27 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 10 Mart 2015 22:10
BBC tarafından çekilen "Hindistan’ın Kız Çocukları" belgeselinin ülkede yasaklanmasının ardından, konuyla ilgili bir yazı kaleme alan yazar-aktivist Sunny Singh, belgeselin içeriğini de sert bir dille eleştirdi.

Sunny Singh'in yazısının bir bölümünü soL okurlarıyla paylaşıyoruz;

"BBC tarafından çekilen Hindistan’ın Kız Çocukları belgeseli, Hindistan’daki tecavüzlere ışık tutma iddiasını taşıyor ve belgeselin kendisinin cinsel şiddete karşı “küresel tepki” başlatacak bir “hadise” olduğu ileri sürülüyor.

Cuma, 27 Mart 2015 11:46
Kanada'da Devrimci Öğrenci Hareketi (MER) tarafından yapılan eyleme polis sert biçimde müdahale etmişti. Polisin müdahale etmeye yetkisi olmadığı ve müdahalenin kurallarına uymadığı ortaya çıktı.

"Genç komünistler ve kapitalizm karşıtı devrimciler"den oluşan Devrimci Öğrenci Hareketi (MER) Kanada'nın Quebec kentinde eylem yapmıştı. Polis bu eyleme sert bir şekilde müdahale etmiş, plastik mermi kullanmış ve pek çok öğrenciyi dövmüştü.

Polisin müdahale etmeye yetkisi olmadığı açıklanırken, müdahaleden önce uyarıda bulunulması gerektiği ancak bunun da yapılmadığı belirtildi.

Salı, 03 Mart 2015 21:55
Devrimci Hareket Dergisi bürosunun olduğu İmam Adnan Sokak'ta vurularak öldürülen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Önder Babat, ölümünün 11. yılında, vurulduğu yerde anıldı.

11 yıl önce, Beyoğlu İmam Adnan Sokak'taki Devrimci Hareket Dergisi bürosunun önünde vurularak öldürülen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Önder Babat, katledildiği yerde anıldı.

Pazartesi, 02 Mart 2015 15:59
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisiyken çalışanı olduğu Devrimci Hareket Dergisi bürosu önünde vurularak öldürülen Önder Babat, ölümünün 11. yılında vurulduğu yerde anılacak.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Önder Babat, 3 Mart 2004 tarihinde, İstiklal Caddesi İmam Adnan Sokak girişinde Devrimci Hareket Dergisi bürosundan çıktıktan sonra vurularak öldürülmüştü.

Olayın üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen dava bile açılmazken etkili bir soruşturma yürütülmediği gerekçesiyle Türkiye AİHM tarafından tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Çarşamba, 25 Mart 2015 12:59
Kanada'da kemer sıkma eylemlerine karşı komünistlerin ve kapitalizm karşıtlarının yaptığı eyleme polis saldırdı.

Kanada'da kendisini "genç komünistlerin ve kapitalizm karşıtı devrimcilerin" örgütü olarak tanımlayan Mouvement Étudiant Révolutionnaire'nin (Devrimci Öğrenci Hareketi) kemer sıkma politikaları, harç artışları ve üniversite fonlarında yapılan kesintilere karşı yaptığı ve binlerce kişinin katıldığı eyleme polis saldırdı.

Cumartesi, 21 Mart 2015 10:09
Yargıtay Savcısı Zekeriya Samancı, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın tüm suçlardan beraat etmesi gerektiğini belirterek temyize başvurdu.

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı hakkında Devrimci Karargah üyeliği iddiasıyla verilen beş yıl yedi ay 15 gün hapis cezası ile "ruhsatsız vahim nitelikte silah bulundurmak" suçundan verilen beş yıllık hapis cezası için Yargıtay Savcısı Zekeriya Samancı tarafından karar düzeltme başvurusu yapıldı.

Çarşamba, 11 Mart 2015 12:26
Kolombiya hükümeti, FARC’ın geçtiğimiz Aralık ayında ilan ettiği tek taraflı ateşkesin ardından geçici ateşkes ilan ettiğini duyurdu.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, silahlı kuvvetlerinin Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) dönük bombardımanının bir aylığına durdurulduğunu açıkladı. Karar FARC’ın tek taraflı olarak ateşkes ilan ettiği 18 Aralık 2014’ten yaklaşık 3 ay sonra geldi. FARC’ın ateşkesi sürdürmesi halinde hükümetin de süreyi uzatabileceği bildirildi.

Cuma, 06 Mart 2015 14:46
Burkina Faso, ülkenin Afrika'nın Che Guevera'sı olarak bilinen eski lideri Thomas Sankara'nın ölümünü araştırmak için mezarını kazmayı planlıyor.

