17 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 09 Haziran 2016 12:22
"Dinleyin, anlatılan sizin öykünüzdür" sloganıyla yola çıkan belgesel haber programı 'Islak Çarıklar', 11 Haziran Cumartesi günü yayınlanacak olan yeni bölümünde, kara çadırda başlayıp, genç Cumhuriyet'in eğitim savaşımında süren devrimci Öğretmenin öyküsünü ekranlara getiriyor.

1930 yılında Antalya'da dünyaya gelen Eğitimci-Yazar Mustafa Şanlı, yayla-sahil Yörük göçlerinden, Köy Enstitüleri'ne uzanan 86 yıllık aydınlanma savaşımını Islak Çarıklar'da anlatıyor.

Perşembe, 30 Haziran 2016 00:47
ABD polisi tarafından vurularak öldürülen Angelo Brown'ın, Ulusal Devrimci Kara Panter Partisi yetkilisi olduğu belirtiliyor.

Angelo Brown isimli 35 yaşındaki ABD'li siyahi, polis tarafından geçtiğimiz hafta vurularak öldürülmüştü.

Ulusal Devrimci Kara Panter Partisi tarafından yapılan açıklamada, Brown'ın partiye üye bir yetkili olduğu söylendi. Açıklamada öldürülen adamın partinin St. Louis bölgesinin yöneticisi olduğu söylenirken, Brown'ın öldürülmesine karşılık eylem düzenleneceği de açıklandı.

Salı, 14 Haziran 2016 19:47
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, 46 yıl önce bugün yakın tarihimizin ilk ve en büyük işçi kalkışmasının karar altına alındığı büyük bir toplantı gerçekleştirdi. İşçi sınıfının devrimci sendikasını hedef alan emek düşmanı yeni sendika yasasına karşı ertesi gün yüz binlerce işçi sokağa dökülecekti.

Takvim yaprakları 14 Haziran’ı gösteriyordu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 46 yıl önce bugün farklı işyeri ve sektörlerden işçi temsilcileri ve sendikacıların katılımıyla, Lastik-İş’in Merter’deki binasında tarihi bir toplantı gerçekleştirdi.

Salı, 14 Haziran 2016 09:31
Devrimci Karargah davasından 3 yıl 9 ay hapis yatan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, emniyette ‘Milli Damar Örgütü' isimli bir yapının olduğunu iddia etti.

Emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, yürütülen bir soruşturma kapsamında dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına “şikayetçi” olarak ifade verdi. Öğle saatlerinde avukatıyla birlikte Ankara Adliyesine gelen Avcı, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunda görevli cumhuriyet savcısına ifade verdikten sonra adliyeden ayrıldı.

Çarşamba, 01 Haziran 2016 13:30
PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, "Erdoğan öncülüğündeki AKP devleti çözümü reddediyor ve zorla Kürt halkının bütün değerlerini ortadan kaldırmak istiyor; o zaman önümüzde ikinci seçenek olarak, Devrimci Halk Savaşı’yla kendi çözümümüzü geliştirerek Bağımsız Kürdistan’ı hedeflemek kalıyor" açıklamasında bulundu.

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Dengê Kurdistan Radyosu’na açıklamalarda bulundu. Nusaybin, Cizre ve Sur'da yaşananlara ilişkin konuşan Karayılan, Erdoğan'a seslenerek "Bre alçak! Sen kimsin ki insanlıkla böyle oynuyorsun? Bu, senin yanında kar mı kalacak sanıyorsun?" dedi.

ANF'de yer alan habere göre, Karayılan'ın açıklamasından bazı bölümler şöyle:

Perşembe, 23 Haziran 2016 19:42
FARC ve Kolombiya Hükümeti’nin, 50 yıllık çatışma sürecinin ardından imzalayacağı ateşkes için, Havana'da heyecanlı saatler yaşanıyor.

GÜNCELLEME

Anlaşma kamuoyu önünde duyuruldu. FARC lideri Timoşenko yaptığı konuşmada, Venezuela'nın efsanevi lideri Hugo Chavez'e saygılarını sundu.

Çarşamba, 15 Haziran 2016 22:06
Hüseyin Aygün, Ovacık'ta yapılan bombalı saldırıya dair açıklama yaptı. Aygün saldırıyı kınadığını söyleyerek, yapılan saldırının masumlara zarar verdiğini söyledi.

Hüseyin Aygün, Dersim'in Ovacık ilkesinde yapılan, 9 sivilin yaralandığı saldırıya dair açıklama yaptı.

Halkların Birleşik Devrimci Cephesi (HBDC) tarafından üstlenilen saldırıyı kınayan Aygün, sosyal medya hesabı üzerinden şunları söyledi:

Cumartesi, 25 Haziran 2016 19:06
Komünist Parti, İngiltere'nin AB'den çıkması yönünde sonuçlanan referandumla ilgili "İngiltere'de ortaya çıkan iradeyi selamlıyoruz" dedi.

