18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 06 Aralık 2018 08:00
Özgür Şen

2018 yılı rakamlarına göre Türkiye'de 36 tane dolar milyarderi var. 36 rakamını tek başına yazınca pek bir anlam ifade etmiyor olabilir. Ama Türkiye'nin dolar milyarderi sayısı açısından İngiltere, Fransa, İsveç, İtalya gibi ülkelerle aynı ligde olduğunu söylemek rakamı biraz daha çarpıcı hale getirebilir.

Salı, 11 Aralık 2018 08:30
Özgür Şen

Geçtiğimiz hafta Türkiye'deki faaliyetlerini sonlandırdığını açıklayan Soros'un Açık Toplum Vakfı Türkiye'de faaliyet gösteren tek yabancı vakıf değildi. Soros'un vakfı, ülkede kendisini güvende hissetmemişti. Ancak benzer bir durum bir yıl kadar önce başka yabancı menşeili vakıfların başına da gelmişti.

Salı, 18 Aralık 2018 07:15
Özgür Şen

Yalnızca kendi ülkenizde değil tüm dünya düşünüldüğünde dahi hatırı sayılır bir servetiniz olsun, ama bir yandan da ülke yönetiminde söz sahibi olun. Güzel değil mi?

Yok hayır Trump ve kabinesinden söz etmiyorum. Türkiye'de de böyle isimler var. Üstelik tıpkı ABD'de olduğu gibi bir değil birden çok kişi var bu durumda.

Salı, 25 Aralık 2018 07:45
Özgür Şen

Açıkça yanıltıyorlar... Amaç Kürtlerin iyiliği falan değil. Çünkü yaşadığımız dünyada Kürtlerin iyiliği veya daha genel bir biçimde ifade edilirse bir bütün olarak Kürtlerin çıkarının formüle edilmesi imkansız. Tıpkı Türklerin bir bütün olarak çıkarlarının tanımlanamayacağı gibi...

Perşembe, 20 Aralık 2018 07:45
Özgür Şen

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabinesinde Milli Savunma Bakanı olarak görev yapan Hulusi Akar, mecliste CHP'li Özgür Özel'le tartışırken alçaklığın tanımını yapmış. Genelkurmay eski başkanı, o dönem hapiste tutulan arkadaşlarına atıfla, arkadaşlarını ziyaret etmeyen alçaktır demiş.

Salı, 04 Aralık 2018 07:15
Özgür Şen

İnsanların büyük çoğunluğunun bu toplumsal düzenden mutlu olduklarına dair tek bir işaret dahi yok. Zenginleri ve düzenli ve iyi bir gelire sahip bir azınlığı çıkartın geriye kalan herkes yaşam koşullarından şikayetçi ve geleceğe dair de endişeli.

Ancak ne bu şikayetlerin ne de endişelerin ismi tam olarak koyulabiliyor. Genel bir huzursuzluk hali aslında bu.

Perşembe, 27 Aralık 2018 07:45
Özgür Şen

Türk Telekom son günlerde iki ayrı hususla gündeme geliyor. Birincisi, internet kullanım ücretlerindeki fahiş zam. İkincisi ise Telekom'a zamanında borç vermiş bankaların ödenememiş bu borçların karşılığında şirketin çoğunluk hisselerini devralması.

Salı, 20 Kasım 2018 08:00
Özgür Şen

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli birkaç gün önce yaptığı açıklamayla Afrin'den Türkiye'ye zeytin ve zeytin ürünleri getirildiğini doğruladı. Bu ürünlerin miktarı veya Türkiye'deki zeytin piyasasını nasıl etkilediği veya Pakdemirli'nin bu ürünleri PKK'nın eline geçmemesi için getirdiklerini söylemesi ayrı ayrı tartışılabilir.

Perşembe, 15 Kasım 2018 09:15
Özgür Şen

AKP'liler önce kriz diye bir şey olmadığında ısrarcıydı, şimdi ise en kötünün geride kaldığını söylüyorlar. İşin en ilginç yanı, döviz kurlarında aşırı oynaklık devam ederken bu oynamadan hareketle kriz tespiti yapılamayacağını iddia edenlerin şimdi tam tersine kurdan hareketle en kötünün geride kaldığında ısrarcı olmaları...

Perşembe, 22 Kasım 2018 07:45
Özgür Şen

Tüm dünyada ve Türkiye'de liberal düşünce temelde hep aynı hikayeyi anlatır. Yaşadıklarımız bir tür anomalidir. Çarpıklık veya kazadır. Bu düzende başımıza ne geliyorsa, düzenin iyi işlemediğinden ötürü gelir.

Türkiye'nin tarihi mesela... Baştan sona bir özgünlük hikayesidir. Bu hikaye bugün AKP ile zirve yapmıştır. Erdoğan başlı başına bir arızadır.

Perşembe, 29 Kasım 2018 07:45
Özgür Şen

Açık Toplum Vakfı gördüğü lüzum üzerine Türkiye'deki çalışmalarına son verdiğini açıkladı. 70'ten fazla ülkede faaliyet gösteren Vakıf ilk olarak 1984 yılında Macaristan'da kuruldu. Vakfın kurucusu olan milyarder George Soros, 1947 yılında sosyalizmin iktidara gelmesinin ardından ayrıldığı Macaristan'la aslında ilişkisini hiç kesmemişti.

Salı, 16 Ekim 2018 07:15
Özgür Şen

Erdoğan'ın CHP'ye ait İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devredilmesi gerektiğini söylemesinin ardından ana muhalefetin takındığı tutum her açıdan öğreticiydi. Canhıraş bir şekilde miras ve mülkiyet hakkını hatırlatan Türkiye sosyal demokrasisi hem bu toplumsal düzenin en mühim özelliğini hem de partinin bu düzende tuttuğu yeri gösterdi.

Cuma, 05 Ekim 2018 07:00
Özgür Şen

Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin sağın söylemlerini kullanması gerektiği yönündeki çağrısından sonra bir kez daha CHP liderinin Erdoğan'la bir derdi olmadığı sıkça söylenir oldu. Konunun ilk gündeme gelişi değil bu. Kemal Bey'in her benzer açıklaması ya da adımından sonra AKP karşıtı kamuoyunda aynı ses yükseliyor.

Perşembe, 11 Ekim 2018 07:30
Özgür Şen

Türkiye'de büyük bir borç sorunu var. Borç denince emekçinin aklına kendi borcunun gelmesi gayet doğal. Çünkü halk boğazına kadar borca batmış durumda. Rakamlar kredi veya kart borcu nedeniyle takibe düşenlerin sayısının milyonlarla ölçüldüğünü gösteriyor.

Salı, 02 Ekim 2018 07:15
Özgür Şen

Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yarın AKP devrilse ve başka bir parti iktidara gelse ne olur? Mesela ana muhalefet partisi bu krizin çözümüne dair ne öneriyor? Yazılan çizilenlere bakılırsa, sosyal demokrasi bu buhrandan kurtulmamız için güven ve barış ortamının tesis edilmesi gerektiğini söylüyor.

Pages