864 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 30 Kasım 2014 08:44
Türkiye emek haritası çalışmasını, ülkemizdeki güncel sınıflar mücadelesine ilişkin üretilen siyasi analizlere kaynak ve destek oluşturmak amacıyla başlattık.

soL Portal olarak, Türkiye emek haritası çalışmasında başta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) olmak üzere, farklı kaynaklardan aldığımız veri ve göstergeleri kullanarak analizler gerçekleştirecek ve sonuçlarını haritalar aracılığıyla görselleştirip sizlerle paylaşacağız.

Cuma, 28 Kasım 2014 20:21
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bazı Batı ülkelerinin ilk başlarda IŞİD'i desteklediğini söyledi. Putin, Türkiye ile konomik ilişkileri geliştireceklerini de kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) 5. toplantısına katılmak üzere 1 Aralık'ta yapacağı Türkiye ziyareti öncesinde AA'nın sorularını yazılı yanıtladı. Rus lider, Türkiye-Rusya siyasi, ticari ve kültürel ilişkileri ile bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  

Perşembe, 27 Kasım 2014 11:54
Türkiye'de öldürülen bir Çeçen'in ailesi, cinayetin Rusya ile değil, Suriye ile ilgili olduğunu öne sürüyor. Aileye göre, Çeçen Medet, Suriye'ye cihatçı transferinin önündeki engellerden biriydi.

22 Mayıs 2013 tarihinde, Çeçenistan Fahri Konsolosu Medet Ünlü'nün iş yeri olarak da kullandığı konsolosluk bürosunun zili, kimliği belirsiz kişilerce çalındı.

Saldırganlar, kapıyı açan Ünlü'ye birkaç el ateş ettikten sonra kayıplara karıştı. Ünlü bulunduğunda, hayatını kaybetmişti.

Saldırının ardından, işlenen bütün Çeçen cinayetlerinde olduğu gibi, Rusya suçlandı.

Pazar, 30 Kasım 2014 15:41
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın, Danimarka’yla Türkiye arasındaki ‘rehine krizi’nde Danimarka’yı suçlayan ifadeleri ülkede gerilime neden oldu.

AB Bakanı Volkan Bozkır'ın, İsveç'e yaptığı resmi ziyaret sırasında Türkiye basınına verdiği demeçte, Hedegaard davası nedeniyle Danimarka'yı eleştirmesi tepkilere yol açtı.

Cumartesi, 15 Kasım 2014 23:14
Türkiye ve ABD Suriye Başkanı Esad'a karşı savaşacak 2 bin militanın eğitilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Hürriyet Daily News, ABD ve Türkiye arasında Özgür Suriye Ordusu militanlarını Kırşehir'de bir üsde eğitmek konusunda anlaştıkları haberini geçti. 

2014 yılının son döneminde başlayan eğitim programına ABD ve Türkiye askerleri de katılmıştı. Washington militanlara silah sağlayacak fakat aynı zamanda eğitimin masraflarını da karşılaması bekleniyor. 

Çarşamba, 05 Kasım 2014 20:54
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi'nin yaptığı görüşme sonrası Türkiye ile Irak arasındaki vizeler kaldırıldı.

İki bakan arasında yapılan görüşmenin ardından Çavuşoğlu ile Caferi gazetecilerin de sorularını yanıtladı.

Pazar, 30 Kasım 2014 15:18
Yunanistan'ın Selanik kentindeki Türkiye Başkonsolosluğu’na kimliği belirsiz kişi veya kişilerce molotof kokteylli saldırı düzenlendiği iddia edildi.

AA'da yer alan habee göre, konsolosluk binasına 5 adet molotof kokteyli atıldı. Polisin, molotoflara ses ve gaz bombalarıyla karşılık vermesi üzerine saldırıyı yapan kişi veya kişilerin Aristo Üniversitesi'ne doğru koştuğu bildirildi. Saldırıda can kaybı ya da yaralanma olmadı.

Cuma, 07 Kasım 2014 14:18
Türkiye’nin AB’yle ilişkileri pahasına detaylarını açıklamadığı IŞİD’le esir takasının ayrıntıları ortaya çıktı. Şanlıurfa’da tutukluyken esir takasıyla IŞİD’e iade edilen bir militanın anlattıkları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “başarılı” olarak nitelediği skandal operasyonun bazı detaylarını gözler önüne seriyor.

(soL - Dış Haberler)

Salı, 18 Kasım 2014 15:49
Dünya Kuşları Koruma Kurumu (Bird Life International) yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Önemli Kuş ve Biyoçeşitlilik Alanları’nı (ÖKA), Avustralya’nın Sydney kentinde gerçekleşen Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) Dünya Parklar Kongresi’nde açıkladı.

