23 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 12 Aralık 2015 08:15
Kemal Okuyan

Yanıtlanmayı hak eden bir soru bu. Yalnız Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesinde Putin liderliğindeki Rusya, ABD ve NATO’yu durdurabilecek biricik güç olarak görülmeye başlandı. Doğrusu iyi hazırlandılar bu gergin döneme… Hem de çok iyi…

Cumartesi, 05 Aralık 2015 09:00
Kemal Okuyan

“İşçi sınıfı iktidarını, sosyalist devrimi hedeflemeseydi, komünist partiye ihtiyaç olmazdı.” Bunu sık sık vurgulamakta haklıyız. Çünkü siyasi iktidar, önündeki bir dizi engelin temizlenmesiyle ulaşılacak bir nihai uğrak değil, bütün mücadele başlıklarının içine sinen temel bir perspektiftir.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 08:45
Kemal Okuyan

Anlaşılıyor ki, Venezuela’da parlamento seçimlerini Demokratik Birlik denilen sağcı koalisyon kazandı. Henüz resmi sonuçlar açıklanmadan yazdığım bu yazının, tersi bir sonuçla karşılaşılması durumunda da boşa çıkmayacağını düşündüğüm için rahatım.

Yazı konusunda rahatım ama üzgünüm.

Cuma, 20 Kasım 2015 09:30
Kemal Okuyan

Ankara’dan sonra Paris katliamında ölenler de futbol seyircisinin zalimliğinden payını aldı. Her şey bir yana, yitip gidenin ardından sessizliğini korumayı bile beceremeyen geniş bir kesim var. Saygı duruşunu filan geçtim, üzüntünün kırıntısı dahi olmayabilir ama hiç değilse susarsın.

Pazar, 22 Kasım 2015 14:45
Kemal Okuyan

Paris’teki saldırılar Ankara’dakinden daha çok ses getirdi. Ankara’daki de Beyrut’takinden, Beyrut’taki Bağdat’takinden, Bağdat’taki İslamabad’dakinden, İslamabad’daki Abuja’dakinden daha fazla konuşulmuş, daha fazla önemsenmişti.

Pazartesi, 21 Eylül 2015 08:45
Kemal Okuyan

Uzun bir süredir yıl başına iki seçim yaşayan Yunanistan’da Syriza bir kez daha birinci parti oldu. Soru hemen geldi; “hani büyük hayal kırıklığı yaratmıştı Çipras?”

Yanıtı başka soruları da aydınlatacak, güzel soru.

Cuma, 18 Eylül 2015 09:45
Kemal Okuyan

Adnan Menderes’in hayatının sonlanış biçimi insani nedenlerle içinize sinmeyebilir. Buna ne denebilir ki! İnsani olana hukuki olanı da ekleyebilirsiniz. Yanlış değildir, herkes bilmektedir ki, Yassıada’daki yargılama süreci baştan aşağıya siyasiydi.

Salı, 28 Temmuz 2015 10:00
Kemal Okuyan

Ülke bir delinin oyuncağı oldu… Böyle deniyor. Bomba patlıyor, adres belli; gözünü kararttı. Uçaklar havalanıp iki ayrı ülkenin topraklarını bombalıyor, niyet açık; başkanlık için yapmayacağı yok. Polis saldırıyor, amaç aynı; siyasetin normalleşmesini engellemek…

Çarşamba, 13 Mayıs 2015 08:15
Kemal Okuyan

Ahmet Davutoğlu'nun danışmanlarından olma sıfatını geçtiğimiz günlerde yitiren, ama gemiyi terk etmeye hiç niyeti olmayan Etyen Mahçupyan’ın dün Akşam gazetesinde çok ilginç bir yazısı yayımlandı. Mahçupyan, özetle, AKP’ye sırtını dönen liberallere “bazen demokratik olmayan adımlar, demokrasiyi güçlendirebilir” demekteydi...

Salı, 26 Mayıs 2015 09:15
Kemal Okuyan

Erdoğan özel biri. Zeki mi, hayır? Siyaset ustası mı, hayır? Birikimli mi, hayır? Onun özelliği, ölçüsüz ve kuralsız biri olmasında. Siyasetle ticareti iç içe geçiren, güçlü ideolojik damarlardan beslenen orta ölçekli bir siyasi gelenek içinde sivrilmesini de, sonra Türkiye’nin 2000’li yıllarına damga vurmasını da bu özelliğine borçlu.

Cuma, 22 Mayıs 2015 11:45
Kemal Okuyan

"Ülkede seçim havası yok" değerlendirmesini, farklı siyasi tercihleri olan birçok kişiden duydum. Gittiğim şehirlerin hemen hepsinde benim de benzer bir gözlemim oldu.

Salı, 05 Mayıs 2015 11:15
Kemal Okuyan

Başlığı "kabahat kimde" diye atabilirdik kuşkusuz. Yazıyı bayağı uzatır suç zincirinin bütün halkalarından söz etmek. Ancak yine de vaat yarışına girildiği şu seçim atmosferinde diktatörü bugünlere taşıyanın ne olduğuna bir bakmak gerekiyor.

Cumartesi, 25 Nisan 2015 01:15
Kemal Okuyan

Son dönemecine yaklaşan Osmanlı İmparatorluğu'nda 1908 Devrimi, Ermeniler dahil, Osmanlı'nın Müslüman olmayan nüfusunda büyük bir heyecan yaratmış, İttihatçılar da "artık halklar için zulüm bitti" der olmuştu.

Yedi yıl sonra geniş bir coğrafyayı Ermenisizleştirmeye kalkan aynı İttihat Terakki değil miydi?

Arada ne oldu?

Pazartesi, 23 Şubat 2015 09:15
Kemal Okuyan

Şükürler olsun, türbe operasyonunun büyük tepki çeken iç güvenlik yasa tasarısı gündemini örtmek için gerçekleştirildiğini ileri süren pek çıkmadı. Meclis’te iktidar milletvekillerinin  “şiddet yalnız kadına yönelik değil” algısı yaratmak için saldırganlaştığı da söylenmedi henüz.

Belki söylendi de, kimsenin umurunda olmadı tımarhaneye dönmüş ülkemizde.

Perşembe, 12 Şubat 2015 09:45
Kemal Okuyan

Kritik bir bölgede, küçük sayılmayacak bir ekonomi, insan kaynakları ve silahlı güce sahip bir ülkeyi, daha fazla ayarsız birine terk etmektense, başka riskleri göze alabilir ve henüz bir seçenek yeterince olgunlaşmadan diktatöre karşı etkili bir hamle yaparak, şu meşhur kontrollü kaos stratejisini devreye sokabilirler.

Pages