4 sonuçtan 1 - 4 arası gösteriliyor
Pazar, 18 Ağustos 2019 00:30
Serpil Güvenç

Son haftalarda, Danıştay’ın 2007 yılındaki maden arama ruhsatlarını iptali kararına rağmen Kanada kökenli Alamos Gold maden şirketinin Kaz (İDA) Dağlarında büyük bir ağaç katliamı ile altın arama çalışmalarına başlaması protesto edildi. Düşük bir yatırımla büyük bir kazanç elde edecek olan şirketin söz konusu kârının ancak %4,5’i (yaklaşık 990 milyon TL) Türkiye devletine kalacak.

Pazar, 10 Şubat 2019 00:15
Serpil Güvenç

ABD’li akademisyen E.O Wright’ı 2000’li yılların başında ODTÜ’deki bir konuşması vesilesiyle tanıdım.  Amerika kıtasındaki bazı köy veya kasabalarda sol belediyecilik örneklerini hararetle anlattığını anımsıyorum.

Pazar, 02 Aralık 2018 09:15
Serpil Güvenç

“Çocuklarımızın bu yozlaşmış zulüm rejiminde büyümelerine izin veremeyiz; bunun için her şeyimi fedaya hazırım, canımı bile” (Minerva Mirabal)

“Belki de bize en yakın olan ölümdür ama ölüm düşüncesi beni korkutmuyor. Adalet için savaşmayı sürdüreceğiz” (Maria Teresa Mirabal)

Pazar, 18 Kasım 2018 10:00
Serpil Güvenç

 Başlık, Aziz Nesin’in bir öykü kitabına ait. Kitaba adını veren öyküde, bir hastane önündeki yoksulllara yemek dağıttığı için yakalanıp sosyalistlikle suçlanan, hapis yatan,  bu yaftayı yediği için iş bulamayan bir adamın, arkadaşlarıyla birlikte sosyalizmden korkan patronları dolandırarak zengin olması anlatılır. Kazandıklarını biriktiren adam iş kurar ve zengin olur.