Tüm dünyadan 3 binin üzerinde doğa korumacısının, akademisyenin ve yerel halk temsilcisinin katılımı ile hazırlanan rapora göre dünyadaki doğal yaşam alanlarından 356 tanesi “tamamen yok olmak üzere” kategorisinde.

Hem kuş türleri hem de diğer doğal varlıklar açısından öncelikle korunması gereken alanlar olarak açıklanan ÖKA’ların dünya çapındaki sayısı 12 binden fazla.

Pazar, 02 Kasım 2014 14:53
Türkiye’ye atanan İsrail’in yeni Başkonsolosu Shai Cohen, “IŞİD’le savaşta uluslararası bir işbirliği olmalı ve bölgedeki ilgili tüm ülkeler de bu savaşa dahil olmalı” dedi. Cohen, Türkiye-İsrail arasındaki ticari ilişkilerin de yolunda olduğunu belirtiyor.

Türkiye’ye atanan İsrail’in yeni Başkonsolosu Shai Cohen, IŞİD’le savaşta Türkiye’nin yalnız bırakılmaması gerektiğini vurgulayarak, “IŞİD’le savaşta uluslararası bir işbirliği olmalı ve bölgedeki ilgili tüm ülkeler de bu savaşa dahil olmalı” dedi.

Cumartesi, 29 Kasım 2014 15:34
Halep kentine bağlı Kobani'de (Ayn el Arap) IŞİD ile çatışmalar, sınır kapısı yakınlarında yoğunlaştı. Sabah saatlerinde Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarına bomba yüklü 2 araçla saldıran IŞİD militanları, kapıya 25 metre kadar yaklaştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'de (Aynul Arab) saldırılarını artıran IŞİD, Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın Suriye tarafına iki ayrı intihar saldırısı düzenledi. Peşmerge ve YPG kaynaklarına göre ise, IŞİD ayrıca, Kobani kent merkezindeki Azadi Meydanı'na da iki intihar saldırısı daha düzenledi.

Çarşamba, 26 Kasım 2014 12:34
Lübnan'ın El Meyadin televizyonu, Türkiye-Suriye sınırından kaçak geçenleri görüntüledi. Silah ve diğer malların geçişine Türk yetkililerin izin verdiğini iddia eden kanal, Kilis'in kaos içinde olduğunu söyledi.

Lübnan'dan yayın yapan El Meyadin televizyonunda yayımlanan bir haberde, Türkiye-Suriye sınırından her gün 100'den fazla sivil ve silahlı militanın geçiş yaptığı belirtildi.

Bu geçişlerin Türk ordusunun gözetimi altında gerçekleştiğini iddia eden El Meyadin, geçişlere hiçbir müdahalede bulunulmadığını kaydetti.

Pazartesi, 17 Kasım 2014 15:54
Reyhanlı'nın karşısında bulunan Bab el-Hava sınır kapısı, İslam Ordusu ile Ahrar'uş Şam arasındaki çatışmalara tanıklık ediyor. İslam Ordusu, sorunun yakında çözüleceğini açıkladı.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısında bulunan Bab el-Hava sınır kapısı, muhalifler arası çatışmalara sahne oluyor.

İki çete de İslami Cephe isimli çatı örgütüne dahil. Ahrar'uş Şam, cumartesi günü sınırdaki İslam Ordusu kontrol noktalarına saldırdı. İslam Ordusu da saldırılara karşılık verince çatışmalar başladı.

Perşembe, 06 Kasım 2014 13:56
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Türkiye'nin Rojava'yı Kürtlerden arındırarak Araplaştırmak istediğini iddia ederken, Kürdistan'ın da Akdeniz'e açılmasını engellemeyi hedeflediğini savundu. Ancak Kürdistan'ın Suriye'den Akdeniz'e ulaşmasının tek yolu, Esad'ın kontrolündeki Lazkiye ve Tartus.

(soL - Haber Merkezi) KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Kobani'de savaş, çözüm süreci ve ABD ile ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu.

Salı, 04 Kasım 2014 13:36
ABD'nin Suriye denklemine, bu kez daha güçlü girmesi ile beraber, moda deyişle "kartlar yeniden karılıyor." Kobani müdahalesi, Kürtleri bir "ulusal birliğe" doğru ittirirken, AKP'yi de haddini bilmeye zorluyor.

Erman Çete

Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Türkiye-Suriye sınırındaki Kobani kentine başlattığı saldırı, 1 ayı geride bırakırken, son 1 haftada yaşanan baş döndürücü gelişmeler, kentteki taraflaşma ve savaşın hangi politik sonuçlara bağlanacağı hususunda da gerçek bir tartışmayı başlattı.

Pages