8 sonuçtan 1 - 8 arası gösteriliyor
Salı, 20 Temmuz 2010 10:16
Özgür Şen

12 Eylül günü, 12 Eylül Anayasasında yapılacak değişiklikler halk onayına sunuluyor ve bizim sol olarak bu değişikliklere “evet” dememiz mi bekleniyor? Bu işte bir gariplik var.

Demek ki insanlar daha bu referandumda neyin oylanacağını, “evet” diyeceklerin neye “evet” diyeceklerini kavrayamamışlar.
12 Eylül günü neye evet denecek?

Salı, 22 Haziran 2010 10:30
Özgür Şen

Türkiye’nin ekseni kayıyor mu? Bugünlerde nereye baksak karşımıza aynı soru çıkıyor. Güneydoğu’da yaşanan çatışmalar da güncel soruyu değiştirmedi aslında. Çünkü Kürt sorunu etrafındaki tartışma da, kolayca eksen tartışmasına bağlanıveriyor. İster AKP’li olsun, isterse muhalif, herkes sıcak çatışmaların sayısının artmasını da eksen tartışmasıyla ilişkilendiriyor.

Salı, 11 Mayıs 2010 10:34
Özgür Şen

Türkiye'de burjuva siyasetinin temposu son günlerde iyice arttı. Ergenekon sürecinden sonra emperyalizmin ve dolayısıyla AKP'nin istediği gibi bir biçim alan siyasetin hareketleneceği belliydi.

Salı, 13 Nisan 2010 10:30
Özgür Şen

Geçtiğimiz Pazar günü üniversite giriş sınavlarının ilki yapıldı. İlki deniliyor, çünkü bu yıl sınav sistemi bir kez daha değişti. Bu değişiklik katsayı tartışmalarının gölgesinde kalmış olabilir. Ya da bu sınavın geride kaldığını düşünen pek çok insanın belki ilgisini çekmemiştir. Şayet böyleyse, bu sınavla ucu bize dokunmuyor diye ilgilenmiyorsak, büyük hata yapıyoruz.

Salı, 02 Mart 2010 11:10
Özgür Şen

İnsanlar korkar. Ama herkes her şeyden aynı anda korkmaz.

Çoğu insanın korktuğu dönemler olur herkesin korktuğu bir zaman olmaz. Şimdi de öyle bir dönemdeyiz. Pek çok insan korkuyor. Üstelik neden korktuğunu dahi aslında bilmiyor.

Salı, 16 Mart 2010 09:30
Özgür Şen

Birleşik bir Avrupa fikri hiç şüphesiz emperyalizmin en büyük hayallerinden biriydi. Sovyetler Birliği'nin çözülüşünden ve sosyalizmin Avrupa coğrafyasından çekilişinden sonra atağa kalkan eski kıtanın sermaye sınıfı, farklı bir yönetim modelini denemek için de fırsat bulduğunu düşünüyordu.

Salı, 26 Ocak 2010 09:30
Özgür Şen

Tekel direnişi pek çok konuyu yeniden tartıştırdığı için de çok önemli.

Geçmişte eksik bıraktığımız ya da gücümüzün yetmemesi nedeniyle geride kaldığımız başlıklar tekrar gündeme geldikçe, hem o eksikliklerin maliyetini görüyoruz, hem de bu eksikliği kapatmak için olanak buluyoruz.

Salı, 12 Ocak 2010 11:53
Özgür Şen

Memleket zor günlerden geçerken, solun iyimserliği zaman zaman eleştiri konusu olabiliyor. İyimserlik elbette eleştirenlerin yakıştırdığı bir sözcük. Doğrusu, solun yaptığını, mesnetsiz bir iyimserlik olarak değil, memleketin zor günlerinde çıkış yolu arayışı olarak görmek...