18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 11 Aralık 2014 16:50
Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro, Çİn'in Konfüçyüs Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Çin tarafından verilen Konfüçyüs Barış Ödülü, Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro'ya verildi.

Fidel, "dünya barışına yaptığı önemli katkıları" nedeniyle ödüle layık görüldü. Fidel ayrıca, emekliliğindeki aktif diplomasisi ve nükleer silahsızlanma konusundaki katkıları nedeniyle takdir edildi.

Perşembe, 18 Aralık 2014 09:06
Küba halkı ve dünya, ABD ile ilişkilerde yeni safhanın açıldığını, Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun önemli konuşmasından öğrendi. Raul'un bu konuşmasını soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

Devlet Konseyi ve Bakanlar Kurulu Başkanı seçildiğimden bu yana, geniş ve çeşitli başlıkların üstesinden gelmek için, ulusal bağımsızlığa ve halkımızın kendi kaderini tayin hakkına zarar vermeden, defalarca kez Birleşik Devletler'le eşitlik temelinde, saygılı bir diyalog geliştirmeye olan isteğimizi dile getirmiştim.

Salı, 23 Aralık 2014 14:47
Küba’yla ABD, aynı anlama gelmek üzere sosyalizmle kapitalizm arasındaki savaş ne sona ermiş ne de yoğunluğu azalmış durumda; iki ülke de karşılıklı olarak savaşı yeni bir sahaya taşıma kararı aldılar.İşin nereye varacağını, aslolarak Küba Komünist Partisi liderliğinin bu süreci nasıl yürüteceği belirleyecek.

Bu hafta dünyadaki en önemli gelişmelerden biri, Küba’yla ABD arasında varılan tutuklu takası anlaşması oldu. Salı günü, Fidel ve arkadaşlarının dağdan inip iktidarı aldıkları günlerden bu yana, 50 yıldır yaşanmayan bir şey yaşandı: ABD lideri Barack Obama ve Küba lideri Raúl Castro telefonda konuştu. Ertesi gün anlaşma kamuoyuna duyuruldu.

Önce, anlaşmanın detaylarına bakalım.

Çarşamba, 12 Kasım 2014 22:26
Doğamız giderek geri dönüşü olmayan bir felakete doğru sürüklenirken, sera gazı salınımı konusunda başı çeken iki ülke olan ABD ve Çin yeni taahhütlerde bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama’nın Çin’e yaptığı resmi ziyaret sırasında taraflar, sera gazı emisyonlarını azaltmak için yeni taahhütlerde bulundu. Obama "Dünyanın en çok enerji tüketen ülkeleri olarak, iklim değişikliğiyle mücadeledeki küresel çabalara liderlik etmekle sorumluyuz" dedi.

Cuma, 10 Ekim 2014 15:08
Küba Devriminin lideri Fidel Castro, son makalesinde NATO’nun yeni Genel Sekreteri’ni IŞİD militanına benzetti.

(soL - Dış Haberler) Küba Devriminin lideri Fidel Castro, hafta başında kaleme aldığı bir makalede NATO’nun yeni Genel Sekreteri’ni IŞİD militanına benzetti. NATO’nun başına yeni getirilen Jens Stoltenberg’in geçtiğimiz Pazar günkü açıklamalarına değinen Castro, “yüzündeki nefrete bir bakın!

Pazartesi, 20 Ekim 2014 16:38
Latin Amerika ülkeleri Ebola salgınına karşı ortak mücadeleyi tartışmak üzere bugün biraraya geliyor. Küba lideri Fidel Castro, son yazısında Ebola konusuna değinerek, "görev zamanı" çağrısı yaptı.

Havana'da 20 Ekim'de yapılacak olan ALBA Başkanlar Zirvesi'nde Latin Amerika ve Karayip ülkeleri Ebola salgınına karşı ortak bir mücadele vermek için bir araya gelecekler.

Salı, 21 Ekim 2014 00:59
Türkiye, Kobane için Peşmerge'nin geçişine izin verdi, milletvekillerinin çiçek ve bahşiş faturası 101 milyonu buldu. Başkumandan Fidel, Ebola için bir mektup kaleme aldı, Fazıl Say CSO programında sansüre uğradı. Bugün bunlar ve daha neler oldu? Okurlarımız için derledik.

SGK'da büyük vurgun
Hazırlanan rapora göre, SGK'nın başta vakıf üniversiteleri olmak üzere Kamu Hastaneler Birliği ile kamu üniversitelerine bağlı resmi sağlık hizmet sunucularına yersiz ödemeler yaptığı saptandı. Haberi okumak için tıklayınız.

Salı, 21 Ekim 2014 18:51
20. yüzyılın siyasal ve kültürel tarihinin en önemli figür ve olaylarını görsel belleğimize kazandırmış olan fotoğrafçı Rene Burri 81 yaşında hayatını kaybetti.

