18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 27 Temmuz 2010 10:23
Özgür Şen

Türkiye’nin bir tek şansı var solun güçlenmesi. Türkiye başka türlü varlığını devam ettiremeyecek, yaşayamayacak.

Şahit olduğumuz her gelişme, bunu bize bir kez daha ispatlıyor. Bu gerçeği herkesin görmesini sağlamak şu günlerde solun temel görevlerinden birisi olmalı. Bıkmadan, usanmadan Türkiye’nin sola ihtiyacı olduğunu insanlara anlatmak zorundayız.

Salı, 06 Temmuz 2010 12:12
Özgür Şen

Türkiye siyasetinde siper kavgası sürüyor. Kavganın gidişatı ve üslubu Türkiye burjuva siyasetinin ortalamasının Kürt sorunundan ne anladığını da gösteriyor.

Salı, 20 Temmuz 2010 10:16
Özgür Şen

12 Eylül günü, 12 Eylül Anayasasında yapılacak değişiklikler halk onayına sunuluyor ve bizim sol olarak bu değişikliklere “evet” dememiz mi bekleniyor? Bu işte bir gariplik var.

Demek ki insanlar daha bu referandumda neyin oylanacağını, “evet” diyeceklerin neye “evet” diyeceklerini kavrayamamışlar.
12 Eylül günü neye evet denecek?

Salı, 08 Haziran 2010 10:30
Özgür Şen

Türk sağı yalancıdır, bundan şüphe duymaya gerek yok. Ama mesele burada bitiyor mu? Türkiye siyasetinde başka yalancı yok mu?

Salı, 01 Haziran 2010 10:30
Özgür Şen

Türk sağının en önemli özelliklerinden birisi yalancılıktır. Türk sağı ve sağcısı çok iyi yalan söyler. Yalan söylerken de halkımızın hafızasının olağanüstü zayıflığına güvenirler. Sağın yalancılıktaki yetkinliğiyle, Türkiye halklarının hafıza sakatlığının müthiş uyumu: İşte size Türkiye'de sağın yıllardır aralıksız süren iktidarının sihirli formülasyonlarından birisi...

Salı, 22 Haziran 2010 10:30
Özgür Şen

Türkiye’nin ekseni kayıyor mu? Bugünlerde nereye baksak karşımıza aynı soru çıkıyor. Güneydoğu’da yaşanan çatışmalar da güncel soruyu değiştirmedi aslında. Çünkü Kürt sorunu etrafındaki tartışma da, kolayca eksen tartışmasına bağlanıveriyor. İster AKP’li olsun, isterse muhalif, herkes sıcak çatışmaların sayısının artmasını da eksen tartışmasıyla ilişkilendiriyor.

Salı, 11 Mayıs 2010 10:34
Özgür Şen

Türkiye'de burjuva siyasetinin temposu son günlerde iyice arttı. Ergenekon sürecinden sonra emperyalizmin ve dolayısıyla AKP'nin istediği gibi bir biçim alan siyasetin hareketleneceği belliydi.

Salı, 06 Nisan 2010 10:30
Özgür Şen

Pandora'nın kutusu açıldı bir kere. Türkiye önemli bir değişimi yaşıyor ve bu süreçte herkes eteğindeki taşları döküyor. Eteğinde taş olup olmaması önemli değil, o taşı yaratmanın bir yolu nasıl olsa bulunuyor.

Salı, 27 Nisan 2010 10:30
Özgür Şen

Türklerin en çok sinirlendikleri konulardan birisi Türkiye'nin ve Türklerin yurtdışında neredeyse hiç tanınmamasıdır. Bu konudaki temel referansın Batılılar olduğuna da hiç şüphe yok. Batı kompleksiyle şekillenmiş tipik Türk bünyesi, bir Sudanlı ya da Etiyopyalı'lının Türkiye hakkındaki bilgisini pek önemsemeyecektir, ancak bir Batılının Türkiye cehaleti emin olun onu çok sinirlendirecektir.

Salı, 20 Nisan 2010 10:30
Özgür Şen

Yine Erdoğan'ın şovunu izleyerek bitirdik bir haftayı.

Zevzek sinema yazarlarının deyişiyle, Recep Tayyip Erdoğan, haftayı müthiş bir finalle noktaladı.

Salı, 09 Mart 2010 09:30
Özgür Şen

Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi dış politika konularının iç politikada bir enstrüman olarak kullanılmasının örnekleriyle doludur. Bu bir yanıyla doğaldır aslında. Teorik olarak da dış gündemin iç gündemden ayrılması pek kolay değildir.

Salı, 30 Mart 2010 10:30
Özgür Şen

Almanya Başbakanı Türkiye'yi ziyaret ediyor. Peki Türkiye bununla ne kadar ilgileniyor? Bu ziyaretin büyük bir olay olduğunu düşünen ve bu inanca göre davranan insan sayısının çok olduğu söylenemez. Türkiye medyasının ülkenin ruh halini yansıtmak konusunda pek başarısız olduğu bilinse de, medyanın dahi bu ziyarete ayırdığı yer gerçekten düşündürücü.

Salı, 23 Mart 2010 09:30
Özgür Şen

Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarını dinliyor ya da okuyor musunuz? Çoğumuzun o kadar sabrı yoktur herhalde. Başbakan hiç durmadan konuşuyor. Bu konuşmalar aralıksız olarak gazetelerde, televizyonlarda bizlere servis ediliyor. Bu konuşmaların tamamına vakıf olamasak da, önemli cümleler mutlaka öne çıkarılıyor. Hepimiz bir şekilde haberdar oluyoruz.

Salı, 23 Şubat 2010 09:30
Özgür Şen

Polis Akademisi hocalarından demokrasi dersi almaya sinir olmuyor musunuz? Sinirleniyorsanız, Çiller'in faşist danışmanlarından darbe karşıtlığını, Sivas katliamı övgücülerinden askerleri dinlemeye ne kadar sinirleniyorsanız, o kadar sinirleniyorsunuzdur herhalde. Hakikaten zor günler geçiriyoruz.

Salı, 12 Ocak 2010 11:53
Özgür Şen

Memleket zor günlerden geçerken, solun iyimserliği zaman zaman eleştiri konusu olabiliyor. İyimserlik elbette eleştirenlerin yakıştırdığı bir sözcük. Doğrusu, solun yaptığını, mesnetsiz bir iyimserlik olarak değil, memleketin zor günlerinde çıkış yolu arayışı olarak görmek...

Pages