96 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 04 Aralık 2016 10:42
"Üniversiteye bir toprak sahibinin oğlu olarak girmiştim, daha da kötüsü siyaseten bir cahil olarak! …Ve hatırlatayım, ne bir parti üyesi, ne bir komünist, ne bir sosyalist, ne de radikal biri beni yakalamış, idoeoloji telkin etmiştir."

Bu yazı, 18 Kasım 1971 tarihli Fidel Castro ve Şili’deki Concepción Üniversitesi öğrencileri arasında gerçekleştirilen soru-cevap oturumundan deşifre edilmiştir.

Perşembe, 08 Aralık 2016 14:15
25 Kasım'da aramızdan ayrılan Küba Devrimi'nin önderi Fidel Castro, 10 Aralık Cumartesi günü Küba Büyükelçisi'nin de katılımıyla İzmir'de anılacak.

Jose Marti Küba Dostluk Derneği (JMKDD) 10 Aralık Cumartesi günü saat 17.00'de İzmir'de Fidel Castro'yu anma etkinliği düzenleyecek.  

Kültürpark'taki İsmet İnönü Sanat Merkezinde düzenlenecek etkinliğe Küba Cumhuriyeti Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals ve Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Mehmet Kuzulugil katılacak.

Perşembe, 15 Aralık 2016 21:36
"Fidel ve Chavez, hedefleri belirleyerek gidilmesi gereken yolu bize gösterdiler. Bizim Amerika’nın savunulması için onların geleneğini güçlendirerek yenilmez kılmak görevi omuzlarımızdadır."

soL'un notu: 14 Aralık 2016 tarihinde Granma'da yayımlanan, Küba Devlet Başkanı Raul Castro Ruz tarafından ALBA-TCP Antlaşmasının 12. yıldönümü ve Fidel Castro ile Hugo Chavez’in ilk biraraya gelişinin 22. yıldönümü şerefine yapılan toplantıdaki konuşmasını okurlarımızla paylaşıyoruz.

Çarşamba, 07 Aralık 2016 15:28
Senin adını taşıyan hiçbir okul, hastahane ya da sokak bulunmayacak. Bir ülke senin anıtın olacak. İleri yürüyen bir ülke.

soL'un notu: Aşağıdaki makale, Granma'da Yudy Castro Morales imzasıyla yayımlandı. Fidel'in mücadelesinin ve fikirlerinin ölümsüzlüğüne bir methiye...

Perşembe, 01 Aralık 2016 11:25
Küba Devrimi'nin efsanevi lideri Fidel Castro, Küba halkı tarafından son kez uğurlanıyor.

Küba Devrimi'nin tarihsel lideri Fidel Castro'nun naaşı dün Devrimci Silahlı Kuvvetler Bakanlığı'ndan yola çıkan konvoyla Santiago de Cuba'ya doğru yol alıyor. 

Fidel'in, 1959 devriminde Santiago de Cuba'dan Havana'ya gelirken takip ettiği altı günlük rotayı ters yönde kat edecek olan konvoy, nihai olarak Santiago de Cuba'ya ulaşacak. 

Cuma, 02 Aralık 2016 08:53
Küba Devrimi'nin önderi Fidel Castro, ölümünün ardından İstanbul'da düzenlenecek bir etkinlikle anılacak.

Küba Devrimi'nin önderi Fidel Castro, İstanbul'da düzenlenecek etkinlikle anılacak.

Anmaya Küba Cumhuriyeti Büyükelçisi ve Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Aydemir Güler katılacak.

Anma için Jose Marti Küba Dostluk Derneğinden yapılan açıklama şöyle:

Cumartesi, 03 Aralık 2016 21:36
José Martí Küba Dostluk Derneği, Fidel'e ve Küba halkına dönük karalama içeren yazı ve haberlere tepki gösterdi. Açıklamada, "Bir ülke halkının ve onlarla birlikte dünyada milyonlarca insanın yas tuttuğu bir anda Fidel’i ve Küba’yı karalamaya dönük çabalar, bu çabaların sahiplerinin kötücül ruhlarının göstergesidir" denildi.

Fidel'in ölümü sonrası kara propaganda içeren yazı ve haberlere ilişkin José Martí Küba Dostluk Derneği'nden tepki geldi. 

Çarşamba, 28 Aralık 2016 07:55
Küba Ulusal Meclisi, Fidel Castro'nun istediği doğrultusunda, Fidel'in isminin halka açık alanlara verilmesini yasaklayan bir karara imza attı.

Raul Castro, Fidel'in isteği uyarınca, Küba Devriminin efsanevi liderinin resimlerinin kamuya açık yerlerde caddelerde ve hükümet binalarında kullanılmayacağını ve yine aynı şekilde bu tip yerlere büyük devrimcinin isminin verilmeyeceğini açıklamıştı.

