4116 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 16 Eylül 2019 18:15
TKP'nin kuruluşunun 99'uncu yıldönümü Almanya'nın çeşitli kentlerinde kutlandı.

Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) kuruluşunun 99. yıldönümü Almanya’nın çeşitli kentlerinde de kutlandı. Bunlardan biri de Mainz kentinde, Alman Sendikalar Birliği'nin salonunda gerçekleştirilen "Biz Hazırız" başlıklı etkinlik oldu.

Pazartesi, 09 Eylül 2019 10:02
Türkiye'nin dört bir yanından gelen EYT'liler, emeklilik haklarını elinden alan yasanın Meclis'ten geçişinin 20. yılında Ankara'da miting düzenledi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), emekli olmalarını engelleyen yasanın 20. yılında miting düzenledi.

TANDOĞAN MEYDANI'NDA TOPLANILDI

Binlerce EYT’li sorunlarının çözümünü talep etmek için Ankara’da bir araya geldi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen EYT’liler saat 12’de Tandoğan Meydanı’nda toplanmaya başladı.

Çarşamba, 18 Eylül 2019 22:10
Ekvador Ulusal Meclisi, dün Güney Amerika Ülkeleri Birliği'nden (UNASUR) ayrılma sürecini resmileştiren bir yasayı onayladı. UNASUR, Hugo Chavez öncülüğünde kurulmuştu ve bölgesel bütünleşmeyi amaçlıyordu.

Ekvador’da ABD yanlısı hükümetin baskın olduğu Ulusal Meclis’ten Güney Amerika Ülkeleri Birliği’nden (UNASUR) çekilme kararı çıktı. Çekilme lehine 79 oy kullanılırken, 36 aleyhte oy, 4 boş oy kullanıldı.

Pazartesi, 16 Eylül 2019 22:52
İbrahim Kaypakkaya'nın 'Bütün Yazıları' kitabını basan Umut Yayımcılık ve Yön Matbaa yetkililerine açılan davanın ikinci duruşması Çarşamba günü Çağlayan Adliyesi'nde görülecek. Uydurma gerekçelerle İbrahim Kaypakkaya ile ilgili 'suç' ve 'suçlu' yaratılmaya çalışıldığını vurgulayan yayınevi gerçekte engellenmek istenenin onun fikirleri olduğunu belirterek duruşmaya katılım çağrısında bulundu.

“Bütün Yazıları, İbrahim Kaypakkaya” kitabının basımını yaptığı gerekçesiyle Umut Yayımcılık ve Yön Matbaa yetkililerine açılan davanın ikinci duruşması 18 Eylül Çarşamba günü saat 15.30’da Çağlayan Adliyesi'nde​ 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Çarşamba, 11 Eylül 2019 09:37
TKP üyeleri, gönüllüleri ve dostları partinin 99. yaşında 'Biz Hazırız' sloganıyla bir araya geliyor. İstanbul'da yapılan etkinlikte konuşan TKP İstanbul İl Başkanı Aydemir Güler 'Bu tarihe bir borcumuz var. Borcumuzu ödeyeceğiz. Bu borç tarihteki eksikliği gidermektir. 99 yıldır yapamadığımızı yapmak için TKP vardır' dedi.

Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) 99. yaşını kutladığı "Biz Hazırız" etkinliklerinden ilki İstanbul'da, dün akşam Salon Figaro'da binlerce TKP'li ve dostlarının katılımıyla yapıldı.

Enternasyonal marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte TKP tarihini anlatan bir video gösterimi yapıldı.

Perşembe, 29 Ağustos 2019 17:27
Kolombiya'da üç yıl önce hükümetle barış anlaşması imzalayan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin eski komutanı Ivan Marquez yeniden silahlanma çağrısı yaptı.

Kolombiya'da üç yıl önce hükümetle barış anlaşması imzalayan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) eski komutanı Ivan Marquez yeniden silahlanma çağrısı yaptı.

Cumartesi, 24 Ağustos 2019 12:25
İlk sporcu grevinde de ilk sporcu sendikası girişiminde de 'Çizgi Metin'in imzası vardı… 'Futbol oyun olarak güzel, borsada kirli ve çirkin' diyen devrimci spor emekçisi Metin Kurt'un aramızdan ayrılışının 7. yılında saygıyla anıyoruz.

Komünist futbolcu Metin Kurt, aramızdan ayrılışının yedinci yılı. Şimdi, kırmızı atkısıyla o 'nostaljik ve romantik' bir öğe olmanın çok ötesinde, eskilerden bize elimize tutuşturduğu mücadele bayrağıyla, en ön safta yürümeye devam ediyor... Eski günlerdeki gibi ve yeniyi kurmanın arifesinde…

Pazar, 25 Ağustos 2019 12:50
Devrimci spor emekçisi Metin Kurt aramızdan ayrılışının 7. yılında TRT Spor'da anıldı. Takvim Yaprakları programının uzunca bir bölümü 24 Ağustos'ta Metin Kurt'a ayrılırken Metin Kurt için şu ifade program spotuna taşındı: "çizgi" lakaplı marjinal futbolcu Metin Kurt aramızdan ayrıldı.

