39 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 08 Temmuz 2015 16:35
Kolombiyalı devrimci örgüt FARC, tek taraflı olarak bir aylık ateşkes ilan ettiklerini duyurdu.

AFP'nin haberine göre Marksist-Leninist devrimci örgüt Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), tek taraflı olarak bir aylık ateşkes ilan etti.

Ateşkesin, ülkede on yıllardır süren çatışmanın bitmesi için uluslararası talep olduğu söylenirken, ateşkesin 20 Temmuz'da başlayacağı belirtiliyor.

Pazartesi, 20 Temmuz 2015 10:54
Kolombiya'daki devrimci örgüt FARC, bugünden başlamak üzere tüm birimlerine "ateşkes" pozisyonu almalarını söyledi.

Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC), bugünden (20 Temmuz) başlamak üzere ateşkes ilan etti.

FARC, tüm birimlerini ateşkes pozisyonu almaya davet ederken, ateşkesin başka örgütler tarafından denetleneceğini vurguladı.

Örgüt ayrıca, bu ayın başında rehin aldığı bir Kolombiyalı askeri de serbest bıraktı.

Pazartesi, 27 Temmuz 2015 15:42
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun ilk Genel Başkanı Kemal Türkler'in eşi Sabahat Türkler, son yolculuğuna uğurlandı.

Geçtiğimiz günlerde katledilişinin 35. yılına girdiğimiz, DİSK'in kurucularından ve ilk Genel Başkanı Kemal Türkler'in eşi Sabahat Türkler, hafta sonu hayatını kaybetmişti. 

Cumartesi, 25 Temmuz 2015 13:25
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun ilk genel başkanı Kemal Türkler'in eşi Sabahat Türkler yaşamını yitirdi.

Geçtiğimiz günlerde katledilişinin 35. yılına girdiğimiz, DİSK'in kurucularından ve ilk genel başkanı Kemal Türkler'in eşi Sabahat Türkler Birleşik Metal-İş'ten edinilen bilgiye göre yaşamını yitirdi.

Sendika defin işlemleri ile ilgili programın bildirileceğini ifade etti.

Pazar, 12 Temmuz 2015 11:20
Küba lideri Fidel Castro, İçişleri Bakanlığı ve Devrimci Silahlı Kuvvetler'den kamu işçileri ve devlet görevlileriyle buluşarak küresel sorunlardan bahsetti.

Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro, İçişleri Bakanlığı ve Devrimci Silahlı Kuvvetler'den (FAR) kamu işçileri ve devlet görevlileriyle buluştu. İşçileri yiyecek üretimindeki büyük artıştan dolayı tebrik eden Castro, küresel sorunlardan bahsetti.

Cuma, 31 Temmuz 2015 22:41
Devrimci Gençlik, Suruç'ta katledilenler için Kadıköy İskele Meydanı’nda dilek fenerleri uçururken, aralarında HDP'li vekillerin de olduğu bir diğer kitle Suruç katliamını Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaptıkları eylemle protesto etti.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi 32 kişinin katledilmesini protesto etmek üzere Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan Devrimci Gençlik, katledilenlerin fotoğrafını yere sererek etrafına mumlar yakıp, kırmızı karanfiller bırakarak mücadele etmeye devam edeceklerinin mesajını verdi.

Salı, 21 Temmuz 2015 17:12
Türkiye, Suruç'taki katliamın acısını ve şokunu atlatmaya çalışırken, ABD basınında "IŞİD övmece" oynanıyor. IŞİD'in "devrimci devlet kurma" yeteneklerinden bahseden bir makalede, "uzmanlar" çözümün dış müdahale olduğunu dile getiriyor.

AKP'nin Irak-Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) verdiği destek, Suruç katliamının arkasında kim olduğu, katledilen onlarca gencin acılı aileleri ve yoldaşları... Türkiye basınında, haklı olarak bunlar var.

Pazar, 26 Temmuz 2015 13:36
Beşar Esad; Suriye ve halkını hedef alan devletlerin, cihatçıları “devrimci, özgürlük talepçisi, insan hakları, demokrasi, muhalefet” ve benzeri isimlerle adlandırmalarını eleştirerek "Onların kendi ülkelerinde muhalefetin silah taşımasını kabul edip etmeyecekleri" sorusunu sordu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam'da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, ülkesindeki iç savaşın sona ermesi için "her türlü siyasi diyaloğu" destekleyeceğini ancak terörle mücadele temelinde olmayan bir girişimin "içi boş" ve "anlamsız" olacağını söyledi.

