29 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 01 Mayıs 2015 15:42
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (DİSK) internet sitesi, kendilerini 'Efeler' olarak adlandıran bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı.

Bilgisayar korsanları internet sitesine, "Üstümüze kılıç çekilmedikçe, vatanımıza girilmedikçe, milletimize cefa edilmedikçe bizden kimseye zarar gelmez. Vatanımıza, dinimize karşı kötü fikirlere sahip olan tüm ülkelere sanal savaş açılacaktır" diye yazdı.

Pazartesi, 25 Mayıs 2015 12:48
"Afrika'nın Che Guevarası" olarak da bilinen Burkina Faso'nun devrimci önderi Thomas Sankara, yeniden Kara Kıta'nın gündemine girmeye başladı. Kendi ülkesinden Senegal'e kadar birçok ülkede, Sankara'nın pan-Afrika ve devrimci düşünceleri yaygınlık kazanıyor. Ernest Harsch'ın Jacobin'de yazdığı makalenin çevirisini soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

Senegal gençlik hareketi Y’en a Marre’de önemli bir lider olan Fadel Barro, Afrika’daki aktivistler arasında saygınlık kazanıyor.

Salı, 05 Mayıs 2015 21:02
Hayatını 5 Mayıs 2011'de kaybeden devrimci hukukçu Halit Çelenk adına düzenlenen hukuk ödülleri ilk sahiplerini buldu. Birinciliği iki çalışma paylaşırken "Yeni Türkiye"nin hukuk düzeninin açıklıkla ortaya konması, ödülleri anlamlı kılan bir diğer nokta oldu.

Başta Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan olmak üzere hayatı boyunca pek çok devrimcinin avukatlığını yapan, burjuva hukukuna devrimci cepheden etkili müdahaleleriyle adını tarihe yazdıran devrimci avukat Halit Çelenk adına düzenlenen hukuk ödülleri ilk sahiplerini buldu.

Perşembe, 07 Mayıs 2015 12:39
17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda tutuklanan isimlerin hepsi AKP kararıyla tahliye edilirken hukuksuz Taksim yasağına karşı çıktığı için 20 devrimci cezaevinde. Taksim'e çıktığı için tutuklanan 3 Komünist Parti üyesinin tahliye talebini reddeden Hakim İslam Çiçek, Rıza Sarraf ve bakan çocuklarını tahliye eden isim olmuştu.

1 Mayıs'ta AKP'nin hukuksuz yasağına karşı Taksim mücadelesi veren 20 kişi tutuklanırken Taksim'e çıktıkları için tutuklanan 3 Komünist Parti üyesinin tutukluluğuna yapılan itiraz da bugün reddedildi.

AKP'nin talimatıyla alınan bu karar "tahliye" kararının hangi durumlarda verildiği sorusunu akıllara getirdi.

Çarşamba, 06 Mayıs 2015 12:58
Yargıtay, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'ya verilen cezayı bozdu.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, "Devrimci Karargah Örgütü" davasında yargılananeski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'ya "örgüt üyelerine yardım" suçundan verilen hapis cezasını bozdu.

Ayrıntılar gelecek...

Cuma, 22 Mayıs 2015 13:40
Kolombiya ordusu 2 yıl önce başlayan barış görüşmelerinin ardından gerçekleştirdiği saldırıda en az 18 FARC üyesini öldürdü.

Kolombiya'da 2 yıl önce başlayan barış görüşmelerinden beri ilk kez ordu Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) üyelerine karşı kapsamlı bir saldırı gerçekleştirdi. FARC üssüne yapılan saldırıda en az 18 FARC üyesinin öldüğü söylenirken, ordu kaynakları havadan saldırıların da gerçekleştiğini söylüyor.

Çarşamba, 13 Mayıs 2015 15:26
Kolombiyalı gerilla örgütleri FARC ve ELN'nin liderleri, hükümetle yapılacak görüşmeler için Küba'nın başkenti Havana'ya gidecek.

Kolombiya Başkanı Juan Manuel Santos'un verdiği izin sonucunda Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetler (FARC) lideri Timochenko ve Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) lideri Gabino Küba'nın başkenti Havana'ya gidecek. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağı bilinmezken, ülkedeki sağcı gruplar hakkında yakalanma kararı olan liderlerin Küba'ya gönderilmesine karşı çıkıyor.

