21 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 21 Ocak 2020 02:00
Oğuz Oyan

Şakası yok, toplum her açıdan ısınıyor. Bir yandan gelirler enflasyon artışını izleyemezken, hatta hiç geliri olmayan işsizler ordusu çığ gibi büyürken, diğer yandan toplumun temel gereksinimleri olan barınma (kira-aidat+ ısınma+ elektrik+ su), gıda, ulaşım ve iletişim giderleri gerek vergiler gerekse kamunun ve piyasanın (ithal maliyetleriyle de şişen) fiyat politikalarıyla iyice kabarıyor.

Pazartesi, 06 Ocak 2020 23:45
Oğuz Oyan

Yeni yıla savaş tezkeresinin gölgesi altında girmiştik. Sonuçları gecikmedi. Libya'daki iç savaşa Trablus Hükümeti yanında doğrudan askeri müdahalede bulunmak üzere, Saray'dakinin deyişiyle, "Askerlerimiz peyderpey gidiyor; harekât merkezi kurulacak, bir korgeneral süreci yönetecek. Muharip güç olarak bizim orada farklı ekiplerimiz olacak, bizim askerimiz içinden değil".

Salı, 17 Aralık 2019 08:45
Oğuz Oyan

Türkiye Cumhuriyeti'nde, kuruluştan itibaren, yeni devletin bürokrasisini yetiştirmek ve daha karmaşık (kapitalist) bir devletin işleyişini üstlenebilecek bir olgunluğa eriştirmek için çabalar harcandı. 

Salı, 26 Kasım 2019 00:45
Oğuz Oyan

Türk Sosyal Bilimler Derneği (TSBD) 1967 yılında kuruldu. Yarım yüzyılı geride bıraktı. Türkiye'de bu kadar uzun ömürlü dernek azdır. Özellikle de, bilimsel etkinliklerin özgürce gerçekleştirilmesini, eleştirel konumu elden bırakmaksızın destekleme ve geliştirme hedefini adeta adanmış bir özveriyle ve ödünsüz bir kararlılıkla benimseyeni ve sürdürebileni pek azdır.

Salı, 29 Ekim 2019 00:00
Oğuz Oyan

Cumhuriyet’in ilan edilişinin 96. yıldönümünde, Cumhuriyetin baştan beri en şiddetli karşıtları olan İslamcı/gerici siyasi hareketin amacının yıkıcılık kısmını büyük ölçüde yerine getirdiği saptaması yapılabilir. Yıkım müteahhitliğinin gereklerini büyük ölçüde yerine getirilirken, yerine kurulacak yapı konusunda istediği kadar yol kat edilememiştir.

Salı, 13 Ağustos 2019 07:00
Oğuz Oyan

Başlık iki anlamda: Birincisi, sermaye, sistemin sınıf olarak kayırılan kesimidir. Kapitalist sistem altında bunda bir tuhaflık yoktur; ancak Türkiye gibi yeterince gelişmemiş bir kapitalist toplum yapısında bir de totaliter bir yönetim tarzına teslim olmuşsanız, her türlü ifrata (aşırılığa) kapılar sonuna kadar açıktır. 

Salı, 14 Mayıs 2019 00:45
Oğuz Oyan

Seçimlerin bitişini izleyen ikinci haftada AKP üst zevatı soluğu ABD'de almış, Cumhurbaşkanının muhtemelen "en kalbî" selamlarıyla ilettiği mesajlarını ABD yetkilileriyle paylaşmıştı.

Salı, 18 Aralık 2018 07:30
Oğuz Oyan

Aslında Haziran Direnişi'ni kriminalize ederek gündemde tutmak, bu direnişi bahane ederek ve onu FETÖ ile ilişkilendirerek yeni tutuklama dalgaları yaratmak işlerine geliyordu (bkz: Sol Portal, "İktidarın Gezi Takıntısı", 20 Kasım 2018). Ama Fransa'daki "Sarı Yelekliler" direnişi işleri biraz bozdu.

Salı, 22 Mayıs 2018 11:45
Oğuz Oyan

Ekonomik kriz eşiği aşılıp kriz yönünde "kararlılıkla" ilerlerken, TL'nin değer kaybında her gün yeni rekorlar kırılırken, faizler yeni tavanları denerken havadan sudan bahsedilir mi? Siyasette her yer toz dumanken, aday listeleri tartışmaları gündemin ilk sırasına oturmuşken güncel siyaset dışına çıkılır mı?

Salı, 07 Kasım 2017 01:00
Oğuz Oyan

Başlıktaki sorunun kısa yanıtının "ekonomi için" olmadığını sanırım herkes biliyor veya seziyordur. AKP ile onun genel başkanı RTE'nin önceliğinin siyasi olduğu açıktır. 2019 için olamadıysa da hiç olmazsa 2023 için "onların yüz yılda yapamadığını biz yaptık" tarzında yeni bir siyasi propagandanın kaldıraç rolünü üstlenebilecek bir prestij projesinin peşindedirler.

Salı, 19 Eylül 2017 01:15
Oğuz Oyan

2000'li yıllarda IMF/DB programını ("Tarım Reformu Uygulama Programı"-TRUP) harfiyen uygulayan iktidarların Türkiye tarımını hangi noktaya getirdiğine geçen yazımızda değinmiştik. TRUP’un yol açtığı olumsuzlukların başında, tarımsal desteklerin çok önemli ölçülerde kısıtlanması gelmekteydi. Bu kritik çıpanın uygulandığı yer bütçeydi.

Salı, 22 Ağustos 2017 00:45
Oğuz Oyan

Referandumu kazanmak AKP açısından bir varoluş sorunuydu. Bu uğurda Avrupa ülkelerine ölçüyü kaçıran kof milliyetçilikler taslamak kendi politika yapma biçimlerinin “raconuna” uygundu.

Salı, 06 Aralık 2016 01:00
Oğuz Oyan

Bugün farklı konularda bazı sorulara yanıt aramaya, bazı saptamalar yapmaya çalışalım. Böylece belki de yoğun gündemin çeşitli başlıklarına değinme fırsatı elde etmiş oluruz.

Zeka ile İnat Bağdaşır mı?

Salı, 01 Aralık 2015 00:30
Oğuz Oyan

Bir haftada üç büyük olay: Rus savaş uçağının düşürülmesi, Can Dündar ile Erdem Gül'ün tutuklanması ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin suikastle öldürülmesi. Aralarında bağlantı kurulabilir mi?

Salı, 24 Kasım 2015 02:00
Oğuz Oyan

Depremlerin, fay hatlarında stres (gerilim, basınç) birikimlerinin boşalması sonucu ortaya çıktığı bilinir. Depremler, tektonik levhalarda belki de 100 yılda gerçekleşebilecek hareketin bir anda toptan gerçekleşmesine yol açar. Peki toplumsal fay hatlarında benzer birikim-boşalma süreçleri yaşanmıyor mu acaba?

Pages