Çarşamba, 08 Temmuz 2015 22:43
“Türk Çürümesinde Sanatın Rolü” alt başlığıyla yayınladığı yeni kitabı ÖFKE’yi anlatan soL Portal yazarı Osman Çutsay, “Türk kültür endüstrisi, iç savaş tarafıdır ve düşmanımızdır. Sanatta da iç savaşı kabul edelim. Türkiye’nin bir bütün olarak feraha çıkması için tam da devrimci bir öfkeye ihtiyacı var” diyor. Öfke adlı yeni kitabını, Çutsay’la konuştuk.

Geçen Nisan ayında yayınlanan yeni kitabı Öfke’nin arka kapağında şöyle diyor Osman Çutsay:

Cuma, 24 Temmuz 2015 10:17
İstanbul ve Ankara'nın ardından Bursa ve Şanlıurfa'da da operasyon yapıldı.

İstanbul ve Ankara'nın ardından Bursa'da da Suruç patlaması sonrası, bugün sabah saatlerinde başlayan gözaltılar devam ediyor. Bursa’da Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’ne (YDG-H) üye olduğu gerekçesiyle 10 kişi gözaltına alındı.

Pazartesi, 06 Temmuz 2015 18:36
DİSK yarın THY Teknik’teki baskıları protesto etmek üzere Atatürk Havalimanı’ndaki THY Teknik binası önünde bir basın açıklaması yapacak.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yarın THY Teknik’te işçilere yönelik baskıları protesto etmek üzere bir basın açıklaması yapacak.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Birleşik Metal İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu'nun da katılacağı açıklama THY Teknik’in Atatürk Havalimanı’ndaki binasının B kapısında, saat 14.30’da gerçekleştirilecek.

Perşembe, 09 Temmuz 2015 08:58
Nâzım Hikmet’in senaryosunu yazdığı, Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti’nde çekilen film NHKM'de gösterildi.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde yazlık sinema gösterimleri dün akşam Nâzım Hikmet’in senaryosunu yazdığı Aynı Mahalleden İki Delikanlı filminin gösterimi ile başladı. 1957’de Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti’nde çekilen ve aynı mahallede doğmuş büyümüş iki arkadaşın hikayesini konu alan film büyük ilgi gördü.

Salı, 21 Temmuz 2015 16:22
Meslek örgütleri ve sendikalar, patlamanın yaşandığı Suruç ilçesine gerçekleştirdikleri ziyarette, “AKP ve Cumhurbaşkanı'na buradan bir kez daha sesleniyoruz: etnik, mezhepçi ve Yeni Osmanlıcı politikalardan vazgeçin” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) üyelerinden oluşan emek ve meslek kuruluşları, "Yeni Osmanlıcılık" sevdasından vazgeçilmesini istedi.

Pazartesi, 13 Temmuz 2015 09:17
Küba'da devam eden FARC-Kolombiya müzakerelerinden, "çatışmaları azaltma" anlaşması çıktı.

Küba'nın başkenti Havana'da 2012 yılının Kasım ayından beri iniş-çıkışlarla süren Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile Kolombiya hükümeti arasındaki görüşmeler yeni bir evreye girdi.

Cuma, 10 Temmuz 2015 11:14
Komünist Parti MK Üyesi Kemal Okuyan, tarih boyunca sosyalizm mücadelesine eşlik eden dünyaca ünlü ezgi, marş ve şarkıları tarihsel arka planlarıyla İzmir NHKM’de anlattı.

İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, “Mücadele Eden Ezgiler” başlığıyla ilginç bir müzikli sohbete ev sahipliği etti. Etkinliğin konuşmacısı Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan, sosyalizm mücadelesi boyunca kitlelere eşlik eden ve dünyaca ünlenen ezgi, marş ve şarkıları, tarihsel arka planları, inişli çıkışlı serüvenleriyle birlikte dinleyicilerle paylaştı.

Pages