6 sonuçtan 1 - 6 arası gösteriliyor
Cumartesi, 16 Kasım 2013 10:12
Kemal Okuyan

Sol, devrimci siyaset, her zaman sadeleşmeyi zorlamalı. Bir kere sadeleşme, toplumda sol seçeneğin algılanabilmesi, anlaşılabilmesi için gerekli. Sadece ince hesaplara dayanan bir stratejiye halk ya yabancılaşacak ya da ona “kendi istediği” şekli verecektir. Öte yandan sadeleşme, bizzat siyasi öznenin, yani parti ya da hareketin kendisi için de bir zorunluluk.

Salı, 26 Kasım 2013 10:31
Kemal Okuyan

Zaman gazetesi, “dershanelerin kapatılması”ndan yana olanların açıklamalarını kocaman kocaman haber yapıyor. Öyle ki, TKP’nin KESK’in haberleri hiç bu kadar geniş ve çarpıtılmadan yer bulmamıştı Cemaat’in yayın organlarında.

Cuma, 15 Kasım 2013 10:39
Kemal Okuyan

Tam da Türkiye’de siyasal alanın yeniden yapılandırılması emperyalist merkezlerde tartışılmaya başlanmışken, bu merkezlerin koordinasyon ve müdahale araçlarından biri durumundaki Sosyalist Enternasyonal toplantısının İstanbul’da düzenlenmesi ne kadar tesadüf bilmiyorum. “Denk gelmiş” diyelim, geçelim…

Pazartesi, 04 Kasım 2013 10:31
Kemal Okuyan

Siyasetin temposu bu kadar yükselmişken okuru anlamsız tartışmalarla meşgul etmek hoş olmasa da, söze oradan girmekte yarar var.

“Falanca konuda sözümüze geldiklerine sevindik ama filanca konuda hâlâ on fırın ekmek yemeleri gerek” çiğliğine gereksinim duyulmadığında, hayatın merkezine ideolojileri, ilkeleri değil de, küçük dünyaları koyarak laf yetiştirmekten vazgeçildiğinde...

Perşembe, 28 Kasım 2013 10:39
Kemal Okuyan

AKP’yi, AKP Türkiyesi’ni onaylamanın türlü yolu var. Hiç sapmayan AKP fanatiklerini bir kenara koyalım. Onlar zaten AKP’li. Biz diğerlerine, AKP’li olmayan AKP destekçilerine, hatta AKP karşıtıymış gibi yapan AKP övgücülerine odaklanalım. Bir bakalım, şu sıralar ne yapıyorlar?

Cuma, 08 Kasım 2013 12:19
Kemal Okuyan

Çıkış hazırlıklarımız sürerken, bazı yazarlarımıza “TKP’nin gazetesi, ne işin var ki soL’da” diye fısıldanmış, hatta “orada değil, şurada yaz” denmişti. Kimse oralı olmadı.