7 sonuçtan 1 - 7 arası gösteriliyor
Çarşamba, 17 Aralık 2008 10:12
Nihat Behram

Dünyayı 'yeniden yapılama'yı planlayan 'küreselci neoliberalizmin mümbit iklimi'nde bit gibi türediler! Gelecek kuşaklar, dünyamızın geçmişine bakarken, bizim yaşadığımız bu dönemi, kuşkusuz bu 'kahramanlar'ıyla da anacaklar! Tıpkı bizim, bir dönemin 'kahramanları'nı Moliére'in 'Tartuffe'si yada Stefan Zweig'ın 'Fouche'siyle andığımız gibi.

Çarşamba, 31 Aralık 2008 10:00
Nihat Behram
Çarşamba, 22 Ekim 2008 11:31
Nihat Behram

Frankfurt Kitap Fuarı öncesinde ileriye bakarak, bazı konularda uyarılar yapmaya, bir şeyler söylemeye çalışmıştık. Tavrımıza gösterilen genel yaklaşım 'tepki' olmuştu.

Çarşamba, 08 Ekim 2008 11:00
Nihat Behram

'İnanç özgürlüğü' dendiği zaman toplumda anlaşılan şey: 'değişik dinsel inançların serbestliği' dir. 'İnanç özgürlüğünün sınırlı olduğunu' söyleyip, sınırların genişletilmesi için mücadele edenler de yine aynı terane çerçevesinde bir 'özgürlük mücadelesi' vermektedirler. Yani, 'devletin her dinsel bağlılığa eşit mesafede olması' gibi...

Çarşamba, 13 Ağustos 2008 12:38
Nihat Behram

Olabilirlik - Olurluk

Neden çıkmasın? Tabiki çıkar! Şimdi birisi, "İnsan lotodan milyoner olabilir mi?" diye sorsa, "Hayır!" demek olası mı? Gericiden 'iyi sanatçı' çıkması olabiliriği de bu kadardır!

Çarşamba, 30 Temmuz 2008 11:40
Nihat Behram

Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı öncesinde 'Fuara katılıp katılmama yada katılıp katılmama biçimleri' yönündeki tartışma, belli ki kimi kişi ve çevreleri tedirgin etti. Duruma tepki veren de oldu, sessiz geçirmeye çalışan da.

Çarşamba, 16 Temmuz 2008 11:00
Nihat Behram

Neden, bir konu tartışılırken, kaleme sarılan kişi, ilk cümleye 'en doğruyu kendisinin söylediği, karşısındakinin ise yanlışın batağında olduğu' duygusuyla başlar? Anlaşılır değildir. Hele ki, görmüş geçirmiş, yaşam yıllanmışı ve deneylisi bir kişiyse hiç anlaşılır değildir.