15 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 20 Nisan 2016 18:39
Star "gazetesi" yazarı Halime Kökçe, Ensar sanığının "ben devrimci gelenekten geliyorum" dediğini öne sürdü.

Kabataş yalancılarından, yandaş Star "gazetesi" yazarı Halime Kökçe, Twitter hesabından Ensar sanığı Muharrem Büyüktürk'ün mahkemede "ben devrimci gelenekten geliyorum" dediğini iddia etti.

Kökçe'nin iddiası yalanlanırken, söylenen yalan sosyal medyada büyük tepki gördü.

Cumartesi, 02 Nisan 2016 08:30
"Hindistan’da sosyalizm mücadelesi komünistlerin birkaç kazanımı ile sınırlandırılamaz. Son parti kongresinde aldığımız kararlar doğrultusunda, devrimci karakterimizden ödün vermeden bir kitle partisi olmayı amaçlıyoruz. Hindistan’da sosyalist devrimi gerçekleştirebilmek için kendimize bu görevi çıkardık."

Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri’nin İstanbul’da gerçekleşen Çalışma Grubu toplantısına katılan partilerden biri Hindistan Komünist Partisi (Marksist) idi. HKP(M) Merkez Komitesi Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Arun Kumar Rupanagunta ile Güneydoğu Asya’da emperyalistler arası gerilimler, Hindistan’da yükselen sınıf hareketi ve gericilikle mücadele üzerine konuştuk.

Cumartesi, 23 Nisan 2016 11:08
The Economist, ünlü Nazi Goebbels'in bir sözünü Lenin'in doğum gününde Lenin'e aitmiş gibi tweetledi.

Sermaye çevrelerinin etkili dergisi, Londra merkezli The Economist büyük bir gafa imza attı.

Dün derginin Twitter hesabından atılan bir tweette, Lenin'in doğum günü olduğu hatırlatıldı ve devrimci önder için "Rus tarihinin büyük ve korkunç bir parçası" denildi.

Pazar, 24 Nisan 2016 10:42
2012'de DİSK temsilciğini yaparken AKP'ye olmasıyla gündeme gelen, İzmir Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Sözcüsü Azad Fazla, evinde ölü bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Sözcüsü 54 yaşındaki Azad Fazla, evinde ölü bulundu. Fazla'nın kalp krizi sonucu öldüğü sanılıyor.

Cumartesi, 23 Nisan 2016 20:05
İtalyan Parlamentosu dünyanın en önemli komünist eylem ve fikir insanlarından olan Antonio Gramsci'nin evinin ulusal anıt olmasını kabul etti.

İtalyan Parlamentosu yapılan oylama sonucunda İtalya'nın ve dünyanın en önemli komünist eylem ve fikir insanlarından olan Antonio Gramsci'nin Ghilarza'daki evinin "ulusal anıt" olmasını büyük bir çoğunlukla kabul etti. 

Halihazırda müze olarak kullanılan evde Gramsci'ye ait eşya ve dökümanların yanında İtalyan komünistin 3000'den fazla kitabı ve kendi eserleri bulunuyor. 

Pazar, 03 Nisan 2016 17:26
Ankara'da bir grup liseli öğrenci konser duyurusu için stant açtı. Bazı faşist ve gericiler standa saldırınca arbede çıktı. Polis saldırganlara dokunmazken, 15 liseli gözaltına alındı.

Ankara'da bir grup liseli öğrenci "Özgürlüğe Yürüyoruz" konseri için stant açtı. Gruba, çarşı iznine çıkan bazı askerler ile gerici ve faşistlerin saldırması üzerine arbede yaşandı. Olayda 15 kişi gözaltına alındı. 

Perşembe, 21 Nisan 2016 02:20
Karaman'da çocukların cinsel istismara uğradığı skandalın merkezi olan Ensar Vakfı'nın başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu,"Barolar ve bu düşüncede olan sivil toplumdan müdahillik talebinde bulunan, ortak hareket eden herkesin düşüncesi, adeta 'duruşmayı sabote etmekti" dedi. Dilberoğlu, hukuki süreç başlatacaklarını söyledi.

Karaman'da 45 çocuğu cinsel istismara uğradığı iddia edilen ve 10 çocuğun uğradığı cinsel istismarın belgelendiği skandalın merkezi olan Ensar Vakfı'nın başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, bugün görülen Ensar davasının ardından Karaman Adliyesi'nin önünde açıklamada bulundu.

Cuma, 08 Nisan 2016 08:29
Emperyalizmin en büyük zaafı, gücünün sınırsızlığına inanmasıdır. Ancak, insan faktörünü dışlayan bir güçtür bu. Paraya ve zora dayanır. İnsan yalnızca zavallı bir araçtır, bir sömürü nesnesidir emperyalizm için. İşte burada kaybeder. Sosyalizmin şaşmaz kuralıysa insanı temel almasıdır. Burada kazanır.

Küba’da devrimin yerleşmesi, 1989 sonrasındaki büyük karşıdevrim dalgasında sosyalizmin Avrupa’dan kazınmasına rağmen Fidel ve yoldaşlarının ayakta kalmayı başarması, hâlâ zihinleri kurcalamaya devam ediyor.

