665 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 27 Haziran 2014 21:41
Libya'nın başkenti Trablus'ta, Türkiyeli 2 işçinin kaçırıldığı bildirildi.

İşçilerin çalıştığı Summa İnşaat yetkililerinden alınan bilgiye göre, Libya'nın başkenti Trablus'ta Emrah Bahçeci ve Nazım Süpürgeci adlı iki Türk işçiden, akşam saatlerinde şantiyeden çıkmalarının ardından haber alınamadı.

Dışişleri yetkilileri, 2 işçinin kaçırıldığını doğruladı.

Pazar, 01 Haziran 2014 21:19
Irak'ın enerjiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin el Şehristani, Kuzey Irak petrolünün uluslararası piyasaya sevkiyatına aracı olan Türkiye'ye yönelik sert ifadeler kullandı.

Türkiye'yi açgözlü davranmakla suçlayan Şehristani, Bağdat hükümetinin onayı olmadan satılan kaçak petrolden alan ülkelere karşı da yasal işlem başlatacaklarını belirtti.

AFP'ye konuşan Şehristani, "Türkiye'nin ucuz Irak petrolüne el atmaya çalışma hırsıyla hareket ettiğine inanıyoruz. Kaçakçılığa olanak tanıdılar, haliyle bu durum da ilişkilerimizi baltaladı" dedi.

Pazartesi, 09 Haziran 2014 14:10
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartının 2014 yılından itibaren 3-4 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılmasının planlandığını bildirdi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi kapsamında çalışmaların devam ettiğini, kart bedelinin henüz belirlenmediğini söyledi.

Cumartesi, 14 Haziran 2014 18:26
Suriyeli Kürt komutan Abdo Sino, Türkiye'nin IŞİD'e yönelik desteğinin devam ettiğini öne sürdü. Diğer yandan Türkiye'nin Ahrar-üş Şam adlı selefi örgütle ortak operasyon planladığı iddia ediliyor.

Suriyeli Kürtlerin silahlı gücü olan Halk Savunma Güçleri (YPG) komutanlarından Abdo Sino, Taraf yazarı Amberin Zaman'a konuştu. Konuyu köşesine taşıyan Zaman, Sino'nun, Serekaniye'de IŞİD güçleriyle girdikleri çatışmalar sürerken, sınırın karşısına düşen Ceylanpınar'dan hareket eden ambulansların yaralı IŞİD militanlarını Türkiye'ye taşıdığını öne sürdüğünü

Cuma, 13 Haziran 2014 21:46
Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, "Türk hükümeti IŞİD çetelerinin sınırdan Suriye'ye geçişine yakın zamana kadar izin verdi. Suriye'de çatışmalarda yaralanan IŞİD militanlarının Türkiye'de tedavi edildi" dedi.

Mardin'e gelen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Stefano Manservisi, yanında bir grup gazeteciyle Mardin Büyükşehir Belediyesi'ni de ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, basın mensuplarının Musul'da yaşananlar ve çözüm sürecine ilişkin sorularını yanıtladı.

Pazar, 22 Haziran 2014 21:38
33. Abant Platformu sonuç bildirgesini açıkladı. Dış politika eleştirilerinin dikkat çektiği bildirgede, "Türkiye yönünü Avrupa Birliği'ne çevirmelidir" denildi.

20 -22 Haziran 2014 tarihlerinde Düzce Akçakoca'da "Türkiye'nin yönü" başlığıyla toplantılarını gerçekleştiren Abant Platformu, sonuç bildirgesini açıkladı. Cemaate yakınlığıyla bilinen 33. Abant Platformu toplantısında dış politika eleştirileri ve AB övgüleri dikkat çekti.

Cuma, 06 Haziran 2014 12:10
AKP hükümetinin, Suriye siyasetinde yaşadığı başarısızlığın ardından, muhaliflere yardımın tek elden ve kontrollü yapılması için ağırlık koyan ABD ile aynı çizgiye geldiği iddia edildi.

Radikal yazarı Murat Yetkin, bugünkü "Türkiye ve ABD Suriye savaşında işbirliğine başladı" başlıklı köşe yazısında, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone'nin Türkiye ile ABD'nin önemli bir "ulusal güvenlik işbirliği" operasyonu yaptığını söylediğine dikkat çekti.

Cumartesi, 21 Haziran 2014 19:30
WikiLeaks, küresel ölçekte hizmet sektörünün yüzde 68'ini kapsayan gizli bir ticaret anlaşmasını ortaya çıkardı. İmzacılar arasında Türkiye de var.

