25 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 12 Kasım 2015 11:38
Kolombiyalı devrimci örgüt FARC-EP, silah ve mühimmat alımlarını durdurduğunu duyurdu.

Granma'nın haberine göre, FARC-EP komutanı Timoleón Jiménez, Twitter hesabından silah ve mühimmat alımını durdurduklarını duyurdu. Kolombiyalı Marksist-Leninist örgüt, askeri çatışmanın yoğunluğunu azaltacağını da duyurdu.

Çarşamba, 11 Kasım 2015 12:52
Cemaat'e yönelik operasyonlara ilişkin açıklamada bulunan Gülen, Fransız devrimci Robespierre'i de cümle içinde kullanmayı başardı.

Fethullah Gülen, AKP'yi hedef aldığı son açıklamasında ilginç ifadeler kullandı. Gülen, operasyonda tutuklanan türbanlı kadınların fotoğralarının yayınlanmasına kızarken "O kadının öyle sürüklendiğini görünce; bilmiyorum, Robespierre öyle bir şey yaptı mı?

Perşembe, 12 Kasım 2015 21:23
Ukrayna Devlet Pyotr Başkanı Poroşenko, ‘Açık Toplum' fonunun kurucusu karşı devrimci milyarder George Soros'a Özgürlük Nişanı takdim etti.

Ukrayna Devlet Pyotr Başkanı Poroşenko, ‘Açık Toplum' fonunun kurucusu milyarder George Soros'a Özgürlük Nişanı takdim etti.

Çarşamba, 25 Kasım 2015 15:56
Venezuela'da siyaset tarihi çalışan Dr. Juan Eduardo Romero, Venezuela'da devrimci sürecin devam ettiğini ve tartışmaların sürdüğünü belirtiyor. Özellikle ekonomik olarak Bolivarcı Devrim'in yaşadığı sorunlara değinen Romero, bu konuda ABD'nin rolüne dikkat çekiyor.

Venezuela'nın Hugo Chavez ile birlikte girdiği halkçı süreci, yaşadığı tıkanıklıkları ve bundan sonra neler olabileceğini, Dr. Juan Eduardo Romero ile konuştuk.

Cumartesi, 07 Kasım 2015 08:24
1917 Ekim Sosyalist Devrimi savaşla, açlıkla, yoksullukla, kıyımla teslim alınmak istenen insanlığın büyük isyanıdır. Bu büyük sıçrama tarihten çıkarıldığında 20. yüzyıldan geriye koskoca bir karanlık kalır. Bugün de devrimci irade ve sosyalizm hedefini yoksayın, bakın nasıl bir ülke, nasıl bir dünya ile baş başa kalmaktasınız.

Usta şair Nihat Behram'ın, ilk kez Komünist Parti'nin 30 Ekim tarihinde İstanbul'da düzenlediği etkinlikte okuduğu Böylesi Zamanlarda, karanlıkla aydınlığın, zorbalıkla özgürlüğün, cehaletle bilgeliğin, sermaye ile emeğin, faşizmle devrimin ölümüne boğuşmasını anlatmaktaydı. 

BÖYLESİ ZAMANLARDA

Böylesi zamanlarda çırpınan şu ruhumu

Pazartesi, 02 Kasım 2015 13:19
Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kutsumbas'ın geçtiğimiz Cuma günü Komünist Parti tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte yaptığı konuşmayı ve sanatçı Gülcan Altan'ın seslendirdiği, Yunanistan'ın devrimci şarkılarından "Oğula ağıt" isimli şarkıyı soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kutsumbas, 30 Ekim gün Türkiye'nin Komünist Parti'sinin düzenlediği "İnanın" gecesinde konuklara seslendi. Kutsumbas, komünistleri selamladıktan sonra yaptığı konuşmada "Her yönetim şeklinin, liberal veya sosyal-demokrat, ‘sol’ söylemlerle eşlik bile edildiğinde, başı ve sonu aynıdır.

Perşembe, 12 Kasım 2015 12:04
DHA Mersin bürosu ve NTV Ankara temsilciliğinde Silvan'daki sokağa çıkma yasağı ve G-20'yi protesto için eylem yapıldı.

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde sokağa çıkma yasağını protesto eden 6 kişi DHA Mersin Bürosu'na girerek slogan atıp pankart asmak istedi. Polis 6 eylemciyi de gözaltına aldı.

NTV Ankara Temsilciliği'nde eylem yapan Devrimci Parti 20 kişi ise G-20 toplantısını protesto ederken eylemciler gözaltına alındı.

