10 sonuçtan 1 - 10 arası gösteriliyor
Salı, 08 Aralık 2015 08:15
Oğuz Oyan

29 Kasım Pazar günkü fotoğraf herşeyi anlatıyor: Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Davutoğlu'nu kolları arasına almış, anlaşmanın keyfi adeta yüzüne vurmuş.

Salı, 15 Aralık 2015 08:00
Oğuz Oyan

İçinden geçilen durumu daha iyi değerlendirebilmek veya farklı seçeneklerin var olabileceğini düşünemeyenlere -hiç olmazsa bunların bir kısmına- yeni bir bakış açısı kazandırabilmek için bazen tarihi/siyasi spekülasyona başvurulabilir.

Salı, 22 Aralık 2015 08:00
Oğuz Oyan

Ülkenin Güneydoğusunda kent merkezlerinde ağır silahların kullanıldığı sokak savaşları yaşanıyor. Hükümet, Diyarbakır’ın tarihi kent merkezine, daha yakında Unesco korumasına alınmış Sur ilçesine tanklar sokuyor. Daha hâlâ sorumlu kim diye sorulabilir mi?

Salı, 01 Aralık 2015 00:30
Oğuz Oyan

Bir haftada üç büyük olay: Rus savaş uçağının düşürülmesi, Can Dündar ile Erdem Gül'ün tutuklanması ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin suikastle öldürülmesi. Aralarında bağlantı kurulabilir mi?

Salı, 29 Aralık 2015 07:45
Oğuz Oyan

Başbakanın "Yeni Anayasa" için ikna turları başlarken anamuhalefet partisinin tutumu ne olacak? Aslında bu sorunun yanıtını CHP Genel Başkanı ve bazı MYK üyeleri çoktan verdiler: Anayasanın ilk 4 maddesi ile Başkanlık sisteminin tartışma dışı bırakılmasını önkoşul olarak açıkladılar. Bu zayıf savunmayı AKP kolayca aşacaktır.

Salı, 24 Kasım 2015 02:00
Oğuz Oyan

Depremlerin, fay hatlarında stres (gerilim, basınç) birikimlerinin boşalması sonucu ortaya çıktığı bilinir. Depremler, tektonik levhalarda belki de 100 yılda gerçekleşebilecek hareketin bir anda toptan gerçekleşmesine yol açar. Peki toplumsal fay hatlarında benzer birikim-boşalma süreçleri yaşanmıyor mu acaba?

Salı, 17 Kasım 2015 00:45
Oğuz Oyan

Daha önce yazdığım bir konuya döneyim önce. 6 Nisan 2104'te IRIS (Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitüsü) ile Galatasaray Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği Üçüncü Fransa-Türkiye Toplantısı'na CHP adına konuşmacı olarak katılmıştım. Bu yarı-kapalı toplantının katıldığım oturumunda Suriye politikaları tartışıldı.

Salı, 13 Ekim 2015 01:45
Oğuz Oyan

Aslında bu yazının omurgasını geçen haftaki yazımın bitiminde çatmış ve bu haftaya bir devam vurgusu yapmıştım. 10 Ekim Ankara katliamı kuşkusuz her şeyi değiştirdi. Ama benim bu haftaki yazı kurgumu boşa çıkarmadı, tam tersine güçlendirdi. Bu nedenle başlığını "Vatana İhanet" olarak tasarladığım yazıma devam ediyorum.

Salı, 29 Eylül 2015 02:45
Oğuz Oyan

Geçen haftaki yazımızda, büyük sermaye çevrelerinin bugünlerde demokratik bir hukuk devletinden uzaklaşılmasına karşı eleştiri yapma ihtiyacı içine girmesinin kendi doğasına uygun olmaktan ziyade ekonomik/siyasi istikrarsızlıkların ve hukuki güvencesizliklerin dayattığı konjonktürel bir konumlanma olduğuna değinmiştik.

Salı, 22 Eylül 2015 03:00
Oğuz Oyan

17 Eylül’de TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında YK Başkanı Symes ile YİK Başkanı Özilhan, ekonomide yükselen kaygılar üzerinden siyasal istikrarsızlık tablosuna sert eleştiriler yönelttiler, dolaylı olsa da Erdoğan ve AKP’ye karşı uzun zamandır ilk kez seslerini yükseltmiş oldular.