13 sonuçtan 1 - 13 arası gösteriliyor
Salı, 16 Aralık 2014 08:30
Özgür Şen

Gülen Cemaati’ne karşı yürütülen operasyon AKP koalisyonunun bittiğini gösteriyor. AKP, herkesin bildiği ama nedense pek dillendirmediği gibi yalnızca İslamcı akımları değil Türk sağının pek çok eğilimini bir araya getiren geniş bir koalisyon. Bu geniş ittifakın merkezinde ise hiç şüphesiz Erdoğan’ın kendisi var.

Salı, 02 Aralık 2014 08:15
Özgür Şen

Bugün Türkiye'de sosyalizm kitlelere kendisini gerçek bir seçenek olarak sunmakta zorluk çekiyor. Çok farklı sebepleri olsa da, insanlar, sosyalizmi gerçekçi bulmuyorlar. Biz ne kadar düş değil hayal değil desek de, pek çok insanın gözünde sosyalizm belli ki hâlâ bir düş, hâlâ bir hayal.

Çarşamba, 24 Aralık 2014 09:15
Özgür Şen

Bugün içinde yaşadığımız dünya değişecek. Eskisi gibi bir yer olmayacak. Ülkeler, sistemler ve elbette insanlar farklılaşacak. Türkiye de bu değişimden etkilenecek.

Peki, dünya ve ülkemiz daha iyi, daha yaşanılır yerler mi olacaklar? İnsanlığı aydınlık bir gelecek mi, yoksa bugünkünden de kötü ve karanlık günler mi bekliyor?

Salı, 04 Kasım 2014 10:21
Özgür Şen

Sosyal demokratların bile iktidar olabileceklerine inanmadığı bir ülkede solculuğun kolay olduğunu kimse iddia edemez. Tabii solculuktan sosyalizmin bu ülkede iktidar mücadelesi vermesini anlıyorsak...

Salı, 11 Kasım 2014 08:30
Özgür Şen

Hayır, tarihte bir hata yok. 10 Kasım'ı değil 11 Kasım'ı konuşacağız. Çünkü Türkiye'de cumhuriyetçilik ve kemalizmden bahsediyorsak, bunu 10 Kasım'da değil, 11 Kasım'da tartışmalıyız.

Salı, 21 Ekim 2014 11:08
Özgür Şen

Hep Türkiye’nin ilerici ve aydınlık birikiminden söz ediyoruz, bu birikimin yalnızca ülkemiz için değil, bölgemiz için de değerinden bahsediyoruz.

Salı, 07 Ekim 2014 11:22
Özgür Şen

IŞİD Kobane içlerine doğru ilerlerken, herkes bir katliamdan korkarken bugün öncelikli görev yaşanması muhtemel katliamı engellemektir. Ne olursa olsun, orada daha fazla insanın cihatçı çeteler tarafından öldürülmesine mani olunmalıdır.

IŞİD durdurulmalıdır.

Salı, 14 Ekim 2014 11:00
Özgür Şen

Türkiye'de dinci gericiliğin asıl yükselişi AKP iktidarının öncesinde değil, AKP'nin iktidara yerleşmesinden sonra oldu. Başka bir deyişle, AKP'yi iktidara taşıyan asıl dinamik dinci gericiliğin toplumsal gücü değildi.

Salı, 23 Eylül 2014 11:24
Özgür Şen

Avrupa’da işler yolunda gitmiyor, yaşlı kıtadaki kriz bir türlü sona ermiyor.

Salı, 16 Eylül 2014 11:28
Özgür Şen

Yeni bir eğitim öğretim yılının başlangıcında Türkiye'deki eğitim sistemi için ilk söylenebilecek olan, ülkemizde kamu eliyle verilen eğitimin kesinlikle laik olmadığıdır. AKP iktidarı bilinçli ve sistemli bir şekilde devlet okullarında verilen eğitimde laikliğin kökünü kazımıştır.

Salı, 12 Ağustos 2014 11:10
Özgür Şen

Cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye’nin seçimler tarihi gözetildiğinde oldukça düşük bir katılım oranıyla sonuçlandı. Seçimin öncesinde solun yaptığı boykot çağrısının sandığa gitmeyenlerin sayısındaki artışa nicel etkisi tartışmalıdır. Ancak sandığa gitmeyen milyonlar, boykotun en doğru siyasi tavır olduğunu ispatlamıştır.

Salı, 26 Ağustos 2014 11:02
Özgür Şen

Türkiye’de bugün siyaset ikili bir tablo tarafından belirleniyor. Haziran Direnişi’nin ardından gelen iki seçimden de AKP’nin öyle ya da böyle kazanarak çıkması geniş kitlelerde görünür ve elle tutulur bir siyasi enerji kaybına yol açtı. Yenilgi psikolojisi ve AKP’nin kalıcı olması ihtimalinden beslenen karamsarlık ve umutsuzluk bu tablonun bir yanını oluşturuyor.

Salı, 05 Ağustos 2014 14:06
Özgür Şen

10 Ağustos günü veya ikinci turda bitsin, Cumhurbaşkanlığı seçimi için ortaya atılması ve cevaplanması gereken soru budur: Seçimden sonra ne değişecek?

Soru tüm taraflar için geçerlidir ve Erdoğan için ne kadar meşruysa, çatı adayı Ekmeleddin ya da Demirtaş için de öyledir.