 

Çarşamba, 11 Kasım 2015 21:26
Ukrayna'da aşırı sağcı Sağ Sektör'ün lideri Dmitriy Yaroş görevinden istifa etti. Sağ Sektör'den yapılan açıklamada, Yaroş'un örgüt içindeki entrikalar yüzünden görevi bıraktığı belirtildi.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Ukraynalı neo-Nazi örgütü Sağ Sektör'ün lideri Dmitriy Yaroş istifa ettiğini açıklayarak Facebook hesabından, "Örgüt içinde yaşananlardan kişisel sorumluluk taşıyorum. Örgüt içinde ‘önemli bir misafir' olamam. Bu yüzden Sağ Sektör liderliği görevinden ayrılıyorum, bununla birlikte milliyetçi ve devrimci olarak kalıyorum" ifadelerini kullandı.

Pazartesi, 30 Kasım 2015 16:05
FARC tarafından hükümete yapılan çağrıda paramiliter güçlerin durdurulması istendi.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) tarafından yapılan açıklamada, paramiliter güçlerin durdurulmasının "ahlaki ve siyasi bir zorunluluk" olduğu ve barış sürecinin tamamlanması için gerekli olduğu bildirildi.

Küba'nın Havana kentinde görüşmeleri yürüten FARC liderleri, paramiliter faaliyet durmadığı sürece 50 yıllık silahlı çatışmanın durmasının "imkansız" olduğunu aktardı.

Pazar, 08 Kasım 2015 12:35
FARC, üyelerine parlamentoda sandalye verilmesini istediğini açıkladı.

Kolombiya hükümeti ile barış görüşmelerini üç yıldır sürdüren Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri'den (FARC) bugün yapılan açıklamada “Açık siyasette aktif olarak temsil edilmek ve Kongre’de en az iki fönem boyunca doğrudan söz sahibi olmak istiyoruz” denildi.

Perşembe, 19 Kasım 2015 12:44
Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken 21 Eylül günü hayatını kaybeden Aziz Güler’in cenazesi 59. gününde doğup büyüdüğü topraklara getirildi.

IŞİD’e karşı savaşırken 21 Eylül’de hayatını kaybeden Aziz Güler’in cenazesi ailesi tarafından alındı.

Umut Haber'de yer alan bilgiye göre, Aziz Güler’in cenazesinin akşam saatlerinde İstanbul Gazi Cemevine getirileceği açıklandı.

Pazartesi, 16 Kasım 2015 10:21
Türkiye'nin kesintisiz yayın yapan en eski Marksist dergisi Gelenek'in 127. sayısı çıkıyor.

Marksist teori dergisi Gelenek'in 127. sayısı "strateji ve parti" kapağıyla çıkıyor.

Yeni bir biçimle okuyucunun karşısına çıkacak olan Gelenek'in bu sayısında yer alan yazılar şöyle:

Stratejik düşünmenin zamanı mı? - Kemal Okuyan

Parti stratejisi için güncel unsurlar

Cumartesi, 21 Kasım 2015 10:11
Bir dönem soL portal yazarlığı da yapan Kübalı diplomat Ernesto Gomez Abascal hayatını kaybetti. Abascal'ın ölümünün ardından açıklama yapan Komünist Parti, "Ortadoğu halklarının büyük dostu Kübalı diplomat Ernesto Gomez Abascal'ı kaybettik" ifadelerini kullandı.

Kübalı diplomat Ernesto Gomez Abascal hayatını kaybetti. Abascal'ın ölümünün ardından Komünist Parti bir açıklama yayınlandı

Açıklama şöyle:

Ortadoğu halklarının büyük dostu Kübalı diplomat Ernesto Gomez Abascal'ı kaybettik

Küba Cumhuriyeti Eski Ankara Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

Perşembe, 26 Kasım 2015 02:45
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Prof. Celâl Şengör’ün “Dışkı yedirmek işkence değil” sözlerini de kapsayan açıklamaları hakkında bir kınama mesajı yayımladı.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO), Radikal'den Armağan Çağlayan'a verdiği röportajda "“Dışkı yedirmek işkence değil” diyen ve ardından skandal şekilde özür dileyen Prof. Dr. Celal Şengör'ü sert şekilde kınadı.

JMO'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bir gazeteciye yaptığı açıklamalarda;

Pazartesi, 16 Kasım 2015 07:42
16 Kasım 1982’de katledilen TKP İstanbul İl Sekreteri ve Merkez Komite üyesi Mustafa Hayrullahoğlu'nun ölümünün üzerinden tam 33 yıl geçti. Hayrullahoğlu geride örnek bir mücadele pratiği bıraktı.

12 Eylül darbesi sonrası 16 Kasım 1982’de polis tarafından katledilen TKP Merkez Komite üyesi Mustafa Hayrullahoğlu'nun ölümünün üzerinden 33 yıl geçti. Ancak aradan geçen zaman Hayrullahoğlu'nun verdiği örnek mücadeyi unutturmaya yetmedi.

Pages