Metin Kurt 24 Ağustos 2012'de aramızdan ayrıldı.

Perşembe, 22 Ağustos 2019 09:17
Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Akademisi’nin Yaşar Kemal adına düzenlediği (Bin Çiçekli Bal) yarışmasına bu yıl büyük bir ilgi var.

Araştırmacı Yazar İbrahim Çenet öncülüğünde, Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Akademisi’nin Yaşar Kemal adına düzenlediği (Bin Çiçekli Bal) yarışmasında bu yıl yoğun ilgi var. Yarışmanın katılımcıları öykü, şiir ve kısa film dalında yarışacak. "Özgür İnsan" ödülünün Akademi tarafından bu yıl kime layık görüleceği de merak konusu oldu.

Salı, 20 Ağustos 2019 18:53
ODTÜ’de Rektörlük’ün talimatıyla 4 öğrencinin gözaltına alınmasına karşı bildiri dağıtan öğrencilere soruşturma açıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) Rektör Verşan Kök döneminde bahar şenliklerinin iptali, Onur Yürüyüşü’nün engellenmeye çalışılması ve son olarak da izinsiz KYK yurdu yapımı üniversite öğrencileri, akademisyenleri ve çalışanlarının büyük tepkisine yol açmıştı.

KYK yurdu gündemi ODTÜ’lülerin zaferiyle sonuçlanmış ve inşaat şantiyeleri kaldırılmıştı.

Pazartesi, 19 Ağustos 2019 15:34
Türkiye Komünist Partisi, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin bir açıklama yayımladı. Hükümetin yazılı olmayan kurallarla ülkeyi yönettiği belirtilen açıklamada, 'Kural ve hak tanımayan AKP’nin kararlarının hiçbir meşruiyeti yoktur' denildi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerinin HDP’li Başkanlarını görevden alarak kayyum atanmasına ilişkin bir açıklama yayımladı. 

Pazar, 04 Ağustos 2019 23:55
Her kim ki Marksizmi tarihsel materyalizmden ayırmak ister, her kim ki Marksizmin canlı, diri ve hayatı kavrayan geleneğini terk etmek ister, her kim ki Marksizmden devrim ihtimalini eksiltmek ister, Engels'i karşısına alır. 124. ölüm yıldönümünde bugün Engels'i anmak, tarihsel materyalizmi, devrimi ve sınıf mücadelesini savunmaktır.

 

Pazartesi, 19 Ağustos 2019 13:49
Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine yapılan kayyum atamalarına sendikalardan da tepki geldi. KESK Merkez Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamada 'Alışmadık, alışmayacağız, alıştıramayacaklar' dedi. DİSK ise sosyal medyadan yaptığı açıklamayla atanan kayyumlara tepki gösterdi.

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine yapılan kayyum atamalarına tepkiler artarak devam ediyor. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yaptıkları açıklamalar ile yapılan kayyum atamalarına tepki gösterdiler.

KESK: ALIŞMADIK, ALIŞMAYACAĞIZ, ALIŞTIRAMAYACAKLAR

Cuma, 23 Ağustos 2019 16:54
23 Ağustos 1960’ta kurulan Küba Kadın Federasyonu (FMC) bugün 59. yaşını kutluyor. Geçtiğimiz yıl FMC'nin 58. yaşı vesilesiyle yayımlanmış bir yazıyı soL okurlarının dikkatine tekrar sunuyoruz. Yisel Martínez García imzalı ve '21. Yüzyılın Kübalı Kadınları' başlıklı yazı Granma’da yayımlanmış ve Türkçe çevirisi yapılarak soL dergide Türkiyeli okuralar ulaşmıştı.

Biz 21. yüzyılın Kübalı kadınlarıyız. Ufukta düşlerimizi görüyoruz ve ilerliyoruz. Bizden önce gelen kadınlardan çok da farklı değiliz. Karakterlerimiz zamana yenik düşmedi ve ülkede kazanılan birçok şeyi görmemize izin verdi.

Perşembe, 15 Ağustos 2019 19:34
DİSK Araştırma Merkezi’nin raporuna göre son bir yılda İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı TÜİK’in açıkladığı işsiz sayısını geçti. Raporda bu durumun TÜİK tarafından kullanılan yöntemlerin işsizliği tam olarak göstermekten uzak olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından hazırlanan rapora göre son bir yılda İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı TÜİK istatistiklerindeki işsiz sayısını geçti.

Pages