28 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 23 Şubat 2019 08:43
Küba Cumhuriyeti Devrimci Hükümeti tarafından, Venezuela'nın etrafında silah ve mühimmat yığınağı yapmış olan ABD'nin 'insani yardım' adı altında ülkeye askeri müdahale planlarını sertçe kınayan ve uluslararası kamuoyuna emperyalist girişimlere karşı muhalefete çağıran bir açıklama yapıldı.

Venezuela'ya karşı ABD'nin emperyalist saldırıları sürerken, Devrimci Küba Hükümeti'nden bir açıklama geldi. 

ABD tarafından Venezuela çevresine silah ve mühimmat yığınağı yapıldığına ve "insani yardım" adı altındaki askeri müdahale planlarını sert bir dille kınayan Küba Devrimci Hükümeti, uluslararası kamuoyunu emperyalist girişimlere karşı muhalefete çağırdı. 

Pazar, 17 Şubat 2019 23:34
Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FAR) bugün düzenlenen bir törenle Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu desteklediğini açıkladı.

Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FAR) Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu desteklediğini belirten bir açıklama yayınladı. Küba ordusu, Havana’dan yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunan Matanzas’daki kışlada düzenlenen törende Maduro’ya desteğini ilan ederken, ABD’yi ise Venezuela’ya karşı saldırı hazırlığında bulunmakla suçladı.

Cumartesi, 09 Şubat 2019 14:44
Matematik tarihinde Évariste Galois (1811-1832) kadar trajik çok az hayat yer bulmuştur sanırım. Zamanının politik ortamında hiç çekinmeden cumhuriyet saflarında yerini alan Galois, sadece bu devrimci tutumuyla değil aynı zamanda matematik alanında çığır açan buluşlar yapmasıyla da tarihi etkilemiştir.

Évariste Galois 25 Ekim 1811 tarihinde Nicholas-Gabriel Galois ve Adélaïde-Marie çiftinin çocukları olarak dünyaya geldi. Babası kasabadaki liberal partide bulunan bir cumhuriyetçiydi ve 1814 yılında kasabanın belediye başkanı olarak göreve başladı. 28 Temmuz 1829’da kasabanın rahibi ile aralarında geçen şiddetli bir politik tartışmadan sonra Galois’nın babası intihar etti.

Çarşamba, 13 Şubat 2019 13:51
DİSK, 52. kuruluş yıldönümünü Türkiye işçi sınıfının ayağa kalktığı 1961 Mitingi’ne ev sahipliği yapan Saraçhane Parkı’nda kutlayacağını açıkladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 52. kuruluş yıldönümünü, Türkiye işçi sınıfının ayağa kalktığı 1961 Mitingi’ne ev sahipliği yapmış Saraçhane Parkı’nda kutlayacak.

Cumartesi, 23 Şubat 2019 17:30
Adana Demirspor-Altınordu maçı öncesinde polis, stadyum tellerine asılan 'Venceremos' yazılı pankartı kaldırttı. Poiise yanıt, Adana Demirspor'un taraftar gruplarından olan 6. Bölge'den geldi: 'Evet devrimciyiz ve bu baskı rejimini yıkıp kazanacağız.'

Adana Emniyet Müdürlüğü bugün oynanacak olan Adana Demirspor-Altınordu maçı öncesinde, stadyum tellerine asılan "Venceremos" pankartını kaldırttı.

Pankartın kaldırılma gerekçesi olarak, pankartta yazılı sözün devrimciler tarafından kullanıldığını öne sürüldü. 

Adana Emniyeti'ne yanıt, Adana Demirspor'un taraftar gruplarından biri olan 6. Bölge'den geldi.

Pazar, 17 Şubat 2019 11:00
Atılım yıllarında TKP Merkez komite üyesi, 12 Eylül öncesi DİSK Ege Bölge Temsilciliği görevini yapmış, İzmir'de T. Maden-İş'in ve işçi sınıfı hareketinin önemli isimlerinden Cemal Kıral 87 yaşında yaşamını yitirdi.

Yaşamı boyunca mücadele içinde yer alan Cemal Kıral, Bulgaristan'da Dimitrovcu Gençlik üyesi, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Yönetim Kurulu üyesi, Türkiye Komünist Partisi'nin atılım yıllarında TKP Ege Yöre Sekreteri ve TKP Merkez Komite üyesi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 3.

Cumartesi, 23 Şubat 2019 12:10
HDP seçim ittifakı yaptığı Kürt parti ve hareketleriyle ittifak protokolü imzaladı.

Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi  (KKP), Platforma Demokrata Kurdistan (PDK), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T) arasında KDP-T Diyarbakır merkezinde ittifak protokolü imzalandı.

Cuma, 22 Şubat 2019 14:37
Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu emperyalist askeri müdahaleye karşı Venezuela halkıyla dayanışma mesajı yayımladı.

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’ne karşı yürütülen emperyalist saldırıları kınayan bir dayanışma mesajı yayımladı.

Pazartesi, 18 Şubat 2019 11:46
TKP’nin Mut Demokratik Halk Dayanışması’ndan belediye başkan adayı Devrim Şimşek’in seçim bürosuna bir grup faşist saldırdı. Saldırıda seçim bürosunun camları kırıldı.

Mersin’in Mut ilçesinde Mut Demokratik Halk Dayanışması’ndan Türkiye Komünist Partisi (TKP) belediye başkan adayı Devrim Şimşek’in seçim bürosuna bir grup faşist önceki gece saldırı düzenledi.

Seçim bürosunun camlarının kırıldığı saldırı sonrası bir açıklama yapan Mut Demokratik Halk Dayanışması baskılara boyun eğmeyeceklerini belirtti.

Perşembe, 14 Şubat 2019 14:14
İstanbul'da CHP'li Beşiktaş Belediyesi'nde çalışan Genel-İş Sendikası üyesi işçiler, grev kararını belediye kapısına astılar.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) üyeleri, Beşiktaş Belediyesi Personel Hizmetleri A.Ş.'nin kapısına grev kararı astı.

Perşembe, 14 Şubat 2019 13:05
5 Mayıs 2019'de beşinci kez verilecek olan Halit Çelenk Hukuk Ödülleri için başvurular başladı.

Amacı, "Yaşamda ve hukukta devrimci duruşun, adaletsizliğe karşı mücadelenin simgelerinden olan Halit Çelenk’in hukuk mücadelesi ve eserleri doğrultusunda, toplumsal ilişkiler ile hukuk arasında bağlantı kuran yayın, tez veya diğer eserler üretilmesini teşvik etmek" olan Halit Çelenk Hukuk Ödülleri için başvurular başladı. 

Pazartesi, 11 Şubat 2019 18:55
Geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitiren sanatçı Hakan Yeşilyurt, Antalya'da ailesi ve sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Eftelya, Sen Aşksın, Çökertme, Bize Kalan gibi albümlerin sahibi sanatçı Hakan Yeşilyurt, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti. Yeşilyurt için Antalya Kültür ve Cem Evi'nde tören düzenlendi.

Pazar, 24 Şubat 2019 21:53
Karabağlar Belediyesine bağlı sosyal tesislerde çalışan işçiler toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca greve çıktı.

Karabağlar Belediyesi sosyal tesislerinde çalışan Devrimci Turizm-iş Sendikasına üye işçiler toplu sözleşme görüşmelerinde yaşanan ücret anlaşmazlığı nedeniyle dün greve çıktı.

Üçyol'da bulunan Uğur Mumcu sosyal tesisleri önünde toplanan işçiler talepleri kabul edilene kadar grevlerini sürdüreceklerini belirttiler.

Cuma, 22 Şubat 2019 13:34
Küba 24 Şubat günü yeni anayasa için referanduma gidiyor. Anayasa halkın katılımının olduğu bir süreçle hazırlandıktan sonra halkın onayına sunulacak.

Küba'da yeni anayasa için 24 Şubat'ta yapılacak referandumun tüm hazırlıkları tamamlandı. 8 milyon Kübalının oy vermesi beklenen referandum için seçim komisyonları oluşturuldu.

Küba anayasası, yalnızca meclis tarafından başlatılacak bir referandum süreciyle değiştirilebiliyor. Referandumda Kübalılara "Cumhuriyetin yeni anayasasını onaylıyor musunuz?" sorusu sorulacak.

Pazartesi, 18 Şubat 2019 10:23
Liberal ve antikomünist görüşleriyle tanınan İletişim Yayınları, AKP'li Muhsin Kızılkaya'nın kitabını basmayınca, Nagehan Alçı tarafından ulusalcı-Kemalist ilan edildi.

Bir dönem başbakan danışmanlığı da yapan AKP eski milletvekili Muhsin Kızılkaya, Habertürk yazarı Nagehan Alçı'ya kitaplarını artık İletişim Yayınları'nın basmadığını söyledi. Nagehan Alçı da, liberal görüşleriyle bilinen İletişim Yayınları'nı ulusalcı-Kemalist ilan etti.

Pages