20. yüzyılın en önemli fotoğrafçılarından biri olan İsviçreli Rene Burri 81 yaşında İsviçre'nin Zürih kentinde hayatını kaybetti. Magnum fotoğraf ajansı üyesi olan Rene Burri Che Guevera, Fidel Castro, Picasso gibi kişilerin fotoğraflarını dünya kültürüne kazandırmıştı. Burri uzun süredir kanser hastasıydı.

Salı, 02 Eylül 2014 13:52
Küba devriminin efsanevi lideri Fidel Castro, NATO’yu yaptığı son açıklamalardan dolayı Nazilere benzetti. Fidel, senatör McCain’i İsrail’e arka çıkmakla ve beraber İslam Devleti’nin yaratılmasında rol almakla itham etti.

(soL - Dış Haberler) Küba devriminin efsanevi lideri Fidel Castro yayınlanan bir makalesinde, NATO’nun Ukrayna kriziyle birlikte Moskova üzerindeki baskısına gönderme yaparak Batılı liderleri ikiyüzlülük ve saldırganlıkla suçladı.

Pazartesi, 08 Eylül 2014 12:52
Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün yazısında "Castro Küba'ya ihanet etti" sözlerine yer verdiği aktör Andy Garcia'ya Küba Dostluk Derneği tepki gösterdi: "Garcia’nın bırakın ülkesi için bir şey yapmayı dünya üzerinde herhangi bir sosyal sorunun çözümüne katkıda bulunduğu görülmemiştir."

José Martí Küba Dostluk Derneği, yazılı bir açıklama yaparak, Kurtlar Vadisi dizisinin yeni sezonu için Türkiye'ye gelmiş olan Küba doğumlu ABD'li aktör Andy Garcia'yı protesto etti.

Pazartesi, 22 Eylül 2014 13:17
Daha önce ırkçılığa karşı mücadele ve Angola’nın savunulması başta olmak üzere defalarca kara kıtanın ezilenlerine yardım için harekete geçen Küba, bu kez Ebola salgını için mücadeleye 165 sağlıkçısını gönderiyor.

(soL - Haber Merkezi) Küba’nın 165 sağlık çalışanını Batı Afrika'ya göndereceği açıklandı. Sağlık ekibi Ekim ayının ortasında Sierra Leona’ya gidecek.

Çarşamba, 13 Ağustos 2014 12:58
Fidel Castro, 88 yaşına geldiği bugün, komünist bir lider olduğunu göstermek için, o sıradışı geçmişine en ufak atıfta bulunma gereksinimi duymuyor. Fidel, bugün de Fidel. Ve bunu en iyi Kübalılar anlıyor.

Yiğit Günay

Çağdaş kahramanlık destanlarının belki en göz alıcısının başrol oyuncusu, Fidel. Dünyanın en büyük gücünün batakhanesi haline gelmiş ülkesinde bir hukuk öğrencisi olarak üniversitede başladığı mücadeleyi, Sierra Maestra dağlarında gerillalar olarak tamamlamaları, zaten bir destan konusu olarak yeterli.

Çarşamba, 06 Ağustos 2014 00:55
Küba devrimi lideri Fidel Castro, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği operasyonu “korkunç bir soykırım” ve “faşizmin yeni ve iğrenç bir şekli” olarak niteledi. Castro’nun makalesi Çarşamba günü Granma gazetesinde yayınlandı.

(soL - Dış Haberler) Rusya'nın Sesi Radyosu'nun haberine göre Küba devrimi lideri Fidel Castro, çarşamba günü yayınlanan makalesinde, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği operasyon hakkında “Irkçıların düzenlediği Yahudi soykırımı dünyada yaşayan tüm halklarda nefret uyandırdı.

Pazartesi, 11 Ağustos 2014 17:09
Aralarında Fidel Castro, Evo Morales ve Eduardo Galeano gibi isimlerin bulunduğu onlarca siyasetçi ve sanatçı, İsrail'in Filistin'e yönelik işgal girişimini kınayarak siyonist devleti boykot çağrısında bulundu.

(soL - Dış Haberler) Çoğunluğu Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayipler'den olan onlarca sanatçı ve siyasetçi, Gazze'ye yönelik barbarca İsrail saldırısını, ABD'nin emperyalist politikalarını ve Avrupa Birliği'nin suskunluğunu kınayan bir bildiri yayımladı.

Cumartesi, 26 Temmuz 2014 13:18
Küba Devrimi'nde önemli dönemeçlerden birisi olan Moncada Kışlası Baskını'nın yıl dönümü 26 Temmuz, aynı zamanda Fidel ve arkadaşlarını devrime götüren hareketin de ismi oldu.

(soL - Haber Merkezi) 26 Temmuz, Fidel'i, Che'yi, yoldaşlarını ve Küba halkını Batista rejimine karşı zafere götüren sürecin önemli uğraklarından birisi. Küba halkı 26 Temmuz tarihini “Ulusal İsyan Günü” olarak kutluyor.

Pages