29 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 02 Şubat 2016 11:12
Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı Heysem Menna, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için “ben, hapisteyken onu savunanlar arasındaydım ama o aşırıcılardan yana oldu” dedi.

Cumhuriyet'ten Duygu Güveç'e konuşan Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı Heysem Menna, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "ben, hapisteyken onu savunanlar arasındaydım ama o aşırıcılardan yana oldu" dedi.

Pazartesi, 22 Şubat 2016 11:32
Bangladeş polisi, Ensarullah Bangla isimli İslamcı örgüte yaptığı baskında 2 kişiyi yakalarken, 20'nin üzerinde de bomba ele geçirdi.

New York Times'ın haberine göre, Bangladeş polisi Ensarullah Bangla isimli İslamcı örgüte ait dört eve baskın yaptı. Polis, en az 20 bomba ve bomba yapımı malzemesi ele geçirirken, örgüte üye olan 2 kişiyi de yakaladı. Baskından kaçabilen örgüt üyeleri olduğu da açıklandı.

Salı, 02 Şubat 2016 00:54
Tunus polisi Kabis'in güneyinde islamcı militanlarla çatıştı, iki militan öldürüldü.

Tunus İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre Tunus polisi Kabis'in güneyinde islamcı militanlarla çatıştı, iki militan öldürüldü. Tunus güvenlik güçleri askeri noktalara saldırılar düzenleyen islamcı militanlara karşı bir süredir teyakkuz halinde. IŞİD geçtiğimiz yıl Tunus'ta yapılan üç ölümcül saldırının sorumluluğunu üstlenmiş durumda.

Pazartesi, 29 Şubat 2016 15:57
Ugandalı İslamcı örgüt, Kongo'da saldırı gerçekleştirerek 12 kişiyi öldürdü.

Reuters'in haberine göre Ugandalı İslamcı örgüt ADF, Kongo'da palayla sivillere saldırarak 12 kişiyi öldürdü. 18 aydır benzer saldırıların yaşandığı aktarılırken, saldırının ülkenin doğusunda yapıldığı belirtiliyor.

Perşembe, 25 Şubat 2016 13:59
Somali'nin başkentinde İslamcı grup Eş Şebab saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda 4 kişi hayatını kaybederken, 8 kişi de yaralandı.

Reuters'in haberine göre Somali'nin başkenti Mogadişu, İslamcı grup Eş Şebab'ın saldırısına uğradı. Kente havan atışıyla saldırı gerçekleştiren Eş Şebab, 4 kişinin ölümüne ve 8 kişinin yaralanmasına sebep oldu.

Grubun başkanlık sarayını hedef almaya çalıştığı, ancak 300 metre ıskaladığı belirtilirken, Eş Şebab'ın El Kaide ile bağlantılı olduğu biliniyor.

Pazartesi, 29 Şubat 2016 16:16
Samsun'da bu yıl ikincisi düzenlenen Karadeniz Kitap Fuarı'na "gerici" ve "aydınlanmacı" çizgilerin tezatı damga vurdu. Bir yandan islamcı yayınevlerinini ağırlığı hissedilirken, diğer yandan Yazılama Yayınevi standında Komünist Manifesto erken saatlerde tükendi.

Samsun'da ikincisi gerçekleşen Karadeniz Kitap Fuarı'na bu yıl katılım yoğundu. İlki 2015 Mayısı'nda düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı 23-28 Şubat tarihleri arasında Karadeniz'in farklı illerinden gelen kitapseverleri buluşturdu. Fuar'a Türkiye yayıncılığı içerisinde "dinci" ve "aydınlanmacı" çizgilerin tezatı damga vurdu. 

SAMSUN'DA MANİFESTO KALMADI

Perşembe, 04 Şubat 2016 10:09
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin, Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki İslamcı gruplara katılmaya giden Rusya vatandaşlarını yakalamadığını ve Rusya'ya teslim etmek de istemediğini bildirdi.

Sputnik'in haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin "teröre karşı savaşta işbirliği" yapmadığını söyledi. Lavrov, Rusya vatandaşlarının Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki cihatçı gruplara katılmaya gittiğini belirterek, bu kişilere Türkiye'nin müdahale etmediğini söyledi.

