15 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 25 Şubat 2019 13:30
Kemal Okuyan

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan'ın pazartesi röportajlarında bu hafta ABD'nin Venezuela'ya yönelik saldırıları, Küba'daki anayasa referandumu, ABD'nin Küba'ya tehditleri, yerel seçim sürecinde TKP'nin çalışmaları, Güngören  adayı Fatma Akın'ın başının örtülü olması nedeniyle sosyal medyadaki tartışmalara ilişkin sorularımızı yanıtladı...

Pazartesi, 28 Ocak 2019 13:00
Kemal Okuyan

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan pazartesi röportajlarında bu hafta Venezuela'ya yönelik yeni saldırılarıyla, Türkiye’de konuya ilişkin tartışmaların Maduro’nun diktatör olup olmadığı üzerinden sürdürülmesine, AKP'nin Maduro'ya desteğine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Çarşamba, 17 Ekim 2018 07:15
Kemal Okuyan

“Sonunda uygun birini buldum işimi halledecek, tecrübeliyimdir bu konularda, rüşvetsiz olmuyor” diyordu beni lafa tutan adam Küba uçağında. Latin Amerika’da ticaret yapıyordu, Küba’ya da el atmak istiyordu ve zorlukları aşmak için paranın gücüne başvurmaya niyetliydi.

Pazartesi, 24 Eylül 2018 09:15
Kemal Okuyan

Geçenlerde Venezuela Başkanı Nicolas Maduro’nun İstanbul’da Nusr-Et et lokantasında yemek yemesiyle birlikte ortalık karışmış hem Maduro’ya hem lokantanın sahibi Nusret Gökçe’ye yönelik sert eleştiriler yapılmış, hatta protesto gösterileri gerçekleşmişti.

Çarşamba, 09 Ağustos 2017 12:00
Kemal Okuyan

Takvim yazarı İsmail Çağlar, soL'un ABD'nin Venezuela'da ve diğer Latin Amerika ülkelerindeki faaliyetlerini, darbe girişimlerini konu alan interaktif haberini okumuş sonra da "ama bunlar Türkiye'de de oluyor" gerekçesiyle soL'u ülke gerçekliğini görmezden gelmekle eleştiren bir yazı yazmış.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 08:45
Kemal Okuyan

Anlaşılıyor ki, Venezuela’da parlamento seçimlerini Demokratik Birlik denilen sağcı koalisyon kazandı. Henüz resmi sonuçlar açıklanmadan yazdığım bu yazının, tersi bir sonuçla karşılaşılması durumunda da boşa çıkmayacağını düşündüğüm için rahatım.

Yazı konusunda rahatım ama üzgünüm.

Cuma, 11 Aralık 2015 09:00
Kemal Okuyan

Duyduğumdan bu yana kafamdan bir türlü atamadığım bir soruya yanıt arıyorum: Erdoğan, Hamza Yerlikaya’yı neden danışman yaptı?

Diyeceksiniz ki, ne önemi var ortalık danışmandan geçilmiyor, ha bir eksik ha bir fazla ne fark eder! Diyeceksiniz ama demeyin.

Perşembe, 20 Şubat 2014 10:34
Kemal Okuyan

Birbirinden farklı üç kapitalist ülke… Üçünde de kitle hareketlerinin iktidarları zorladığına tanık oluyoruz. Ancak bu hareketler arasında bir doğrultu ortaklığı yok. Tek benzer noktaları verili iktidara karşı gelişmeleri.

Perşembe, 07 Mart 2013 12:39
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan'ın “Güle güle” başlıklı yazısı 07 Mart 2013 Perşembe tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Çok şey söylenebilir, söylenmeli de… Venezuela’da yaşanan devrimci dönüşümlerin karakterine, kısıtlarına, onun önderinin ideolojik ve siyasal zaaflarına dair. Yalan söyleyemeyiz, ne düşünüyorsak o…

Ama bugün? Susturmak gerekiyor yamyamları.

Pazar, 09 Aralık 2012 12:50
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan'ın “Beşer, Hugo, Aleksandr ve Fatih Alaylı” başlıklı köşe yazısı 9 Aralık 2012 Pazar tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Pazar, 30 Aralık 2012 19:00
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan'ın "Arkadaş deli mi?" başlıklı yazısı 30 Aralık 2012 Pazar tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Türkiye’nin diplomaside gerçek bir “bela” haline geldiğini kabul etmek gerekiyor.

Cuma, 21 Mayıs 2010 11:10
Kemal Okuyan

1. Tayyip Erdoğan'ın Ahmedinejad İran'ını kurtarmaya çalıştığı büyük bir palavradır. "Büyük deha" Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı'na yerleştiği andan itibaren, Başbakan'a, İran'a dönük bir müdahalenin AKP iktidarının sonu olacağını fısıldamaktadır. Dolayısıyla, Erdoğan kendini kurtarmaya çalışmaktadır.

Perşembe, 02 Temmuz 2009 12:24
Kemal Okuyan

Bir Amerikalının Kıbrıs'ta "Türkiye artık bir süper güç, ona biz bile baskı yapamayız" lafını etmesi bizim basınımızda bu tür haberlere verilen müstesna yeri hemen kapıverdi. Beş-altı yıl öncesine kadarki "shish kebaaap cok guzel" zevzekliklerinden süper güce terfi etmek herhalde çok gurur okşayıcı olsa gerek birileri için. Matt Bryza'nın böyle bir laf edip etmediğini bilmiyoruz.

Salı, 14 Ekim 2008 12:12
Kemal Okuyan

Emperyalizme karşı mücadele uluslararası dengelere terk edilemeyecek kadar değerlidir. Bir başka deyişle, anti-emperyalizm, tıpkı anti-kapitalizm gibi, tüm enternasyonalist boyutlarına karşın, esas itibariyle ulusal ölçekte boy atabilir, hayata geçebilir.

Salı, 23 Eylül 2008 13:01
Kemal Okuyan

Dünyada emperyalizme karşı direniş zaman zaman ve bazı noktalarda yoksul emekçi tabanına yaslansa da, bir gerçek kabul edilmeli: ABD'ye karşı mücadele gündemini "devletler" giderek artan oranda belirlemeye başladı.