39 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 15 Aralık 2013 09:38
Kemal Okuyan

Hemen söze girerken belirteyim, idam cezasının insanlık kültüründen tamamen çıkarılmasını düşünenlerdenim. Dolayısıyla Adnan Menderes’in asılmasına “oh olsun, hak etmiş” duygusuyla yaklaşmıyorum. Bu duygu, ilkellikten başka bir şey olamaz.

Peki, Menderes devrilmeyi hak etti mi?

Cumartesi, 16 Kasım 2013 10:12
Kemal Okuyan

Sol, devrimci siyaset, her zaman sadeleşmeyi zorlamalı. Bir kere sadeleşme, toplumda sol seçeneğin algılanabilmesi, anlaşılabilmesi için gerekli. Sadece ince hesaplara dayanan bir stratejiye halk ya yabancılaşacak ya da ona “kendi istediği” şekli verecektir. Öte yandan sadeleşme, bizzat siyasi öznenin, yani parti ya da hareketin kendisi için de bir zorunluluk.

Salı, 26 Kasım 2013 10:31
Kemal Okuyan

Zaman gazetesi, “dershanelerin kapatılması”ndan yana olanların açıklamalarını kocaman kocaman haber yapıyor. Öyle ki, TKP’nin KESK’in haberleri hiç bu kadar geniş ve çarpıtılmadan yer bulmamıştı Cemaat’in yayın organlarında.

Cuma, 15 Kasım 2013 10:39
Kemal Okuyan

Tam da Türkiye’de siyasal alanın yeniden yapılandırılması emperyalist merkezlerde tartışılmaya başlanmışken, bu merkezlerin koordinasyon ve müdahale araçlarından biri durumundaki Sosyalist Enternasyonal toplantısının İstanbul’da düzenlenmesi ne kadar tesadüf bilmiyorum. “Denk gelmiş” diyelim, geçelim…

Pazartesi, 04 Kasım 2013 10:31
Kemal Okuyan

Siyasetin temposu bu kadar yükselmişken okuru anlamsız tartışmalarla meşgul etmek hoş olmasa da, söze oradan girmekte yarar var.

“Falanca konuda sözümüze geldiklerine sevindik ama filanca konuda hâlâ on fırın ekmek yemeleri gerek” çiğliğine gereksinim duyulmadığında, hayatın merkezine ideolojileri, ilkeleri değil de, küçük dünyaları koyarak laf yetiştirmekten vazgeçildiğinde...

Perşembe, 28 Kasım 2013 10:39
Kemal Okuyan

AKP’yi, AKP Türkiyesi’ni onaylamanın türlü yolu var. Hiç sapmayan AKP fanatiklerini bir kenara koyalım. Onlar zaten AKP’li. Biz diğerlerine, AKP’li olmayan AKP destekçilerine, hatta AKP karşıtıymış gibi yapan AKP övgücülerine odaklanalım. Bir bakalım, şu sıralar ne yapıyorlar?

Cuma, 08 Kasım 2013 12:19
Kemal Okuyan

Çıkış hazırlıklarımız sürerken, bazı yazarlarımıza “TKP’nin gazetesi, ne işin var ki soL’da” diye fısıldanmış, hatta “orada değil, şurada yaz” denmişti. Kimse oralı olmadı.

Salı, 15 Ekim 2013 11:42
Kemal Okuyan

“Suriye Devlet Başkanı Esad’ı kimyasal silahların tasfiyesi konusunda kim ikna etti” diye sorarak, Nobel Barış Ödülü’nün Putin’e verilmemesine içerlemiş. Kim mi?

Sovyetler Birliği’nin en ünlü şarkıcılarından, şimdinin Rusya Parlamentosu üyesi Yosif Kabzon. Müziğe meraklı olan tanıyabilir, tanımıyorsa dinleyebilir ama konumuz başka.

Pazartesi, 21 Ekim 2013 11:28
Kemal Okuyan

“Şimdi de cumhuriyetçilik mi yapıyorsunuz?”

Bu soruyu gazeteyi para vermeye değer bulmadığından soL’u sosyal medyadan takip eden bir kişi sormuş. Yarı-okur anlayacağınız…

Perşembe, 10 Ekim 2013 11:45
Kemal Okuyan

Henüz bir tanesinden “biz yanlış yaptık, sola, emekçilere, Kürt halkına karşı bu düzen adına suç işledik, biraz da bizim sayemizde ülke geldi bu noktaya” lafını duymadık. Balyoz, Ergenekon filan gibi uyduruk davalarda yargılanan, mahkum olan devlet görevlilerinden söz ediyorum.

Çarşamba, 09 Ekim 2013 11:45
Kemal Okuyan

Q, W, X artık serbest. Bölgede birçok kültür ve dilin kendince yorumladığı ama yakın dönem Türkiye tarihinde Kürt hareketinin güncelleştirip, yaygınlaştırdığı Newroz’daki W de… Hani, Nevroz diye yazanın “kemalist”, Nevruz diyenin “ırkçı” diye kalayı yediği Newroz!

Salı, 17 Eylül 2013 11:46
Kemal Okuyan

Neyin nasıl yapılmaması gerektiğine ilişkin on günde çok veri birikti, ders çıkarmayı bilenler çıkarır. Haziran-Eylül bağlantısını, halkın direnişine güç veren unsurları bastırıp, halkı tereddüte sevk edecek unsurları ileri sürerek kuramazsınız.

Perşembe, 15 Ağustos 2013 11:32
Kemal Okuyan

Mısır’da her şey öngörüldüğü gibi…

ABD emperyalizmi hiçbir projesinin dikiş tutmadığını anladı, en becerikli olduğu şeye, “kaos yönetimi”ne bel bağlıyor. Kaosa hâkim olacak başka güç olmamasına güvenerek…

Cumartesi, 24 Ağustos 2013 11:01
Kemal Okuyan

İnsanlık sürüyle zorba tanıdı. Halk düşmanı iktidarlardan bol bir şey yok. Demagogu, sahtekarı, yalancısı, katili, riyakarı çok siyaset dünyasının.
Ama bunlar… Gerçekten büyük arıza, bayağı büyük arıza!

Cumartesi, 06 Temmuz 2013 12:05
Kemal Okuyan

Meclis’te temsil edilen dört parti Mısır’da ordunun Mursi’yi tahtından indiren son hamlesini protesto etmiş. En azından İnsan Hakları Komisyonu’nda böyle bir uzlaşma sağlanmış.

Pages