70 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 02 Aralık 2014 09:30
Kemal Okuyan

Türkiye, Rusya’yı yalnız bırakmayacak…

Böyle diyordu yazının başlığı… İddialı, çarpıcı… Gazete de Pravda’ydı. Yunanlı patrona satıldıktan sonra Rusya Federasyonu Komünist Partisi tarafından yeniden alınan bildiğimiz Pravda değil de, internet dünyasında dört dilde gerçekleştirdiği yayınıyla, oldukça etkili olan pravda.ru. Putinci Pravda…

Pazar, 07 Aralık 2014 08:45
Kemal Okuyan

“Türkiye laiktir, laik kalacak” olağanüstü kötü bir slogan olarak, artık daha az çalınıyor kulağımıza… Statükocuydu her şeyden evvel. Son tahlilde, kitlelere belli bir doğrultuda enerji yüklemeyi hedefler slogan. Mevcut duruma güzellemenin ne kadar cazibesi olabilir ki? Bana daha çok şeytan kovuculuk gibi gelirdi, bir tür haç çıkarma…

Perşembe, 25 Aralık 2014 09:45
Kemal Okuyan

18 Aralık’ta Rusya Federasyonu Başkanı Putin bir basın konferansı düzenledi. 

Konferansın tamamını, Putin’in açış konuşmasını ve sonrasında gazetecilerin sorularına verdiği yanıtları okudum. Aslında niyetim sadece göz atmaktı. Öyle başladım, sayfalarca uzunluktaki tutanakları satır satır incelemiş olarak kalktım.

Perşembe, 18 Aralık 2014 09:00
Kemal Okuyan

Konu eğlenceli değil ama konuyla ilgili tartışmalarda ortaya çıkan tuhaflıklar için aynısını söyleyemeyeceğim. 

Bir tarafta, AKP’yi bütünüyle bir ABD projesi olarak gören, dolayısıyla kaotik bir süreçte güçlü emperyalist ülkelerle Tayyip arasında bir sürtüşme, hatta kavga olamayacağını ileri sürenler var. Bu yaklaşım doğru değil.

Perşembe, 11 Aralık 2014 08:45
Kemal Okuyan

“Bunun acısızı yok mu” sorusuna felsefi değil de siyasi yanıt maalesef, “maalesef”tir! İnsanlık, dürtüklenmeden ayağa kalkmıyor. Sömürü düzeni, kuşatmasını iyice daraltıp boğulma hissi verinceye kadar, bir huzur kaynağı bile olabiliyor büyük çoğunluk nezdinde.

Salı, 16 Aralık 2014 08:15
Kemal Okuyan

Kavga büyük. Çünkü kriz büyük.

Pazar, 23 Kasım 2014 09:00
Kemal Okuyan

Umarım, liberallerin vaktiyle pek sık tekrarladıkları “nerdee bizde burjuva kültürü” yakınmasına benzetilmez yazacaklarım. En çok Fransız kapitalistlerinden hoşlandıklarını biliyorum; ince, zarif. Son yıllarda onlara da bir hâl gelmiş, büyük bir reformcu olarak gördükleri Tayyip’in büyüsüne kapılıp “halkçı” bir tarza yönelmişlerdi.

Salı, 18 Kasım 2014 09:15
Kemal Okuyan

Yine başladık… Anlamak lâzım, deniyor IŞİD’e katılanları… İnsanları bu tür örgütlere iten nedenler üzerinde durmak, bu ilginin sosyo-ekonomik temellerine inmek gerekiyormuş. Öyle “gerici” diye yaftalamak yanlışmış, “ABD işi” diyerek kestirip atmak ise basitlikmiş. Dikkatle bakılınca, ortada yoksulluğa, yolsuzluğa, her tür ahlaki değerin erozyonuna güçlü bir tepki olduğu görülürmüş.

Cuma, 12 Eylül 2014 12:28
Kemal Okuyan

AKP hükümeti, Obama’nın 10 Eylül’de açıkladığı “IŞİD’le mücadele eylem planı”na katılımda ikircikli tutum alıyor. Belli ki heyetler gelecek-gidecek, sıkı pazarlık yapılacak.

Medya, Ankara’nın en çok IŞİD’in Musul Başkonsolosluğu’nda aldığı rehineleri öldürmesinden kaygı duyduğunu, ABD’nin oluşturacağı koalisyonda aktif rol üstlenmeyi bu nedenle tercih etmediğini yazıyor.

Salı, 09 Eylül 2014 12:45
Kemal Okuyan

Kapitalizm, İslam coğrafyasında laisizm defterini kapattı. “Avrupa’da farklı mı” sorusunu, “laiklik buralarda hiç olmadı ki” itirazını bir kenara koyuyorum. Bunlar tartışılır. Ancak, Türkiye ile birlikte, İslam ülkelerinde kapitalizmin yoluna bundan böyle laiklikle devam etmeyeceği, edemeyeceği gerçeğinin bana göre pek tartışılacak tarafı bulunmuyor.

Salı, 23 Eylül 2014 12:07
Kemal Okuyan

Sürecin kontrolden çıktığı, belli başlı aktörlerin davranışlarının rasyonallikten uzaklaştığı, her an en olmadık taraflaşmaların, karşı karşıya gelişlerin yaşanabileceği söyleniyor bize. En başa da IŞİD yazılıyor. Deniyor ki, bu kanlı örgüt hesapsızlığın, plansızlığın, dar görüşlülüğün, fanatizmin ürünü.

Çarşamba, 10 Eylül 2014 14:13
Kemal Okuyan

Bugün 10 Eylül 2014. Mustafa Suphi ve arkadaşlarının Türkiye Komünist Partisi’ni kurmalarının üzerinden 94 yıl geçmiş.

Yarın 11 Eylül 2014. CIA destekli faşist general Pinochet’nin Şili’de sosyalist Allende hükümetini devirmek için harekete geçtiği uğursuz günün 41. yıldönümü.

Cumartesi, 06 Eylül 2014 12:29
Kemal Okuyan

Muharrem İnce’nin CHP’deki Genel Başkanlık oylamasından önce yaptığı konuşmada “siz önümüzdeki seçimde Kılıçdaroğlu’nun başbakan olacağına inanıyor musunuz” sorusunu yönelttiği Kurultay delegelerinin önemli bölümünün zaten CHP’yi bir iktidar partisi olarak hayal etmeyi bile bıraktığını herkes biliyor.

Pazartesi, 29 Eylül 2014 12:28
Kemal Okuyan

Türkiye ve Ürdün yalnız değilmiş… IŞİD’in el koyduğu, işlettiği petrolleri bazı Avrupa Birliği ülkeleri de alıyormuş. Erdoğan’ın uluslararası platformlarda atarlanması boşuna değil.

Çarşamba, 24 Eylül 2014 12:13
Kemal Okuyan

Kısa olan demiş ki, uyuşturucuyla mücadelede narkotimler, gençlik timleri kuracağız! Vay canına… Uyuşturucu ticareti derindir, devlet bağlantısı vardır, hem silahlıdır hem de silah kaçakçılığı ile paraleldir. “Mahallelerde narkotimler oluşturacağız” demek, “uyuşturucu ile mücadele” bahanesiyle faşist milis örgütlenmesine geçeceğiz demektir.

Pages