WikiLeaks, küresel ölçekte hizmet sektörünün yüzde 68'ini kapsayan gizli bir ticaret anlaşmasını ortaya çıkardı. Perşembe günü yayınlanan belgeye göre, aralarında ABD, Avustralya ve AB ülkelerinin de bulunduğu 50 ülke, Hizmet Ticareti Anlaşması'nı (Trade in Services Agreement - HTA) imzalamış durumda.

Pazar, 08 Haziran 2014 14:37
İran, Mısır’da Cumhurbaşkanı seçilen eski Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi’nin göreve başlaması nedeniyle düzenlenecek yemin törenine katılıyor. Törene, Türkiye davetli değil.

Başkent Kahire'de bugün yapılacak törende İran, dışişleri bakan yardımcısı seviyesinde hazır bulunacak. Bu kapsamda İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan bu sabah Tahran’dan Kahire’ye hareket etti.

Cuma, 20 Haziran 2014 11:29

Türkiye şu süreçte artık iyiden iyiye açık hava tımarhanesine dönmüş durumda.

Gezi isyanı’nın patlak verdiği günlerde hepimizin içinde umut fidanları filizlenmişti, lâkin 30 Mart ve sonrasında, gezinin yıl dönümünde bu umut fidanının büyüyemediğini, büyütülemediğini gördük, hepimiz bu konuda da üzerimize düşen özeleştiriyi vermeliyiz kuşkusuz.

Salı, 24 Haziran 2014 16:59
Rojava'da mücadele eden Demokratik Birlik Partisi'nin lideri Salih Müslim, Türkiye'nin IŞİD'e göz yumduğunu söylerken, MİT ile şu anda kendisinin bildiği herhangi bir temasları olmadığını belirtti.

(soL - Dış Haberler) Rojava'daki Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) lideri Salih Müslim, Türkiye'nin Irak-Şam İslam Devleti'ne göz yumduğunu söyledi.

Cuma, 27 Haziran 2014 15:06
Atlantik Konseyi’nce hazırlanan bir raporda, “Çin Hava Kuvvetleri bir NATO üyesi olan Türkiye’nin hava kuvvetleriyle Türk topraklarında tatbikat yaptı. Bu İttifak çıkarlarına meydan okuyor, ancak doğru yönetilirse güvenlik işbirliğini yeni ortaklara genişletmek için bir fırsat da sağlayabilir” dendi.

ABD’li düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nin Brent Scowcroft Uluslararası Güvenlik Merkezi tarafından hazırlanan “Küresel Rekabet Döneminde NATO” başlıklı raporda doğudaki gelişmelere ilişkin çarpıcı tespitler yer aldı.

Pazartesi, 23 Haziran 2014 21:11
İngiltere'de yayın yapan Financial Times gazetesi, Türkiye'nin, Irak'a olası bir askeri müdahale durumunda potansiyel müttefik olarak görüldüğünü yazdı. Gazete ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin Ortadoğu ve Avrupa gezisine IŞİD’e yönelik bir müdahale için ‘destek’ aramak için çıktığına yer verdi.

Financial Times (FT) gazetesi, NATO üyesi olan Türkiye'nin, Irak'a olası bir askeri müdahale durumunda potansiyel müttefik olarak görüldüğünü iddia etti. İngiliz gazete, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin şu anda sürmekte olan Orta Doğu ve Avrupa gezisinde, IŞİD'e (Irak Şam İslam Devleti) yönelik bir müdahale için ‘destek’ aradığına değindi.

Cuma, 13 Haziran 2014 16:26
IŞİD’ın Bağdat’a doğru ilerlemesi, çok sayıda Türkiyeli işçinin de bölgede mahsur kalmasına neden oldu. Bölgedeki 2000 civarında işçi, IŞİD’den kaçmak için mücadele veriyor. Dışişleri Bakanlığı ise işçilerin tahliyesi için henüz somut bir adım atmadı.

(soL - Dış Haberler) Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’ü ele geçiren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Bağdat’a doğru ilerlerleyişini sürdürürken başkent yakınlarında sıkışıp kalan çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kurtarılmayı bekliyor.

Cuma, 06 Haziran 2014 16:00
Mısır’da Cumhurbaşkanı seçilen Abdülfettah Sisi’nin yemin törenine aralarında Türkiye’nin de dahil olduğu dört ülkenin davet edilmediği ortaya çıktı.

(soL - Dış Haberler) Mısır'da Cumhurbaşkanı seçilen Abdülfettah Sisi'nin yemin törenine dört ülkenin davet edilmediği ortaya çıktı.

Haaretz'den Zvi Bar'el'in aktardığına göre, Suriye ile birlikte Türkiye, Katar ve İsrail, Sisi'nin yemin törenine davet edilmedi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise davetliler arasında.

Pages