7 sonuçtan 1 - 7 arası gösteriliyor
Perşembe, 11 Aralık 2008 10:37
Özgür Şen

Türkiye solunda döneklik üzerine aslında az konuşuyoruz. Döneklere karşı yeterince ideolojik şiddet uygulayamıyoruz. Bu elbette Türkiye'deki solun verili gücüyle de yakından ilişkili. Daha güçlü bir solun varlığında döneklik bu kadar meşrulaşamazdı.

Perşembe, 04 Aralık 2008 09:56
Özgür Şen

Hayatta her şeyin göründüğü gibi olduğunu kabul etmek zordur. Çünkü bu hayat sözcüğün tam anlamıyla küçük bir azınlığı dışarıda bıraktığınızda hepimiz için zorluklarla dolu ve üstelik sıkıcıdır. O küçük azınlık ise tüm dünya nimetlerini kendi emirlerine koşarken kendi kendilerine dert icat etmekle meşguldür.

Perşembe, 13 Kasım 2008 10:17
Özgür Şen

Kasım ayında yalnızca Ekim Devriminin yıldönümü yok. Nasıl anılacağı önemlidir ancak 9 Kasım Berlin Duvarı'nın yıkılışının yıldönümüdür. Berlin Duvarı, zamanının Demokratik Almanya Cumhuriyeti hükümetinin 9 Kasım 1989 tarihinde yaptığı açıklamanın hemen ardından yıkıldı.

Perşembe, 06 Kasım 2008 10:10
Özgür Şen

AKP'nin duruma göre, gerektiğinde herkesten daha milliyetçi, herkesten daha piyasacı ve liberal, herkesten daha gerici olabileceği bir kez daha görüldü.

Perşembe, 02 Ekim 2008 11:01
Özgür Şen

Türkiye Cumhuriyeti'nin içinden geçtiği sürecin emperyalizmle olan bağlantısı üzerine yeniden düşünmenin vaktidir. Dünya ekonomisinin ve emperyalizmin merkezleri kendilerinin de itiraf ettiği gibi mutlak surette ciddiye alınması gereken bir krizle uğraşırken, sistem içinde hiyerarşinin altlarında bulunan ülkelere bu krizin nasıl yansıyacağı önemlidir.

Perşembe, 16 Ekim 2008 11:00
Özgür Şen

Yaklaşan ABD seçimleri hakkında yapılan değerlendirmeler, küresel ekonomik krizin gölgesinde daha da ilginç bir hal aldı.

Her ABD seçiminin dünyada ilgi odağı olmasının anlaşılır nedenleri var. Dünya siyaseti üzerindeki etkisi muazzam olan, emperyalist hiyerarşinin en tepesinde duran ülkenin liderini seçmesi, bu sistemin içinde doğrudan yer alan ülkeleri ilgilendiriyor tabii.

Perşembe, 25 Eylül 2008 11:00
Özgür Şen

Tüm tarih sınıf mücadelelerinin tarihidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi de bir istisna değil...

Cumhuriyetin tarihi Türkiye'de sınıflar mücadelesinin tarihidir. Tüm bir geçmiş, cumhuriyeti kuran ve bugüne kadar iktidarda kalmayı başarmış sınıfın penceresinden, o sınıfın geçmişi olarak okunamaz.