Perşembe, 21 Nisan 2016 15:40
Bir dönem Odatv davasından tutuklu bulunan Aydınlanma Hareketi çağrıcılarından gazeteci, yazar Barış Terkoğlu, Yargıtay'ın Ergenekon kararı sonrası çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Yargıtay'ın Ergenekon kararı sonrası "şimdi ne olacak?" sorusu gündeme gelirken alınan kararı ve dava süresinde yaşananları gazeteci, yazar Barış Terkoğlu'yla konuştuk.

Cuma, 08 Nisan 2016 09:13
Brezilya'da İşçi Partisi'nin düzen içi bir sosyal demokrat parti olarak yolsuzluklara bulaşmış olması hayret verici değil, fakat operasyonu yöneten ABD ve Brezilya sermayesinin “temiz toplum” aranışı içinde olmadığını herkes biliyor.

Brezilya’da iktidardaki İşçi Partisi’ni (PT) düşürmeye dönük ABD’nin de içinde olduğu bir operasyon yürüyor. Türkiye’de önce Ergenekon Davası’nda  rejim değişikliğini, sonra ise Erdoğan’ın siyaset dışı bırakılmasını amaçlayan süreçlerde gördüğümüz gibi kuvvetli savcı/yargıç ikilisi ve yönlendirici gücü olan medya bu operasyonda büyük rol oynuyor.

Pazartesi, 25 Nisan 2016 11:08
Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin 16-22 Nisan arasını kapsayan haftalık değerlendirme raporu yayımlandı. Gericiliğin hız kesmeden pervasızca ilerlediğinin açıkça görüldüğü raporda, medyada, eğitim alanında, devlet kurumlarında, yerel yönetimlerde yaşanan ve dayatılan gerici uygulamalar gözler önüne serildi.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin 16-22 Nisan arasını kapsayan haftalık değerlendirme raporu yayımlandı. Gericiliğin hız kesmeden pervasızca ilerlediğinin açıkça görüldüğü raporda, medyada, eğitim alanında, devlet kurumlarında, yerel yönetimlerde yaşanan ve dayatılan gerici uygulamalar gözler önüne serildi.

Pazar, 24 Nisan 2016 15:15
Komünist Parti’nin “Karanlığa Meydan Okuyoruz” başlığıyla gerçekleştirdiği buluşmaya katılmak amacıyla İstanbul’a gelen YKP Siyasi Büro üyesi Yorgos Marinos, Boyun Eğme’ye de bir röportaj verdi.

Komünist Parti’nin “Karanlığa Meydan Okuyoruz” başlığıyla gerçekleştirdiği buluşmaya katılmak amacıyla İstanbul’a gelen Yunanistan Komünist Partisi Siyasi Büro üyesi Yorgos Marinos, Komünist Parti'nin "Karanlığa Meydan Okuyoruz" etkinliğine katıldığı sırada Boyun Eğme'ye röportaj verdi.

Röportajın tamamı şöyle:

Pazartesi, 04 Nisan 2016 11:56
KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan Military Diplomat Dergisi'ne konuştu. Bayık, ilk hedeflerinin AKP'yi düşürmek olduğunu söyledi.

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Sorumlu Yazı işleri Müdürü olarak künyede ismi bulunan Military Diplomat dergisine açıklamalarda bulundu.

ANF'de yayınlanan röportajdan bazı bölümler şöyle:

Rusya’nın Suriye’deki müdahalesi ne anlama geliyor? Türkiye ve Rusya Suriye’de nasıl bir siyaset izlemekte, bu siyaset nereye gider? 

Cumartesi, 16 Nisan 2016 08:56
İnsanoğlunun nasıl yaşaması gerektiğine ilişkin idealimiz uğruna verdiğimiz savaş bugünün genç Kübalı neslinin elinde yaşamalıdır. Onlar 20. Yüzyılın devrimcilerinin karşılaştığından daha değişik ama en az o büyüklükte ve daha karmaşık aşkın engellerle karşılaşacaklardır.

Editörün notu: ABD Başkanı Barack Obama'nın tarihi Küba ziyareti ve bu ziyaretin etrafında dönen tartışmalar uzun süre devam edeceğe benziyor.

Cuma, 01 Nisan 2016 11:19
Demokratik Alman Cumhuriyeti’nde (DAC) yaşanan karşı devrimin ardından kendi seçtiği sürgün yeri Şili'de uzun yıllardır sessizliğini koruyan Margot Honecker'in geçen Ekim ayında yayımlanan uzun söyleşisinin tamamı soL'da.

1927 doğumlu, Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin eski Eğitim Bakanı, DAC’ın Devlet başkanı ve Sosyalist Birlik Partisi (SED)’nin Genel Sekreteri merhum Erich Honecker’in (1912-1994) eşi Margot Honecker, Şili’deki Santiago yakınlarında kendi seçtiği sürgün yerinde uzun süredir sessizliğini korumaktaydı.