7 sonuçtan 1 - 7 arası gösteriliyor
Cumartesi, 06 Temmuz 2013 12:05
Kemal Okuyan

Meclis’te temsil edilen dört parti Mısır’da ordunun Mursi’yi tahtından indiren son hamlesini protesto etmiş. En azından İnsan Hakları Komisyonu’nda böyle bir uzlaşma sağlanmış.

Cuma, 05 Temmuz 2013 13:20
Kemal Okuyan

Düne kadar “bunlar mümkün değil iktidarı bırakmazlar” karamsarlığıyla konuşanlar, iki gündür “gidiciler de, ne zaman ve nasıl”ı tartışmaya başladı.

Tahrir-Taksim, Mursi-Tayyip benzetmesi yapmayanı dost meclislerine sokmuyorlar bile… Mısır’da olduysa, Türkiye’de de olacak!

Genel kanı bu.

Çarşamba, 31 Temmuz 2013 12:11
Kemal Okuyan

Haziran Direnişi’nde işçi sınıfı neredeydi?

Soru çok soruldu, epey de yanıt birikti. İşçilerin direnişte yaygın olarak yer aldığı ancak işyerlerinde değil de mahallelerde harekete geçtiği söylendi. Doğruydu bu, ofisten çıkıp kıravatını gevşeterek barikata koşturan büro emekçisinden ibaret değildi halk hareketlenmesinde işçilerin varlığı…

Çarşamba, 24 Temmuz 2013 12:52
Kemal Okuyan

Her sanatçıyı, sanatçı olduğunu söyleyeni el üstünde tutacağız diye bir kural yok. İşin gerçeği, halkın sanatçıyı el üstünde tutması hiç de gerekmiyor. Sanatı önemsemek, sanata değer vermek, sanatçıya, sanat eserlerinin yaratıcısına saygı göstermek başka, sanatçıyı tepemize çıkarmak başka…

Kimse kimseyi tepesine çıkarmamalı. Sanatçıyı da, bilim insanını da, siyasetçiyi de…

Perşembe, 11 Temmuz 2013 11:37
Kemal Okuyan

Ali İsmail Korkmaz, “Diren Ali” öldürüldü.

Diktatör “zor tutuyoruz” dedi…

Diktatörün yüzde 50’si değil ama sopalı, satırlı adamları pusuya yattı.

Diktatörün polisi “vatandaş” kılığına girdi.

“Yandaş” hekim kafa travması geçiren genci tedavi etmedi.

Korkmaz Ali korkmadı, direndi… Öldürüldü!

Korkma Ali, bu işin sonu güzel, bu işin sonu iyi…

Cumartesi, 27 Temmuz 2013 11:19
Kemal Okuyan

“Türkiye Türklerindir…” Bu ırkçı ifade, Türk milliyetçiliğinin dilinden hiç eksik olmadı. Tartışılacak tarafı da yok, hani “Türkiye’de yaşayan herkes Türk’tür” türü bir açıklamayla geçiştirilemez de… Dışlayıcı, ayrıştırıcı bir söz!

Pazartesi, 08 Temmuz 2013 11:49
Kemal Okuyan

Direniş, iktidarın kent kültürünü yok etme girişimlerinin karşısında kararlılıkla duran “çekirdek”in çabaları olmasaydı, büyük olasılıkla, 2013 Haziranı’nda ortaya çıkmayacaktı.