4 sonuçtan 1 - 4 arası gösteriliyor
Pazartesi, 01 Mayıs 2017 09:15
Osman Çutsay

Bitebilir. Çünkü tarih üstü ve her zaman geçerli bir duygu değildir. Bir tarihselliğin ve somut koşulların ürünüdür. Örneğin, daha önce kopulamayan kurumlar, kadrolar ve hatta kahramanlardan kopmak, bir yenilginin ardından kolaylaşabilir. Hızlanabilir.

Ne demek mi istiyoruz?

Pazartesi, 15 Mayıs 2017 01:00
Osman Çutsay

Yani Türkiye’yi parça parça edecek yeni bağlantılar kurmamak için ortada bir neden kalmadı: İslamcı Ankara, toplumun yarısından fazlasının eylemli bir biçimde kendisine karşı çıkacağını anladığından beri, her tür maceraya ve korkunç bir gericiliğe silahların desteğiyle kucak açmaya mecbur olduğunu, böyle yapmazsa tozunun bile kalmayacağını biliyor.

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 01:00
Osman Çutsay

Sadece biz mi dikkat çekiyoruz? Üstelik, sosyalizmsiz bir kıtada, işçi sınıfının iktidar olasılığıyla sermaye üzerinde kurulacak baskının yokluğunda yani, geniş halk yığınları için bir ferahlık yaratmanın hiç mümkün olmayacağını mı söylüyoruz?

Pazartesi, 29 Mayıs 2017 01:00
Osman Çutsay

Uzun ve çapraşık cümleler eşliğinde de olsa, derdimizi anlatmaya çalışalım: Bir tehdit olamayan, ki entelektüel arenada başlar ve “devrimci teori olmadan devrimci hareket olmaz” şiarıyla bizim müktebesatımıza girmiştir, açıkça sınıflı toplumun veya ülkedeki sermaye egemenliğinin “hemen, şimdi, derhal” ilgasını hedeflemeyen ve bunu toplumun yüzde 99’unu özgürleştirecek bir müjde sayıp örgütlemey