olay görmemelerinden daha kötüsü, aynı insanların buna dair beklentilerini yitirmesi herhalde. Nasılsa daha iyisi olmayacak, daha iyisinin olması imkansız diye varolandan mutlu veya memnun olma çabası, Türkiye ilericiliğinin en büyük sorunu belki.

Cuma, 19 Ağustos 2016 01:00
Özgür Şen

15 Temmuz darbe girişimi Türkiye siyasi tarihinde değiştirdikleri kadar gösterdiği ve açığa çıkardıklarıyla da anılacak. 15 Temmuz'la birlikte, darbe girişiminden önce beliren birtakım yönelimlerin somutlandığına, ağır aksak ve kararsız bir şekilde ilerleyen bazı arayışların ete kemiğe büründüğüne ise hiç şüphe yok.

Cumartesi, 23 Temmuz 2016 01:00
Özgür Şen

Türkiye halkı Haziran Direnişi'nin sönümlenmesinden bu yana uzunca bir süredir siyaseti dışarıdan izliyor. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini de, devamındaki gelişmeleri de bu şekilde dışarıdan takip etti.

Cumartesi, 30 Temmuz 2016 01:00
Özgür Şen

TÜSİAD'ın ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere'de yayınladığı metin kendilerince bir zafer ilanıdır. Patronlar 15 Temmuz sürecine ağırlıklarını koyduklarını bu bildiriyle duyurmaları gereken yere duyurdular. Buradayız mesajını verdiler.

Darbe gecesi yaşananlar önemli elbette, ama daha önemlisi Türkiye sermaye sınıfının darbe öncesi ve sonrasında ne yaptığıdır.

Cumartesi, 18 Haziran 2016 01:30
Özgür Şen

İşçileşme geleneksel tarifle üreticinin üretim aracından koparılmasıyla ya da mülksüzleştirilmesiyle başlar. Köylü toprağını, küçük üretici tezgahını veya esnaf dükkanını kaybeder ve hayatta kalabilmek ve yaşamını sürdürebilmek için elinde satmak zorunda olduğu emeğinden başka bir varlığı kalmaz. Kimisi bir süre işsiz kalsa, şanslı azınlık doğrudan bir iş bulsa da sonuç değişmez.

Cumartesi, 25 Haziran 2016 01:15
Özgür Şen

Üretim sürecinde neredeyse önemsiz denebilecek bir yer tutan ve toplumsal yaygınlık açısından oldukça dar bir kesimin düzenin işleyişi açısından bu denli mühim bir işlev üstlenmesini orta sınıfın fikirler dünyasındaki gücüyle açıklamak lazım.

Salı, 14 Haziran 2016 10:30
Özgür Şen

IŞİD ve benzeri cihatçı çetelerin eylemleri dünyayı değiştirmeye devam ediyor. Bu tür eylemler öyle bir nitelik kazandı ki eylemcinin örgütsel bağlantısının olup olmamasının dahi aslında bir önemi kalmadı. Orlando'da bir bara saldırıp onlarca kişiyi katleden caninin IŞİD'le bağlantısının düşünsel düzeyde olması bile yeterli artık.

Cumartesi, 07 Mayıs 2016 02:15
Özgür Şen

1 Mayıs sol ve solun en yakınında duran insanların dışında toplumun genelinde bir iz bırakmadı. Kutlamalar ne nicel büyüklük ne de siyasi içerik açısından toplumun geneline seslenemeyecek durumdaydı. Birkaç yıl önceki yasal ve kitlesel Taksim kutlamaları siyasal içeriği zayıf olsa dahi, nicel büyüklüğü ve kutlamanın yapıldığı alan nedeniyle ülkenin siyasi gündemini etkilemişti.

Cumartesi, 19 Mart 2016 10:00
Özgür Şen

Kürt ulusal hareketinin Türkiye solu üzerinde uyguladığı ideolojik şiddet yeni değil. Türkiye solunun bir bölmesinin buna teslim olması da...

Salı, 15 Mart 2016 00:00
Özgür Şen

Türkiye bir kırılma noktasına doğru ilerliyor. Pazar akşamı Kızılay'da patlayan bomba geriye dönüşün mümkün olmadığını gösterdi.

Türkiye'de “bir şey” olacak. Bu kaçınılmaz artık.

Cumartesi, 13 Şubat 2016 09:00
Özgür Şen

Türkiye'de bugün bir ilerici birikimden söz edilebiliyorsa, bunda 1923 Cumhuriyeti'nin payını kimse yadsıyamaz. Düşünsel olarak pek çok akımın izi daha öncesine dek sürülebilir. Ancak Türkiye'nin laikleşmesindeki en önemli adım olarak Cumhuriyet, Türkiye'de ilericiliğin toplumsal bir gerçekliğe kavuşması için de bir başlangıç noktasıdır.

Salı, 16 Şubat 2016 08:00
Özgür Şen

Türkiye AKP'ye indirgenebilir, AKP'den ibaret görülebilir mi? Türkiye AKP liderliğinde bölgede kanlı bir maceraya doğru sürüklenirken meselemiz budur.

Bugün ülkenin çıkarları diye bizlere pazarlanmak istenen, AKP ve onun temsil ettiği Türkiye gericiliğinin çıkarları ise, memleket adım adım savaşa giderken, milli birlik ve beraberlik palavralarına hiç yüz verilmemelidir.

Salı, 02 Şubat 2016 00:15
Özgür Şen

AKP niyeti bozduğunu hiç saklamıyor. Çünkü niyetini açık etmenin de bir siyasi manevra olduğunu biliyor. Erdoğan, Rusya ve Suriye'nin, ABD ve Avrupa'nın, Kürtlerin ve başkalarının, aslında istisnasız herkesin, gözünü ne kadar karartabileceğini bilmesini istiyor. Batı basınında, Erdoğan'ın dengesizliği hakkında çıkan analizler bu gerici çeteyi mutlu ediyor.

Pages