Perşembe, 07 Mayıs 2015 13:21
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon Davası’na bozma istedi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ergenekon Davası’nın temyiz incelemesini yapacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon Davası’na bozma istedi. Davanın temyiz incelemesi yapılmak üzere dün akşam saat 18.00’de yeni terör Dairesi Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderildi. Başsavcılık, dosyanın esastan bozulmasını istedi. Bu kararın ardından Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ergenekon Davası’nın temyiz incelemesini yapacak.

Çarşamba, 06 Mayıs 2015 13:30
Makedonya'da binlerce kişi hükümetin yolsuzluklarını protesto etmek için sokağa çıktı. Polisin müdahale ettiği eylemlerde en az 5 kişi yaralandı. Eylemciler hükümetin istifasını talep ediyor.

Şubat ayından beri ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat İttifak (SDSM) tarafından hükümetin yolsuzluklarına dair telefon konuşmalarının sızdırıldığı Makedonya'da, halk yeniden hükümetteki İç Makedon Devrimci Örgütü - Makedon Ulusal Birliği Demokratik Partisi'ne (VMRO-DPMNE) karşı sokağa çıktı.

Salı, 05 Mayıs 2015 11:47
5 Mayıs 1818'de doğan Karl Marx, bugün 197 yaşına girdi. Marx, bugün bütün ehlileştirme çabalarına rağmen egemenlerin yüreğine korku salıyor, zalime direnen ezilenler ise yanı başında hala Marx'ı buluyorlar. İyi ki doğdun Marx!

Marx 5 Mayıs 1818'de Almanya'da doğduğunda, çalkantılar içerisindeki Avrupa, yeni bir çağa doğru ilerliyordu. Fransız Devrimi tarafından siyasi iktidarının önü açılan burjuvazinin karşı cephesinde, onunla dişe diş kavgaya girecek bir sınıf, proletarya beliriyordu.

Pazartesi, 04 Mayıs 2015 15:49
Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 1 Mayıs gösterilerine 30 binin üzerinde kişi katıldı.

Almanya'da Alman Sendikalar Birliği'nin düzenlediği yürüyüşe binlerce kişi katildi.

Komünist Parti, Alman Komünist Partisi ve Yunanistan Komünist Partisi ile birlikte hazırladıkları "Kapitalizme ve Emperyalist Savaşa Hayır" ortak pankartı arkasında yürüdü. Yürüyüş Alman Sendikalar Birliği binasının önünden başlayıp Brandenburg Kapısı'nın önünde sona erdi. 

Çarşamba, 06 Mayıs 2015 09:50
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 43’üncü yıl dönümünde bir kez daha saygı ve özlemle anılıyor.

68 kuşağının devrimci öğrenci liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 43. yılında ülke genelinde yapılan eylemlerle anılıyor.

Denizleri ölümlerinin yıl dönümünde saygıyla anıyoruz:

Perşembe, 21 Mayıs 2015 17:05
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun HDP'ye yönelik saldırıyı DHKP-C'nin yaptığı iddiası sonrası Halk Cephesi'nden açıklama geldi.

Halk Cephesi, HDP’ye yönelik saldırılara ilişkin açıklama yayınlayarak saldırıların kontrgerilla tarafından örgütlendiğini ifade etti.

Sendika.org'da yer alan habere göre, Halk Cephesi'nin açıklaması şöyle:

HDP’ye Yönelik Saldırıları Kontrgerilla Örgütlüyor

Kontrgerilla Devletin Ta Kendisidir

Kontrgerilla AKP’dir

Pazartesi, 04 Mayıs 2015 15:30
Çanakkale’de TKP binasının basılması sonrası gözaltına alınan 9 TKP üyesinin yargılandığı dava yarın başlıyor.

Geçen yıl Çanakkale’ye 18 Mart "Deniz Zaferi" etkinlikleri için gelen Erdoğan'ı protesto eden TKP, parti binasından "Katile Diktatöre Boyun Eğme" pankartı açmıştı. Bunun üzerine polis, TKP il örgütüne asılan pankartı bahane ederek binayı basmış, kapıyı koçbaşı ile kırarak 9 TKP'liyi gözaltına almıştı. TKP üyelerine açılan davanın ilk duruşması yarın görülecek.

Perşembe, 21 Mayıs 2015 09:48
29 parti tarafından kurulan Avrupa Komünist ve İşçi Partileri İnisiyatifi, 7 Haziran seçimleri öncesi Komünist Parti’ye dayanışma mesajı gönderdi.

Avrupa Komünist ve İşçi Partileri İnisiyatifi tarafından KP'ye seçimler için bir dayanışma mesajı gönderildi.

Pages