23 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 11 Aralık 2013 10:56

Öncelikle bir tarihi düzeltmeyle başlayalım. Çağımızın en önemli devrimcilerinden birisi olan Fidel Castro ve 26 Temmuz Hareketi çoğu zaman hiç de mensup olmadıkları izmlerle anılır oldular. 1960’lı yıllarda CIA tarafından yayınlanan Soğuk Savaş edebiyatının kitaplarında onun adına “Castrizm” bile icat edilmişti.

Cumartesi, 07 Aralık 2013 13:36
Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela, hayata gözlerini yumdu. Hayatını ırka dayalı ayrımcılıkla mücadeleye ayıran ve bu mücadelesi nedeniyle ülkedeki siyahlar tarafından “Madiba” olarak anılan Mandela, arkasında, bu sistemin yasal olarak sona erdiği ancak fiilen devam ettiği bir ülke bıraktı.

(soL - Dış Haberler) Güney Afrika Cumhuriyeti’nin efsanevi lideri Nelson Mandela, önceki gün 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. Mandela’nın ölümünü Devlet Başkanı Jacob Zuma “Ulusumuzun en kıymetli evladını kaybettik” sözleriyle duyurdu ve ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

Pazar, 06 Ekim 2013 12:40
soL gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kemal Okuyan, Erdoğan'ın Adana'da bindirilmiş kıtalarla yaptığı mitinge ilişkin değerlendirmesinde Küba'da tanıklık ettiği bir mitingin hikayesini yazdı.

Sosyalizme dair güncel sohbetler

Sosyalizm çözer…

Böyle diyoruz. Böyle deyince inanmıyorsun. E, o zaman sor bakalım. “Sosyalizm nasıl çözer?”

Salı, 20 Ağustos 2013 18:00
Raul 2006’da başkanlık görevini devralırken şöyle diyor: “Bana verilen bu görevi Küba Devrimi’nin tek bir başkumandanı olduğuna ilişkin sarsılmaz inancımla kabul ettim. Fidel Fidel’dir. Bunu hepimiz iyi biliyoruz. Fidel’in yeri doldurulabilir değildir.”

Gözde Kök -soL

Fidel Fidel’dir

Geçen hafta tam da doğumgününe denk gelmişken niçin Fidel’le ilgili bir yazı yazmadım diye hayıflandım sonradan. Bari önümüzdeki haftaya yazayım dedim ve işe koyuldum. Ancak hiç de kolay olmadı.

Perşembe, 29 Ağustos 2013 16:22
Bir Rus gazetesinin, ABD’nin tehditleri nedeniyle Küba yönetiminin Edward Snowden’ı ülkesine kabul etmediği iddiasına, Fidel Castro’dan yalanlama geldi. Castro, ülkesinin hiçbir zaman ABD’ye boyun eğmeyeceğini vurguladı.

(soL - Dış Haberler) Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro, Rus basınında yer alan, Küba’nın ABD’nin tehditleri nedeniyle Edward Snowden’ı ülkeye kabul etmeyi reddettiği yönündeki iddiayı yalanladı. Fidel Castro, Cubadebate isimli internet portalında önceki gün yayımlanan yazısında, “Kimse Küba adına konuşma hakkına sahip değildir” dedi.

Salı, 13 Ağustos 2013 15:21
Bugün Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro'nun doğum günü. Bu büyük "Barbudo"nun doğum günü tüm dünya halklarına kutlu olsun.

Bugün, Küba halkını ABD'nin pis işlerini gördüğü arka bahçesi olmaktan, tüm dünya halklarına umut veren bağımsız bir sosyalist ülke olmaya götüren mücadelenin efsaneleşmiş lideri Fidel Castro'nun doğum günü.

Hayli ilerleyen yaşına ve sağlık problemlerine rağmen Castro hala umut olmaya, mücadele etmeye devam ediyor.

Salı, 30 Temmuz 2013 13:39
Küba Devriminin tarihi önderi Fidel Castro, Moncada y Carlos Manuel de Cespedes Kışlasına saldırının 60. yıldönümü kutlamalarına katılan devlet başkanı ve yardımcılarına hitaben bir mesaj yayınladı. Juventud Rebelde'de yayınlanan mesajın tam metnini okurlarımızla paylaşıyoruz.

Fidel Castro - Mücadele etmek için yaşamak (Çeviren: Ogün Eratalay/Prensa Latina)

Sevgili dostlar,

Cuma, 26 Temmuz 2013 16:44
Moncada Kışlası baskının 60. yıldönümünde Meksika Parlamentosu, Fidel Castro'ya kişiliği ve hayatı boyunca devrime olan katkılarından dolayı ödül verme kararı aldı.

