24 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 05 Aralık 2019 00:15
Özgür Şen

Erdoğan'ın bu hafta Avrupalı liderlerle kapalı kapılar ardında yaptığı toplantılarda göçmen konusunu masaya getirdiğini tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok. Çünkü AKP lideri bunu yalnızca ikili görüşmelerde yapmıyor ve basının önüne her çıktığında Avrupalı liderleri Türkiye'deki göçmen ve mültecilerle tehdit ediyor.

Perşembe, 19 Aralık 2019 00:00
Özgür Şen

Birleşik Krallık'ta Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi'nin aldığı ağır yenilginin İngiltere haricinde en hararetli tartışıldığı ülkelerden birisi Türkiye... AKP cenahının bu sonucu sağın sola karşı her zaman galip geleceği gibi gerçekle hiçbir ilişkisi olmayan bir iddiayı desteklemek için kullanmasını ve meseleyi buradan köpürtmesini boşverin.

Perşembe, 24 Ekim 2019 00:15
Özgür Şen

Önce ABD, ardından Rusya ile varılan mutabakatın sonrasında Milli Savunma Bakanlığı'nın başka bir askeri harekata gerek kalmadığı açıklaması Türkiye'nin Suriye'deki sınır ötesi faaliyetlerinin duracağını değil, tam tersine kalıcılaştığını gösteren gelişmelerden yalnızca bir tanesi. Ne istedilerse aldıkları için mi? Hayır... Alamadılar, almaları da mümkün değildi zaten.

Perşembe, 31 Ekim 2019 00:00
Özgür Şen

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik askeri harekatının ardından süren görüşmeler sırasında, o kadar dikkat çekmeyen bir haber ortalıkta dolanıyordu. İddiaya göre Türkiye, Suriye ile aynı anda Kuzey Irak'taki askeri varlığını da arttırmıştı.

Perşembe, 30 Mayıs 2019 02:00
Özgür Şen

23 Haziran'da yapılacak İstanbul seçimleri Türkiye siyasetine ve geleceğe dair önemli işaretler verecek. Ama bu seçim sürecinin ve elde edilecek sonucun bütün belirsizlikleri ortadan kaldıracağını düşünmek yanlış. Türkiye'de belirsizlikler sürecek. Çünkü böyle bir dünyada tersi mümkün değil.

Neler oluyor dünyada peki?

Salı, 07 Mayıs 2019 00:30
Özgür Şen

Kadir Mısıroğlu ne bir deliydi, ne de bir meczup. Mısıroğlu'na bu sıfatlar tarihçi sıfatıyla boy gösterirken ortaya attığı tezler nedeniyle yakıştırıldı. Bu zatın tarihçi olmadığı da kesindi, ancak paylaştığı tezlerin yalnızca ona ve onun gibi uç fikirlere sahip birkaç şahsa daha ait olduğunu düşünenler yanılıyor.

Perşembe, 23 Mayıs 2019 00:15
Özgür Şen

AKP için yaklaşan İstanbul seçimlerinde muhafazakar Kürtlerin oyunu almanın en kolay yolu kemalizm tartışmasını ısıtmak olabilir mi?

Salı, 14 Mayıs 2019 00:15
Özgür Şen

İstanbul seçimine doğru giderken patronlardan gelen birkaç sinyal Erdoğan'ı sinirlendirmeye yetti ve cumhurbaşkanı alışık olduğumuz üslubuyla herkes işine baksın dedi. AKP lideri merak etmesin, patronlar işlerine bakıyorlar. Hem de gayet güzel bakıyorlar...

Perşembe, 09 Mayıs 2019 00:00
Özgür Şen

İstanbul'da seçimlerin tekrarlanacak olması bugün Türkiye'de düzenin bir seçim bile yapamıyor hale geldiğini gösteriyor. Evet, bu iptal kararı genel oy hakkına dönük açık bir saldırı. Ancak normal koşullarda pek tercih edilmeyecek bu adım aynı zamanda ülkenin hiç de normal olmadığının somut kanıtı.

Perşembe, 02 Mayıs 2019 00:15
Özgür Şen

Türkiye ağır bir krizin içinde debelenirken AKP'li siyasetçi ve onların atadığı bürokratların nitelikleri hep gündemde ve soru şu: AKP'nin temel sorunu beceriksizlik ve yetersizlik mi? Ekonomiden sorumlu bakanın uluslararası sermaye çevrelerinde bir mizah unsuruna dönüşmesi veya Merkez Bankası başkanının kasasında ne kadar para olduğuna dair bile kimseyi ikna edememesi tartışılmaz bir gerçek.

Salı, 30 Nisan 2019 00:00
Özgür Şen

31 Mart sonuçları Türkiye'de krizin tetiklediği değişim sürecinde bir ara adımdı. Bu ara adımın değişim sürecini daha da hızlandıracağı belli oldu. Şimdi herkes gözünü Erdoğan'a dikti bekliyor... Çünkü bu ülkede büyük bir çoğunluk hâlâ Erdoğan'ın Türkiye siyasetindeki temel belirleyen olduğunu düşünüyor. Yanlış mı? Tamamen yanlış değil tabii. Ama eksik...

Salı, 02 Nisan 2019 07:15
Özgür Şen

Seçimden sonra herkesin gördüğü tablo şu; ülkenin büyük şehirleri muhalefetin elinde ama AKP hem ülke sathında oy oranını koruyor hem de küçümsenemeyecek kadar çok yerde yerel yönetimleri elinde tutuyor.

Salı, 16 Nisan 2019 00:00
Özgür Şen

Ekonomik veriler hakkında konuşurken rakamların soğukluğundan mümkün olduğunca kaçınmak lazım. Ya da en azından o rakamların hayattaki karşılığını mutlak surette düşünmek...

Salı, 12 Mart 2019 00:15
Özgür Şen

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinin büyüme rakamının açıklanmasıyla Türkiye ekonomisinin küçülmeye başladığı resmi rakamlarla da doğrulandı. Küçülmenin 2019'da da devam edeceği öncü veriler sayesinde bugünden görülebiliyor.

Bu küçülmeyle AKP'nin ekonomik performans açısından kendisinin tüm iddialarına karşın önceki iktidarlardan bir farkı olmadığı da tescillendi.

Salı, 05 Mart 2019 00:30
Özgür Şen

En azından milliydi... Bu sözü ne kadar çok duyar olduk. AKP'ye kızan, Erdoğan'a muhalefet eden pek çok kişi Türkiye'nin geçmiş sağ siyasetçilerini anarken benzer cümleler kuruyor. Erdoğan ve partisinin dışarıda hazırlanan bir proje olduğunu vurgulamak için eskiler temize çıkarılıyor.

Pages