11 sonuçtan 1 - 11 arası gösteriliyor
Pazartesi, 21 Mart 2016 00:45
Kemal Okuyan

Cumartesi günü İstiklal Caddesi’nde kendini patlatan canlı bombanın hangi örgütün üyesi olduğu tartışıldı saatlerce. Birbirinden oldukça farklı, hatta Suriye’de birbiriyle savaş halinde olan iki örgüt üzerinde duruldu. Ve pek az kişi, aynı patlamaya ilişkin aynı anda hem PKK hem IŞİD’in akla gelmesini sorguladı.

Cumartesi, 05 Mart 2016 01:00
Kemal Okuyan

“Hepimiz Fetocuyuz…” Dün bunu söyleyenlerin belli bir tutarlılığı olduğunu kabul edebiliriz. Öyle ya, Abant toplantılarına gittiler geldiler, gittiler geldiler, yıllarca…

Cemaate karşı Erdoğan’la ittifak kuranların tutarsızlığında da bir tutarlılık var en azından. Sürekli kulvar değiştiriyorlar. Şaşırmıyoruz.

Türkiye siyasetinin kaderi bu.

Peki buradan nereye gidiyoruz?

Pazartesi, 14 Mart 2016 00:30
Kemal Okuyan

Bombaların patlayacağını davul zurnayla ilan etmişlerdi.

AKP “ya başkanlık ya kaos” derken başka neyi kastediyordu?

Erdoğan’ı ülkeyi kaosa sürüklemekle eleştiren ABD’nin ima ettiği ne olabilirdi ki?

Baharda savaş tırmanacak, büyük kentlere taşınacak açıklaması yapan PKK değil miydi?

Pazartesi, 07 Mart 2016 09:15
Kemal Okuyan

NATO gemileri Ege’de. Görünüşte Türkiye’den Yunanistan’a geçişleri durduracak, mültecileri denizin ortasında yakalayıp Türkiye’ye geri yollayacaklar.

Bunu yapacaklar çünkü mülteci krizi Avrupa’nın bütün dengesini bozdu. Böylece NATO üyesi Türkiye’nin göz yumduğu “insan trafiği”ne yine NATO müdahale etmiş olacak.

Salı, 22 Mart 2016 07:15
Kemal Okuyan

Ankara’daki bombalı saldırının ardından yaşanan gelişmelere kısaca göz atalım.

Henüz üstlenilmese de, saldırının PKK ya da yan örgütleri tarafından düzenlendiği anlaşılıyor. Hem PKK yöneticilerinin açıklamaları hem diğer bulgular bu doğrultuda.

Perşembe, 31 Mart 2016 09:30
Kemal Okuyan

“Türkiye’de darbe olursa ABD kılını kıpırdatmaz” yazısıyla ortalığı karıştıran Michael Rubin, bu sefer Erdoğan’ı Putin’e ve Chavez’e benzetmiş.

Rubin’i kimse uyarmamış Türkiye’deki savcılara dair, yakında evine bir tebligat gelir, dinlemezler yabancı filan. Öte yandan Putin’in ya da Chavez’in ailesinin de “bu nasıl benzetme” diyerek hakaret davası açması pekala mümkün olabilir.

Çarşamba, 16 Mart 2016 01:00
Kemal Okuyan

“Tarafınızı seçecek, ya benden ya ötekinden yana olacaksınız.” Böyle demekteler bize, herkese…

“Ben milli iradeyim, halk oyuyla geldim, istediğimi yaparım” diye söze başlıyor iktidarda olan.

Çarşamba, 09 Mart 2016 01:15
Kemal Okuyan

Yeni bir şey yoktu konuşmalarında. Zaten yeni bir şey söyleyecek birikimleri de yok. Ama yine de önemli; bu aile Türkiye’nin ekonomik, siyasi, ideolojik iklimini iyice bozmuş durumda.

Ve çok konuşuyorlar. Konuştukça dava açıyorlar üstüne…

Çarşamba, 02 Mart 2016 00:30
Kemal Okuyan

Pek muhterem başkan babamızın, padişah hazretlerimizin, sultanımızın, halife efendimizin azmini, bu uğurda değerli hizmetlerini yadsımamız mümkün değil.

Ama söylemek zorundayız ki, Türkiye’de bugün devlet ve siyaset işlerinde laikliğin esamesi bile okunmuyorsa, bunun asıl sorumlusu kendilerine “biz laikiz” diyenler.

Kim peki bu laikler?

Pazartesi, 28 Mart 2016 13:45
Kemal Okuyan

Soru çok fena, kötü, hatta skandal. Diktatör bizim, derdini biz çekiyoruz, keyfini sürenler ise kullanım ömrünün sınırlarına geldiğinde onun geleceğine karar veriyor.

Soru çok iyi, fazlasıyla gerçekçi ve dürüst. Diktatörü diktatör yapan etmenlerin başında ABD; hadi halklara haksızlık etmeyelim, ABD emperyalizmi geliyor.

ABD Erdoğan’ı yollayacak mı?

Pazar, 06 Mart 2016 07:45
Kemal Okuyan

AKP’nin alternatifi AKP içindedir artık; CHP ile HDP’ye ise muhalefet alanını tanzim etmek ve de AKP’nin içinden çıkacak alternatife yancılık yapmak görevi verildi. Daha ötesine halleri yok.

Solda bundan heyecanlanan olur mu?

İlla ki olur. Ama bir hükmü yok, hiçbir şey 2014-15’te solun başına gelenle kıyaslanamaz, o da geride kaldı.

Şimdi solun arada kaynama riski var.