23 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 03 Temmuz 2016 10:00
Özkan Öztaş

Geçtiğimiz gün HDP’li vekil Kadri Yıldırım’ın Şeyh Sait açıklamasına ve gerici üslubuna sosyal medyadan tepkiler yağdı. Yok, merak etmeyin içiniz rahat olsun, tabi ki bu tepkiler bir seçenek önermekten yoksundu ve bireyseldi. Sosyal medyadan kızarak ve kötüyü eleştirerek iyi olduğunuzu varsaymaya devam edebilirsiniz.

Pazar, 12 Haziran 2016 02:15
Özkan Öztaş

HDP’li vekillerin belli aralıklarda Tekke ve Zaviyelerin açılmasına yönelik meclise sundukları teklifler herkesin malumu... Bu tekliflerin daha çok Kürt illerinde yaygın olan medreseleri ilgilendiriyor oluşu da bir gerçek.

Pazar, 19 Haziran 2016 02:45
Özkan Öztaş

Geçtiğimiz günlerde HDP Diyarbakır vekili Altan Tan, halkın hendek savaşları boyunca hem PKK’ye hem de devlete öfkeli olduğunu ve bunun sonucunda da HDP’de bir yol ayrımına gelindiğini duyurmuştu.

Peki, nerden çıktı birden bire HDP’de yol ayrımı gündemi? Herkes bir anda HDP’de ayrışma nerede, ne konuda ve neden diye tartışmaya başladı.

Pazar, 05 Haziran 2016 09:15
Özkan Öztaş

2015’te Suruç’ta meydana gelen patlamanın ardından yaşanan kayıplar ve izleyen günlerde Ceylanpınar’da iki askerin hayatını kaybetmesi ile başlayan süreç AKP nezdinde yeni bir aşamaya geldi birkaç gün önce.

“Hendek Savaşları” olarak isimlendirilen operasyonlar boyunca 7 ilde ve 22 ilçede toplam 63 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Pazar, 29 Mayıs 2016 08:30
Özkan Öztaş

İlkokul sıralarında hayatımın en tuhaf anılarını biriktirmiş olabilirim. Bugün bakınca, dönüp hatırlayınca düşünüp düşünüp gülüyorum.

Pazar, 28 Şubat 2016 01:45
Özkan Öztaş

Geçtiğimiz günlerde deklere edilen Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi Türkiye’nin siyasal ikliminde kritik bir yere oturuyor.

Çağrı hem bu toprakların siyasal mücadelesindeki bir ihtiyaç hem de iktidarın gerici ve piyasacı saldırılarına bir karşı çıkış olarak okunabilir.

Pazar, 14 Şubat 2016 08:30
Özkan Öztaş

Tabiatın kanunudur. Akıntıya direnemeyen her şey bir vesile savrulur.

Dinselleşen Türkiye’de ve böylesi bir iklimde seküler ve ilerici bir hattı savunmayan her özne geriye düşecek, savrulacaktır.

Pazar, 20 Aralık 2015 08:30
Özkan Öztaş

“Türk’ün süngüsünün göründüğü yerde Kürtlük biter” cümlesi, 20. Yüzyılın ilk yarısında mevzu bahis Kürt ayaklanmaları olduğunda, öne çıkan devlet söylemlerinden biri olmuştu.

Mahmut Esat Bozkurt (dönemin “adalet” bakanı), Cemil Uybadin (dönemin iç işleri bakanı) Kazım Orbay ve Mustafa Halik Renda’nın ince eleyip sık dokuduğu meselelerden biriydi Şark Islahat Planı. 

Pazar, 18 Ekim 2015 09:45
Özkan Öztaş

Koca dünyayı değiştirmek isteyen bir avuç hayalperest miydi 1905 yılında Rusya’da yenilen?

Sahi, başaramadığımız her an yenilmiş sayılır mıyız?

Tarih acımasızdır. Niyetlerle değil sonuçlarla ilgilenir. Yenginin kendisine bakar, yenme isteğine değil.  

Pazar, 13 Eylül 2015 09:00
Özkan Öztaş

Davutoğlu “meseleyi abartıyorlar” diye açtı perdeyi ve sonra saçtı dört bir yana mükâfatlarını.

Günlerdir Cizre’de ve diğer Kürt kentlerinde yaşanan acılara Kürtçe ağıt yakabildiğimizle yetineceğiz.  İnsanın ağzında çamura dönüşür mü konuştuğu dil?

Güzel Olan Her Şeyi Yağmalıyorlar

Öldürüyorlar Bütün Narin Sabahları…*

Pazar, 06 Eylül 2015 08:45
Özkan Öztaş

Yaşadıklarımızı en güzel özetleyen şey üç kelime bu sanırım. Yurtsuzluk, sınır ve ölüm… Bu üç kelime sadece Müjde Arslan’ın Kürt sineması kitabında bir araya gelen kelimeler olduğu için değil, kameranın Ortadoğu ya da Kürdistan’a döndüğünde bu üç kavramdan başka bir şey gösteremediği için de kıymetli. 

Yurtsuzluk, sınır ve ölüm…

Pazar, 16 Ağustos 2015 08:45
Özkan Öztaş

Basit bir soru ile başlayalım. AKP, IŞİD’e karşı çıkabilir mi?

Bombalar yağdırmasına, yer yer tutuklamalara ve sert çıkışlarına bakmayın, AKP, IŞİD’in İslamcı ideolojisini karşısına alabilir mi? Ya da tersinden soralım. AKP, IŞİD’i ne kadar geriletebilir?

Pazar, 26 Temmuz 2015 09:00
Özkan Öztaş

Suruç’un fotoğrafını görmek için öncesine gitmek gerek biraz. Çok gerilere değil. Reyhanlı’yı unutmak olmaz ama.

AKP’nin, Yeni Osmanlıcılık hayalleri ile gözünü diktiği Ortadoğu’da iki önemli silahı vardı. Biri İslamcılık diğeri de bunun uzantısı İslamcı çeteler.

Pazar, 10 Mayıs 2015 08:30
Özkan Öztaş

İlk değil belki ama elinde Kur’an ile miting miting gezen siyasi figür deyince akla Kenan Evren gelir. Benim yaş kuşağım enkazına doğdu belki, haziranda ayağa kalktığımızda karşımıza aldığımız figür ise Kenan Evren’in mirasçısı daha geçen gün Batman mitinginde yine elinde Kur’an ile konuşan Tayyip Erdoğan’dı.

Pazar, 24 Mayıs 2015 08:45
Özkan Öztaş

Dünya üzerinde Neoliberal algının mesafe kat etmesi ile birlikte alan genişleten kimlik siyaseti 1990’lı yıllarla birlikte belirginlik kazanmıştır. 1990’ların hemen başında çözülen Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile birlikte kimlik siyasetinin işaret fişeği ateşlenmiş oldu desek yanlış olmaz. 

Pages