Perşembe, 29 Aralık 2016 11:08
Küba Devrimini belki de en güzel anlatan fotoğraflardan bir tanesinin hikayesini anlatan ve Bohemia’da Marlene Montoya imzasıyla yayımlanan makaleyi soL okurlarına sunuyoruz.

O günlerden geriye bu tarihi fotoğraf kaldı. Kavganın tam ortasında, 28 Nisan 1957 günü. Fidel Castro ilk kez Turkino Tepesine (Pico Turquino) çıkıyor.

Deniz seviyesinden 1974 metre yükseklikteki bu tepede çekilen o ünlü fotoğrafta Fidel, yanında Raul, Universo Sanchez ve İsyancı Ordunun (Ejercito Rebelde) diğer üyeleriyle beraber.

Cumartesi, 03 Aralık 2016 16:09
Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi, Fidel için Küba Büyükelçiliği'ne taziye ziyaretinde bulundu.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi adına bir delegasyon, Küba devriminin lideri Fidel Castro Ruz için, Küba Büyükelçiliği'ne bir ziyarette bulundu.

Taziye defterine mesajını yazan delegasyon, aydınlanma mücadelesinde Fidel ve Küba devriminin anlamının büyük olduğuna işaret etti. 

Fidel Castro, geçtiğimiz Cuma akşamı yaşamını yitirmişti.

Cumartesi, 10 Aralık 2016 19:56
Jose Marti Küba Dostluk Derneği’nce İzmir’de düzenlenen Fidel Castro’yu anma etkinliğinde konuşan Küba Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals, “İstediğimiz kalitede internetimiz yok belki. Ama çok iyi bir noktaya ulaşan, eşit ve ücretsiz eğitim ve sağlık sistemimiz var. Belki yoksul bir ülkeyiz ama insanlığın ulaşmasını istediğimiz insanlık onuru açısından zengin bir ülkeyiz. Fidel bize insanlık onurunun değerini öğretti” dedi.

İzmir’deki Küba dostları, Fidel Castro’yu andı. Jose Marti Küba Dostluk Derneği tarafından düzenlenen etkinlik Kültürpark’taki İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Fidel Castro’nun anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan etkinlikte, Küba Devrimi ve Fidel Castro’yu anlatan bir belgesel gösterildi.

Çarşamba, 07 Aralık 2016 16:28
Muğla Üniversitesi Kötekli Yerleşkesinde Fidel Castro için hazırlanan "İnsanlık seni unutmayacak" afişi çalışması yapan Komünist Gençlik üyesi öğrenciler, kendilerine "ülkücü" diyen bir çetenin saldırısına uğradı.

Muğla Üniversitesinin Kötekli Yerleşkesinde bu sabah erken saatlerde Fidel Castro'yu anmak için hazırlanan "İnsanlık seni unutmayacak" yazılı afişleri yapıştıran öğrencilere, kendilerine "ülkücü" diyen bir çete tarafından saldırı düzenlendi. 

Çarşamba, 07 Aralık 2016 10:10
José Martí Küba Dostluk Derneği, Küba Devrimi'nin önderi Fidel Castro için bir video hazırladı. Videoda İstanbul ve Ankara'da yapılan anmalardan görüntüler yer alırken işçiler ve öğrenciler Fidel'i anlattı.

Küba Devrimi’nin tarihsel lideri Fidel Castro’nun yaşamını yitirmesinin ardından İstanbul'da ve Ankara'da anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Her iki şehirde yapılan etkinlikler yoğun katılımlarla yapılırken; Komünist Gençlik Fidel'i uğurlamak için yürüyüşler düzenlendi.

Perşembe, 08 Aralık 2016 00:38
AKP Milletvekili Burhan Kuzu, Fidel Castro'ya Twitter üzerinden iftira attı, gelen tepkiler üzerine insanlara "HS" demeye başladı.

AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Twitter üzerinden "Komünistlerin hayranlık duyduğu; Kübayı açlık ve sefalete gark eden "Fakirlerin Babası"lakaplı Castronun 900 milyon dolar serveti var.E..." şeklinde paylaşım yaptı.

Perşembe, 01 Aralık 2016 10:25
Küba Büyükelçisi, Mustafa Akyol'un Küba Devrimi'nin tarihsel lideri Fidel Castro ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı karşılaştıran yazısına yanıt vererek, "yazdıklarınızın cehalet düzeyini gösterdiğini ifade etmeme izin verin" dedi.

Hürriyet Daily News'te "Why the Turkish left hates Erdoğan but loves Castro" ("Neden Türkiye solu Erdoğan'dan nefret eder ama Castro'yu sever") başlıklı bir yazı kaleme alan Mustafa Akyol, Erdoğan ile Fidel'i birbirine benzetti.

Pages