Salı, 02 Şubat 2016 09:02
Geçtiğimiz hafta Bağdat Caddesinde yaşanan tecavüz olayını fırsat bilen dinci gericiler işi suçu kadında aramaya kadar götürdü. Vahdet adlı İslamcı yayında yazarlık yapan Mehmet Şevki Eygi "Tecavüze uğrayan kadının suçu yok mu?" diye sorarak gericilerin kadın düşmanlığında sınır tanımadığını bir kere daha göstermiş oldu.

Geçtiğimiz hafta Bağdat Caddesinde genç bir kadına tecavüz edilmesi çok tartışılmış, kadınların yaşadığı toplumsal sorunlar ve bunlara karşı alınması gereken önlemler üzerinde durulmuştu. 

Pazartesi, 29 Şubat 2016 15:53
Yemen'in Aden kentinde intihar saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti.

Yemen'de Mansur Hadi yanlılarını hedef alan bir intihar saldırısı geçrekleştirildi. Saldırıda 4 kişi hayatını kaybederken, 5 kişi de yaralandı.

Kentin Şeyh Osman bölgesinde gerçekleşen saldırının kim tarafından yapıldığı bilinmezken, kentte aralarında El Kaide'nin de bulunduğu İslamcı örgütlerin faaliyet yürüttükleri biliniyor.

Perşembe, 18 Şubat 2016 11:17
Kenya ordusu tarafından yapılan açıklamada Eş Şebab'ın istiharat başkanının öldürüldüğü duyuruldu.

Afrika Birliği gücünün parçası olan Kenya ordusu, Somali'de gerçekleştirilen operasyona dair bilgi verdi. Operasyonda Eş Şebab'ın istihbarat başkanının öldürüldüğü duyuruldu.

Ölenler arasında İslamcı örgütün 10 komutanının da bulundurulduğunu açıklayan Kenya ordusu, örgüte hava saldırısı yapıldığını bildirdi.

Çarşamba, 10 Şubat 2016 11:27
Kamerun'da gerçekleştirilen iki intihar saldırısında 6 kişi hayatını kaybetti.

AFP'nin haberine göre Kamerun'da gerçekleştirilen 2 intihar saldırısında 6 kişi hayatını kaybederken 30 kişi de yaralandı.

Olayın Kamerun'un Nijerya sınırında yaşandığı bildirilirken, saldırının İslamcı örgüt Boko Haram tarafından yapıldığı belirtiliyor. Polis, ölenler arasında çocuklar da bulunduğunu aktardı.

Perşembe, 25 Şubat 2016 16:50
Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Ocak ayında gerçekleşen saldırıda en az 180 Kenya askerinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Reuters'in haberine göre Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, 15 Ocak'ta İslamcı örgüt Eş Şebab tarafından gerçekleştirilen saldırıda 180 ile 200 arasında Kenya askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Kenya ordusu, kendilerine ait üsse yapılan saldırıda bu kadar asker ölmediğini öne sürerken, resmi ölü sayısını açıklamayı kabul etmedi.

Salı, 16 Şubat 2016 13:16
Kamerun ordusu 162 Boko Haram üyesini öldürerek, bir kasabayı geri aldı.

AP'nin haberine göre Kamerun ordusu 162 Boko Haram üyesini öldürerek Goshi kasabasını geri aldı. Kasabanın Nijerya'nın kuzey doğusunda olduğu belirtilirken, örgüte ait bomba imalathaneleri ve silahların da ele geçirildiği söyleniyor.

Pazartesi, 01 Şubat 2016 22:45
Suriye hükümeti cihatçıların elindeki Madaya'ya insani yardım gönderilmesini onayladı.

AFP'nin haberine göre, Suriye hükümeti cihatçıların elindeki Madaya'ya Birleşmiş Milletler tarafından insani yardım götürülmesine izin verdi.

İslamcı örgütlerin elindeki kasaba, Suriye ordusu tarafından geri alınmaya çalışılırken, hükümetin Fua ve Kefraya'ya yardım götürülmesine de aynı şeykilde onay verdiği söyleniyor.

Pazartesi, 01 Şubat 2016 18:22
Yemen'in Azzan kentinde, El Kaide'nin bölgedeki yapılanmasının eline geçti.

AP'nin haberine göre, Yemen'in güneyindeki Azzan kentinde El Kaide'nin bölgedeki yapılanmasının eline geçti. El Kaide'nin Suudi destekli Yemen hükümetinin başkent olarak kullandığı Aden'e doğru ilerlemekte olduğu bildiriliyor.

Pages