9 sonuçtan 1 - 9 arası gösteriliyor
Pazartesi, 14 Aralık 2015 00:30
Osman Çutsay

Avrupa Birliği, başından sonuna kadar sağ bir projeydi, yani hep sağdaydı, şimdi kimilerine göre daha da sağa çekmeye başladı. Hızla yayılan milliyetçi eğilimleri ve “ulusalcı” refah şovenizmini abartmamayı önerenler, hele de “sol” diye yutturulan liberal barbarlık, “Ama bakın Yunanistan’da ve Portekiz’de sol iktidarlar var” diye karşı çıkmaya çalışıyor.

Pazartesi, 28 Aralık 2015 07:15
Osman Çutsay

Tamam, eski TDK ve Ömer Asım Aksoy çizgisini, onun sürdürücülerini her nedense terk edelim ve artık “içsavaş” değil, “iç savaş” olarak yazalım. Mesele gerçekten çok açık: Türkiye’de bir iç savaş var. Bu, hafta sonunda on binleri sokağa döken Avrupa’daki gösterilerde olduğu kadar Türkiye’de Kürt halkına yönelik katliamlarda da açıkça ilan edilmiş görünüyor.

Herkes iç savaş istiyor.

Pazartesi, 30 Kasım 2015 08:15
Osman Çutsay

Neresinden bakılırsa bakılsın, bir “tampon ülke” veya “yastık ülke” kaderi bu. Hadi “tampon devlet” diyelim; sonuçta Türkiye’den söz ediyoruz, şu tel tel dökülmekte olan cumhuriyetten. Bu çöküş sürecinde, böyle bir rolün veya işlevin çeşitli başlıklar altında sürdürüldüğüne tanık oluyoruz.

Pazartesi, 16 Kasım 2015 08:30
Osman Çutsay

İslamcı çetelerin Paris’teki kitle katliamı, bir meseleyi iyice açık etmiş oldu: Küresel kriz, özellikle AB’de, sanıldığından çok daha derin. Bitmek bilmeyen Avro Krizi’nin kanlı sonuçlarıyla daha sık karşı karşıya gelmeye başladık.

Pazartesi, 17 Ağustos 2015 09:00
Osman Çutsay

Önce Berlin sonra da Washington, patriot füzelerinin veya “savunma bataryalarının” Türkiye’den çekileceğini açıkladı. Bir kere, bu sıra, önce Almanya sonra ABD yani, Türkiye gerçekleri ve onun dış bağlantı denklemleriyle birebir uyumludur.

Pazartesi, 20 Nisan 2015 08:30
Osman Çutsay

Sosyalizmi hedefleyen bir partinin 550 kadın adayla seçime girmesi, elbette tasfiye sürecindeki bir ülke ve solda tartışılmaz. Sadece bizde değil, sosyalist solu çoktan etkisizleştirilmiş Avrupa’da da haber konusu falan yapmazlar. Bunun büyük bir kalkışma olduğunu kabullenmeleri zordur.

Pazartesi, 16 Mart 2015 08:15
Osman Çutsay

Biz coğrafi olarak dışarıdan bakıyoruz, tamam, ama bu bazı şeyleri görememek anlamına gelmiyor. Tersine, bazı şeyleri araya mesafe koyarsanız daha rahat görebiliyorsunuz: Antonio Gramsci, toprağı bol olsun, zamansal mesafeyi önemserdi. O kadar bekleyemeyiz.

Pazartesi, 12 Ocak 2015 08:30
Osman Çutsay

Avrupa kenarlardan merkeze doğru bir büyük ekonomik krizin altında inlerken, zengin azınlığın zorba iktidarı, plütokratlar, İslamcı saldırganların cinayetlerini kullanarak neoliberal cehennemde yeni bir soluk borusu açma hesapları yapıyor. Avrupa toplumu, adım adım Müslümanlarla iç içe yaşamamaya kararlı bir topluluk haline getiriliyor.

Pazartesi, 19 Ocak 2015 09:00
Osman Çutsay

Kimse açıkça ifade edemiyor, ama Avrupa pek beklemediği ve oligarkların da hiç istemediği bir cepheleşme yolunda. Şimdilik belki çok düşük yoğunlukta ve belli belirsiz seyrediyor. Ama ileride, büyük çoğunluk ile çok küçük azınlık arasında geçeceği anlaşılan bir içsavaş görünüyor. Sinyaller bu yönde.