Marksist devrimci Thomas Sankara, ülkeyi emperyalizmin etkisinden kurtarmak ve eğitim sistemini değiştirmek amacıyla 1983 yılında Burkina Faso'nun başına geçmiş, ancak 1987 yılında yapılan bir darbeyle indirilmişti. Burkina Faso'da Sankara yanlısı protestolar sonucu hükümetin değişmesiyle, Sankara'nın ölümünün araştırılması istenmeye başlandı.

Salı, 24 Mart 2015 11:57
1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak istedikleri için haklarında dava açılan DİSK ve KESK Başkanlarının da aralarında bulduğu sendika yöneticileri beraat etti.

2014 yılında düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarını Taksim’de kutlamak istedikleri için haklarında dava açılan sendikacılar beraat etti. İstanbul 28.

Çarşamba, 25 Mart 2015 14:16
Gericiliğin siyasi faaliyetlerini yoğunlaştırmaya çalıştığı ODTÜ hareketli günler geçiriyor.

Yıllardan beri gericiliğin sızmak için uğraştığı ODTÜ hareketli günler geçiriyor.

Evrim karşıtı bildiriler imzasız dağıtılıyor, yılbaşında başkalarının dini inancını aşağılayan şekilde broşürler dağıtılıyor, camide etkinlikler düzenlenmeye çalışılıyor.

Cuma, 13 Mart 2015 12:02
Yeni Akit yazarı Hasan Karakaya, bugün yayımlanan yazısında "İstanbul’un tiyatro sahneleri 'Gezici'lerin işgali altında!” başlıklı yazısında “ ‘Sanat’ ve ‘sahne’ler, hâlâ ‘devrimbaz kodamanlar’ın işgali altında!..” ifadelerini kullandı.

Yeni Akit yazarı Hasan Karakaya, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda yer alan yöneticilerin ve sanatçıların "Türkiye’yi yeni bir kaos ortamına sürüklemeye çalıştıklarını" iddia etti.

Pazartesi, 23 Mart 2015 21:15
Ekim ayının ortasında ebola salgınıyla mücadele için Batı Afrika’ya giden 165 sağlıkçı önümüzdeki günlerde Küba’ya geri dönüyor.

Ekim ayının ortasında ebola salgınıyla mücadele için Batı Afrika’ya giden 165 sağlıkçının önümüzdeki günlerde ülkelerine geri döneceği açıklandı. Granma’da yer alan habere göre Liberya’ya giden ekipte bulunan 63 yaşındaki yoğun bakım ve dahiliye uzmanı Dr. Leonardo Fernandes, sağlıkçıların dönüş hazırlıklarına başladıklarını belirtti.

Perşembe, 26 Mart 2015 11:11
Suudi Arabistan, İran destekli olduğunu iddia ederek Husilere saldırdı. Ancak Yemen'i ele geçiren Husilerin yükselişi, Irak işgalinin ardından ABD ve emperyalizm karşıtlığının artması ile başlıyor.

Husi hareketi 1992 yılında İnançlı Gençlik adı altında üniversitelerde Şii Zeydi mezhebi etrafında örgütlenen gençlerle başlasa da hareketin yükselişi ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgal etmesi ile başlıyor. Yemen'in başkenti Sana da ABD ve İsrail karşıtlığı ile yükselen hareket, geniş kitlelerin desteğini almaya başladı.

Salı, 24 Mart 2015 11:54
Katledilişinin 37. yılında Savcı Doğan Öz'le ilgili Hukukta Sol Tavır Derneği bir açıklama gerçekleştirdi.

24 Mart 1978 tarihinde, işine gitmek üzere evinden çıktıktan sonra arabasında vurularak katledilen Savcı Doğan Öz'le ilgili Hukukta Sol Tavır Derneği bir açıklama gerçekleştirdi.

Salı, 17 Mart 2015 02:08
İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği - İŞTİSAN Yeni Akit yazarı Hasan Karakaya'nın köşesinde yayınladığı yazıya yanıt olarak bir açıklama yaptı.

İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği - İŞTİSAN bir açıklama yayınlayarak, Yeni Akit gazetesi yazarı Hasan Karakaya'nın İstanbul Şehir Tiyatrosunu hedef alan ve kışkırtıcı ifadeler içeren yazısını kınadı. 

Hasan Karakaya, 14 Mart Cuma günü köşesinde yayınladığı yazıda İstanbul Şehir Tiyatrosuna ve çalışanlarına karşı ağır hakaretler içeren ifadeler kullanmıştı.

Pages