15 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 16 Nisan 2016 11:15
Murat Beşer

Sucuk tamam, kaymak da… Turistik kitapçıklara yazılsın, şehrin kütüğüne geçsin lütfen! Afyon’un bir de delisi var. Dostlar başına böyle deli. İnsanlık namına çırpınan bu kültür delisinin, müzik delisinin adı Hüseyin Başkadem.  

Peki, tam bir Don Kişot gibi yaşayan, yel değirmenlerine kılıç sallayan bu inatçı adamın ne zoru var acaba?

Cumartesi, 19 Mart 2016 08:00
Murat Beşer

DJ’lik zor zanaat, hele bir de kişilik sahibiyseniz, geceyi asabınız bozulmadan kapatmanız neredeyse olanaksız. İşte size işini layığıyla yapanlar listesinin tepelerinde yer alan, ama mesleğin zorlukları yüzünden ekseri sinirli, itiraz eden ve uyumsuz olarak hatırlanan isimlerden biri.

Cumartesi, 16 Ocak 2016 08:45
Murat Beşer

İlkokulda bandoya girmek istedi, hayali trampeti çalmaktı, almadılar. Rontçu olmasını münasip gördüler, kıyafet giydirip yeşilbiber kılığına soktular, Barış Manço’nun “Domates Biber Patlıcan” şarkısı eşliğinde sahneye sürdüler. Moralini bozmadı, ortaokulda boru takımına girmek istedi, oraya da almadılar.

Cumartesi, 03 Ekim 2015 14:15
Murat Beşer

Nazi döneminin ideal Alman kadını ile Fransız Yeni-Dalga sinemasının kısa sarı saçlı serseri kızı arasında bir yerde fotoğraf verir Punk Aslı. Yok, bu tarif çok eskilerde kalmış diyorsanız, size bir Andy Warhol kızı Edie’yi ya da Blondie’nin Debbie Harry’sini verelim o zaman, başka örnekler olarak.

Cumartesi, 05 Eylül 2015 12:15
Murat Beşer

Kıvırcık saçları, zeytin bakışlı kara gözleri, elma yanakları, cemalini kibarca çevreleyen gıdısı, yuvarlak balıketi hatları, kalın sesi, kollarını sallayarak kostaklanan erkeksi yürüyüşü ve canlı renklerle bezenmiş alacalı bulacalı, ama rüküş olmayan giyimiyle, erkeklere ait gece hayatının ortalık yerinde amansız bir kavgaya tutuşmuş Amazon savaşçısı gibiydi Gizli Bahçe Nilgün (Ercan).  

Cumartesi, 04 Temmuz 2015 09:00
Murat Beşer

Bir tarafı pastel renkleriyle, rengini taşıdığı doğasıyla özdeş Yeşil Bursa, öte tarafında sanayii kenti... Ezelden sağcı, AP’li Demirelci, sonra AKP’li, karşılarında siyah giyip gitar çalıp kafa sallayan gençliğiyle Anadolu’nun en güçlü eski Rock-City’si Bursa...

Cumartesi, 21 Mart 2015 08:15
Murat Beşer

Yağmurun o gün sokağa çıkanlara pek de merhametli davranmadığı bir gündü; Unkapanı plakçılar çarşısının alt katı ayak bileklerini aşacak seviyede sular altında, merdivenler baraj bendine dönmüştü. 1974 yılının kurban bayramı arifesinde, esnafı, amelesi yarım işgününü tamamlamış, akraba ziyaretleri ve tanzim edilecek etler uğruna alelacele kaçmıştı.

Cumartesi, 07 Mart 2015 08:15
Murat Beşer

Rock Dünyası adında bir dergi vardı, ortalıkta -metal fanzini Laneth bir yana- Boom Müzik ve Blue Jean dışında müzik yayınının olmadığı1991 yılında işe fotokopi yoluyla çoğaltılarak başlamış, ardından aylık periyoda bağlamış -ki ona da ayak uyduramamış- bir “rock kültürü dergisi”. Üç yıl içinde güç bela 15 sayı çıkabilmiş, matbaa parası bulunamadığı için -hazır olduğu halde- 16.

Cumartesi, 21 Şubat 2015 08:15
Murat Beşer

“Hayır, yok, yok ama bak şimdi bir de şöyle bir şey var ama”…

Neredeyse her muhabbeti hararetli bir tartışmaya dönüştürmekte ustadır. Sizi yanıtlayacağı her cümleye, üç aşağı beş yukarı böyle ya da o sözcüklerin başka başka şekillerde dizilmiş versiyonuyla başlar.

“Ama bak şimdi, bi saniye, bi saniye”…

Cumartesi, 22 Mart 2014 16:51
Murat Beşer

Aslı Kayabal’ın eğlence sektöründeki emek sömürüsü üzerine kaleme aldığı Sol Portal yazısında, sahne ışıklarının ardında günde 14 saat geçiren, can güvenliği olmayan koşullarda terleyen emekçilerin dünyasından net bir fotoğraf vardı.

Cumartesi, 16 Kasım 2013 10:37
Murat Beşer

Bir kitap düşünün, memleketin rock müzik tarihi üzerine. Yarısı hatırat ve albüm kapaklarından oluşan fotoğraf albümü, geri kalanının yarısı yine resim, son çeyrek ise kupür, haber ve ansiklopedik tarih bilgisi.

Cumartesi, 19 Ekim 2013 11:15
Murat Beşer

Her ölüm erkendir, ama bu bir başka erken oldu… Virtüöz basçı Kürşat And, 8 Ekim 2013 sabahı, 49 yaşındayken yaşama veda etti.

Cumartesi, 24 Ağustos 2013 14:27
Murat Beşer

Eğer caz müziğine, özellikle altmışlı, yetmişli yılların hard-bop akımına meraklı değilseniz, Cedar Walton adı size bir şey ifade etmeyebilir. O halde size onu anımsatabileceğimiz en net fotoğraf, ünlü Round Midnight filminden alınmış bir kare. Sahne New York’un caz kulüplerinden birinde geçer. Sahnede iki dev çalıyor, saksofoncu Dexter Gordon ile trompetçi Freddie Hubbart.

Cumartesi, 15 Haziran 2013 10:06
Murat Beşer

Yan yana görmeye alışık olmadığımız sayısız kesimi bir araya getirdi ve fotoğraflarını çekti Gezi Direnişi sosyalisti anarşisti, Kemalist’i sivil toplumcusu, Ermeni’si Kürdü, geyi lezbiyeni ve futbol taraftar grupları...

Cumartesi, 23 Şubat 2013 09:30
Murat Beşer

Bugün parayı bastırıp Amerika’ya giden ya da iki sınavı geçen herkes konservatuvarda caz eğitimi alıyor, ancak geride bıraktığımız yüzyılın ilk yarısının sonlarında durum pek böyle değildi. Racon öğrenmeden, ezilmeden bu hayatı tanıyamazdınız. Hatta torpil dilenmek ayıplanır, babanızın ait olduğu sınıf geçer akçe sayılmazdı.