(soL - Dış Haberler) Moncada Kışlası baskının 60. yıldönümünde Meksika Parlamentosu tarafından Fidel Castro'ya ödül verilmesi kararı alındı.

Demokratik Devrim Partisi Parlamento Grup sözcüsü senatör Dolores Padierna, Meksika'daki Küba büyükelçisi Ismary Gonzalez'e takdir belgesini verdi.

Perşembe, 20 Haziran 2013 13:25
Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olarak gösterilen ve Maradona ile politika, futbol ve de kişisel özellikleri konusunda sık sık polemiğe giren Pele Brezilya’daki gösterilere son verilmesini nasihat ederek “Brezilya Milli Takımı kanımız canımızdır. Onu desteklememiz gerek” dedi.

Brezilya’da başta São Paulo ve Rio de Janeiro'da ulaşım fiyatlarına getirilen zamla başlayan ve dün zamların geri alınmasıyla başarıya ulaşan eylemler ülke genelinde ses getirmeye ve yayılmaya devam ediyor.

Perşembe, 02 Mayıs 2013 14:03
Küba'da 1 Mayıs'ı kutlayan bir milyondan fazla Küba'lı Venezuela'nın Bolivarcı lideri Hugo Chavez'i unutmadı. Venezuela'da ise işçiler asgari ücret artışını ve yeni iş yasasını kutladı.

Bir milyondan fazla Kübalı 1 Mayıs'ta başkent Havana'nın devrim meydanını doldurdu. Oldukça coşkulu geçen mitingde Kübalılar Venezuela'nın efsanevi lideri Hugo Chavez'i unutmadı.

Cuma, 05 Nisan 2013 23:44
Küba'nın efsanevi devrimci lideri Fidel Castro, Kore Yarımadası'nda ortaya çıkan ve başta Kuzey ve Güney Kore halkları olmak üzere tüm dünyayı tehdit eden nükleer savaş olasılığı üzerine yazdı.

Birkaç gün önce insanlığın yüzleştiği büyük değişimlerden bahsetmiştim. Yeni bulgularla aksi kanıtlanmadığı sürece, akıllı yaşam gezegenimizde 200 bin yıl önce ortaya çıkmıştır.

Akıllı yaşamın varlığı ile temel biçimleri güneş sistemimizde milyonlarca yıl önce ortaya çıkan hayatın varlığı karıştırılmamalıdır.

Perşembe, 11 Nisan 2013 13:41
Havana'da bir eğitim merkezinin açılışına katılan Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro'ya ait yeni fotoğraflar yayımlandı.

Küba Devrimi lideri Fidel Castro, geçtiğimiz salı günü başkent Havana'ya bağlı Playa belediyesinde bir eğitim kompleksinin açılışına katıldı. Burada öğrenciler, öğretmenler, bölge sakinleri ve merkezin yapımında yer alan işçilerle bir araya gelen efsanevi liderin ziyareti iki saat sürdü.

Pazartesi, 22 Nisan 2013 20:52
ABD ile giriştiği mücadele ve 1960'lı yıllardan bu yana yürüttüğü siyasal sistemi ile dünyanın son 60 yılında gündemden hiç çıkmayan Küba'nın Türkiye büyükelçisi Jorge Quesada, Ödemiş'te Küba rüzgârı estirdi.

Jorge Quesada, Birgi ve Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi'ni (ÖYKAM) gezdikten sonra verdiği konferansta, eğitim ve sağlığın ücretsiz olduğu Küba'nın eğitim sistemi hakkında bilgiler verdi.

Salı, 12 Mart 2013 22:58
Fidel Castro, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez anısına bir yazı kaleme aldı.

Küba Devrimi lideri Fidel Castro, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez anısına bir yazı kaleme aldı.

Castro'nun kaleme aldığı yazıyı okuyucularımızla paylaşıyoruz.

EN İYİ DOSTUMUZU KAYBETTİK

Cumartesi, 09 Mart 2013 14:11
soL Gazetesinin Tercüme Odası ekinde yayınlanan, Fidel Castro’nun 24 Şubat’taki tarihi Meclis konuşmasının tam metnini okuyucularımız için yayınlıyoruz.

soL Gazetesinin Tercüme ekinde yayınlanan, Fidel Castro’nun 24 Şubat 2013 tarihli Meclis oturumunda yaptığı konuşmasının tam metnini okuyucularımız için yayınlıyoruz. Konuşmayı Gülzerin Kızıler çevirdi.

Değerli Yoldaşlar,

Pages