Komünist Parti, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması yönünde referandumun sonuçlanmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Salı, 14 Haziran 2016 10:53
Karar yazarı Elif Çakır, son dönemden yaptığı çıkışla gündeme gelen HDP'li Altan Tan'ı överek, "AK Parti’nin de bir Altan Tan’ı olsaydı. Olabilseydi" ifadelerini kullandı.

Karar yazarı Elif Çakır, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın "Kürt siyasetinde bir yol ayrımındayız şu an. Çatışma, iç savaş, devrimci halk savaşında ısrar edenlerle buna karşı olup demokratik mücadeleyi seçenlerin bir yol ayrımı olacak" ifadesiyle ilgili olarak, "Keşke, ah keşke… AK Parti’nin de bir Altan Tan’ı olsaydı.

Çarşamba, 15 Haziran 2016 07:11
Türkiye işçi sınıfı, 46 yıl önce bugün dönemin hükümeti tarafından çıkarılmak istenen emek düşmanı sendika yasasına karşı ilk ve en büyük ayaklanmasını gerçekleştirdi. Tarihe 15-16 Haziran direnişi olarak geçen işçi kalkışması, Türkiye’deki işçi sınıfı hareketi için bir dönemeç oldu.

 

Perşembe, 23 Haziran 2016 16:33
Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 38'nci sayısı yarın okurlarıyla buluşuyor. Dergi kapağında düzen siyasetinin tüm aktörlerine yer veriyor ve "Hepsi gitsin" diyor.

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 38'nci sayısı yarın okurlarıyla buluşuyor. Dergi kapağında düzen siyasetinin tüm aktörlerine yer veriyor ve "Hepsi gitsin" diyor. 

BOYUN EĞME'nin yeni sayısında, Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin "Zorunlu din dersi yasaktır" başlıklı bildirisine de yer veriliyor.

Dergide yer alan bazı konu, başlık ve yazarlar şöyle: 

Perşembe, 09 Haziran 2016 17:26
Haftalık siyasi deri BOYUN EĞME'nin 36'ncı sayısı yarın okurlarıyla buluşacak. "Siyaset halksızlaştırıldı" manşetiyle çıkan dergide, siyasette geçer akçenin para, din ve bir de patlayan bombalar olduğu vurgulanıyor. Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin zorunlu din derslerine karşı başlattığı kampanyanın detaylarına yer veriliyor.

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin yeni sayısı yarın okurlarıyla buluşuyor. 

"Siyaset halksızlaştırıldı" manşetiyle çıkan dergide, siyasette geçer akçenin para, din ve bir de patlayan bombalar olduğu vurgulanıyor. 

Salı, 07 Haziran 2016 09:40
Menbic'de IŞİD'e karşı savaşırken ölen Ebu Leyla, ABD ve YPG tarafından sahiplenildi. Ancak Ebu Leyla'nın geçmişi, pek sahiplenilecek gibi değil.

Suriye’nin Halep kentine bağlı Menbic'de IŞİD’le savaşırken ölen Kuzey Güneşi Taburu’nun komutanı Ebu Leyla'dan, özellikle YPG'nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Kuvvetleri ve ABD tarafından övgüyle söz edildi. 

Perşembe, 02 Haziran 2016 17:10
Boyun eğmeyen komünist şair Nâzım Hikmet'in aramızdan ayrılışının 53'üncü yıl dönümünde haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME usta şairi selamlıyor. Dergide ayrıca Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin Diyanet Raporu'na dair kapsamlı bir söyleşi de yer alıyor.

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 35'inci sayısı yarın okurlarıyla buluşuyor. 

Boyun eğmeyen komünist şair Nâzım Hikmet'in aramızdan ayrılışının 53'üncü yıl dönümünde haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME usta şairi selamlıyor. Dergide ayrıca Gericiliğe Karşı Aydınlana Hareketi'nin Diyanet Raporu'na dair kapsamlı bir söyleşi de yer alıyor. 

Pazar, 19 Haziran 2016 10:52
Pazar söyleşilerinde bu haftanın konuğu polisiye yazarı Suphi Varım oldu. Varım'la Mondros Mütarekesi sonrası İzmir'ini ve İzmir'deki bir cinayeti aydınlatmaya çalışan Sovyet dedektifin hikayesini anlattığı "Simirna Kızılı" üzerinden polisiyeye dair genişçe bir söyleşi yaptık.

Polisiye yazarı kendi deyimiyle de "Memur-yazar" Suphi Varım'la yeni kitabı "Simirna Kızılı"ndan yola çıkarak Türkiye'de polisiyenin durumu, polisiye dizilerini ve polisiye yazarlığını konuştuk. 

Atalay Filiz olayıyla tekrar gündeme gelen "Seri katil" tartışmalarını ve Türkiye'deki polisiye olayları masaya yatırdık. 

Pages