37 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 17 Aralık 2019 00:15
Kemal Okuyan

2019'un sonuna yaklaştığımız sıralarda TKP üç büyük kentte düzenlediği büyük salon toplantıları için çağrı yaptı. TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan'la İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenecek “Umuda, Örgütlülüğe, Halkın Şölenine Çağrı” etkinlikleri ile Türkiye ve dünya siyasetindeki "yeni" gelişmeler üzerine konuştuk.

Çarşamba, 04 Aralık 2019 00:00
Kemal Okuyan

Mahalle fena karıştı. Emperyalist dünyayı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra az çok uyum içinde tutan düşman Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra işlerin bu noktaya geleceği belliydi. Rekabet kızıştıkça kızıştı ve ABD’nin hegemonyası zayıflayıp Rusya ve Çin’in ağırlığı daha fazla hissedildikçe her kafadan bir ses çıkmaya başladı.

Pazartesi, 23 Aralık 2019 10:30
Kemal Okuyan

Kuyruğa girdiler, “değerli konut vergisi”nin ne kadar kötü bir fikir olduğunu yazıyorlar. Ertuğrul Özkök, Mehmet Barlas, Ahmet Hakan ve diğerleri… Değeri 5 milyon ve üzeri olan konutlardan binde 3 ila binde 10 arasında vergi alınmasını öngören yasaya itiraz ediyorlar.

Perşembe, 19 Aralık 2019 09:15
Kemal Okuyan

Bir ara Avrupa Birliği’ne uyum yasaları çıkartılıp duruyordu. Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinin söz konusu olmadığını bile bile ülke ekonomisini uluslararası tekellerin mutlak egemenliğine sokuverdiler.

Çarşamba, 18 Aralık 2019 09:00
Kemal Okuyan

Ziraat Bankası’nın Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini satın alarak kredi batağındaki şirketi kurtarmasına büyük tepki var. “Koca banka simit satar mı” deniyor, “yandaş şirketler ihya ediliyor” deniyor, “bankaların içi boşaltılıyor” deniyor. Fazlası da denir, büyük para 500 milyon dolar. Şöyle ki, bu parayla neredeyse 5 milyona yakın kişiye bir yıl boyunca her gün simit verilir.

Pazartesi, 02 Aralık 2019 00:30
Kemal Okuyan

Bilenler elbette vardır ama Tata’nın kedigillerden bir hayvan olabileceğini ve benim iki yırtıcı hayvan arasındaki dostluğu anlatan bir yazı hazırladığımı düşünenler de çıkabilir.

Sonuçta bir “yırtıcılık” var anlatacaklarımda ama doğada değil de insanın insana yaptıklarında…

Çarşamba, 11 Aralık 2019 00:00
Kemal Okuyan

Savaş tehlikesi var diyor uzmanlar… 

Tehlike? Savaş günümüzün gerçekliği… Savaşlar sürüyor olanca yıkıcılığıyla. Yeryüzünde onlarca noktada sıcak çatışma yaşanıyor. Bunların bir bölümünde Türkiye taraf.

Tehlike bu çatışmaların daha kapsamlı ve genel bir savaşa dönüşmesinde. Ve evet, böyle bir olasılık var.

Neden?

Pazartesi, 18 Kasım 2019 00:45
Kemal Okuyan

AKP’nin “Yeni Osmanlı” projesiyle hareket ettiğini söylediğimizde alay edenler olmuştu, bazıları da kendileriyle alay ettiğimizi düşünüp “dalga mı geçiyorsunuz” demekteydi. Türkiye’nin bölgesel iddialar taşıyabileceğine, yayılmacı bir doktrini açıktan savunabileceğine ihtimal vermeyenler ne AKP’yi ne piyasanın kurallarını ne de dünya ölçeğinde yaşanan derin sarsıntıyı anlamıştı.

Pazartesi, 25 Kasım 2019 00:00
Kemal Okuyan

Muharrem İnce kimseye haber vermeden Erdoğan ile görüşmek için Saray’a gider mi? Siyasetin mantığı açısından bu son derece anlamsız olurdu; Muharrem İnce de “gitmedim” diyor, tersini iddiayı ortaya atanlar kanıtlamak durumunda. Kanıtlanmıyorsa ya giderek daha da pespayeleşen düzen siyasetinde yeni bir tezgahla ya da kontrolden çıkmış bir üfürmeyle, bir dedikoduyla karşı karşıyayız. 

Cuma, 22 Kasım 2019 00:00
Kemal Okuyan

Trump Erdoğan’dan yüksek koltuğa oturunca “emperyalist zihniyet”, sandalyeler eşitlenince “değer verdiler”…

Ermeni tasarısı bir ülkenin Meclis ya da Senatosundan geçti mi “emperyalizm”, askıya alınınca veya reddedilince “tokat gibi yanıt”…

Çarşamba, 20 Kasım 2019 23:30
Kemal Okuyan

Sınıflı toplumda yaşıyoruz. Ezen var ezilen var, sömüren var sömürülen var, patron var işçi var, zengin var yoksul var. Sonra eğitim imkanı elde etmişi var eğitimsiz kalan var, emek hırsızlığıyla geçineni var geçinmek için iş bulamayanı var. Bir toplum sınıflara bölünmüşse, o toplumda sorun, dert, kötülük eksik olmaz.

Salı, 29 Ekim 2019 11:15
Kemal Okuyan

Türkiye sağcısı (yalnızca Milli Görüş geleneği değil) Cumhuriyet’i içine hiç sindirmedi. Bir bölümü mecburen kabullenmiş gözüküyordu. 

Bu genel kuraldır, devrimlerin maddi altyapısı zayıflasa da, ideolojik etkileri sürmeye devam edebilir, hatta dokunulmazlıkları da…

Devrimin meşruiyet kaynağı kendisidir!

Cuma, 25 Ekim 2019 11:15
Kemal Okuyan

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı'nın ardından soL'un hem toplantıya hem de uluslararası siyasetteki gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

Salı, 10 Eylül 2019 13:30
Kemal Okuyan

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, soL'un 99 yıl sonra TKP'nin dünü ve bugünü hakkındaki sorularını yanıtladı.

Türkiye Komünist Partisi bugün 99 yılı geride bırakmış oldu. Bütün bu yılların ardından, 2019 yılında Türkiye Komünist Partisi için ne söyleyebilirsiniz?

Pazartesi, 16 Eylül 2019 08:00
Kemal Okuyan

Çevrenizde ille vardır böyleleri... Etrafa mutsuzluk saçar, hiçbir şeyi beğenmez, bir lütufmuşçasına el uzatır, canı istediğinde küser, canı istediğinde konuşurlar. Çevresindekiler onlar tatmin olduğunda bayram eder, hâl hatır sorduklarında sevindirik olur. Öyle bir noktaya gelinir ki, bu tipleri memnun etmek için olmadık işler yapılmaya başlanır. 

Pages