36 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 01 Eylül 2013 15:00
Suriye'de İslamcı çete mensuplarının yakınları hatta kendileri bile kimyasal silahların Suudi hükümeti tarafından çetelere sağlandığını ve 'bilmeden' silahları taşıdıklarını söylüyor.

(soL- Dış Haberler) Yaklaşık 10 yıldır AP'nin Ürdün muhabiri olarak gazetecilik yapan Dave Gavlak'ın, Suriye'de bizzat bulunan ve cihatçı çeteler, aileleri, savaşta yaralanan yerel halk ile konuşan Yahya Ababneh ile birlikte hazırladığı haberde Suriye'de kimyasal silahı kullananların cihatçı çeteler olduğuna dair kanıtlar sunuldu.

Çarşamba, 25 Eylül 2013 17:30
Kenya'da bir alışveriş merkezine saldıran İslamcı El Şebab örgütü, 137 rehinenin öldürüldüğünü iddia etti.

(soL - Dış Haberler) Kenya'nın başkenti Nairobi'deki Westgate alışveriş merkezine saldırarak yüzlerce kişiyi rehin alan Somali merkezli El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü, Kenya ordusunun saldırısı sonrasında 137 rehinenin öldürüldüğünü iddia etti.

Çarşamba, 11 Eylül 2013 17:51
Cafcaf adlı "islamcı mizah dergisi" polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden Ahmet Atakan'a ilişkin skandal bir "karikatür" yayınladı.

Polis şiddetini aklamaya çalışan Cafcaf'ın Yahya Alakay imzasıyla yayınladığı "karikatür" insanlıktan nasıl çıktıklarını da ortaya koydu:

tastandahaetkili.jpg

Salı, 17 Eylül 2013 13:46
Filipinler ordusu, Zamboanga kentindeki kıyı köylerinde onlarca kişiyi rehin alarak canlı kalkan olarak kullanan İslamcı militanlara karşı hava saldırısı başlattı. Militanların elindeki köyler bombalanıyor.

(soL - Dış Haberler) Filipinler’de 200 kadar militanının köyleri basarak çok sayıda sivili rehin almasının ardından ordu ve İslamcı militanlar arasında başlayan çatışmalar, devam ediyor. Filipinler ordusu, dün ülkenin önemli kentlerinden Zamboanga’daki kıyı köylerini ele geçiren Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne (MNLF) karşı hava saldırısı başlattı.

Pazartesi, 09 Eylül 2013 12:45
İstanbul ve Ankara'daki bütün eylemlere saldıran polis, dün Taksim'deki bir eylemi uzaktan izlemeyi tercih etti. ODTÜ'yü hedef alan İslamcı gruplardan birisi, "Başörtüsüne uzanan elleri kırarız" pankartı açtı, "laiklik ve demokrasi denen Fransa'dan ithal kanunlara meydan vermeyeceğiz" dedi.

(soL - Haber Merkezi) ODTÜ'de Cemaat mensuplarına ve yürüttükleri çalışmalara tepki gösteren öğrenciler, hükümet ve yandaş basın tarafından günlerdir "başörtüsü düşmanlığı" etiketiyle hedef alınırken, eylemi yapan öğrenciler hakkında da soruşturma başlatılmış, ev baskınları ve gözaltılar yaşanmıştı.

Pazar, 29 Eylül 2013 20:55
Başbakan Erdoğan, Denizli'de yaptığı konuşmada El Kaide ve türevi İslamcı örgütlerin saldırılarını kınarken, "Bunlar İslam ile terörün yan yana anılmasına neden olmuştur" dedi. Ancak Erdoğan, geçtiğimiz günlerde, "Esad'a destek veren sivilleri öldürün" diyen Karadavi ile yan yana oturmuştu.

(soL - Haber Merkezi) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli'de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada İslamcı örgütlerin gerçekleştirdiği saldırıları eleştirdi.

Pazar, 22 Eylül 2013 13:53
Pakistan'ın kuzeybatısı Peşaver'de bir kilisede, pazar ayini çıkışına saldırı düzenlendi.

(soL-Dış Haberler) Pakistan'da bir intihar eylemcisi kiliseyi hedef aldı. Peşavar Emniyet Müdürü, ölü sayısının 45 olduğunu belirtti. Saldırıdan aşırı İslamcı gruplar sorumlu tutuluyor.

Pazar, 22 Eylül 2013 16:39
Kenya'da alışveriş merkezine yapılan saldırıda, Ganalı şair Kofi Awonoor da yaşamını yitirdi.

(soL-Dış Haberler) Nairobi'ye bir edebiyat festivali için davetli olan şair, konuşmasını yaptığı günün akşamında, alışveriş merkezine saldıran El Şebab'a bağlı İslamcı militanların kurbanı oldu.

1990-1994 yılları arasında Gana'nın BM elçisi olan Awonoor, Apartheid Rejimi karşıtı komitede görev almıştı.

Cumartesi, 28 Eylül 2013 17:28
Tunus'ta hükümetteki Ennahda Partisi, müzakereler sonrasında istifa etmeyi ve seçimlere gitmeyi kabul ettiğini duyurdu.

(soL - Dış Haberler) Tunus'ta Müslüman Kardeşler bağlantılı İslamcı Ennahda hükümeti, önümüzeki hafta muhalefetle başlayacak müzakereler sonrasında istifa etmeyi, bir geçici hükümet oluşturumasını ve seçime gitmeyi kabul ettiğini duyurdu.

Pazartesi, 09 Eylül 2013 22:51
Suriye'nin Rusya'nın hamlesiyle birlikte emperyalist müdahaleyi engelleyebilecek 'kimyasal silahların devri' kararının ardından, Suriye'deki dış destekli çetelerin provokasyon niyetiyle, Suriye rejiminin kontrolü altındaki bölgelerden İsrail'e kimyasal silah saldırısı düzenlemeyi planladığı iddia ediliyor.

(soL-Dış Haberler) Russia Today'a konuşan bir dizi kaynak, Suriye'deki İslamcı çetelerin İsrail'e yönelik, Suriye'de rejimin kontrolü altındaki bölgelerden bir kimyasal silah saldırısında bulunarak büyük bir provokasyon niyetinde olduğunu belirtti.

Pazartesi, 30 Eylül 2013 13:51
Suriye'de 2,5 yıldır çatışmalar devam ederken, yönetime karşı savaşan 43 muhalif grup 'Suriye İslami Ordusu' ismiyle tek çatı altında birleşti.

Muhalifler, Şam'da Esad yönetimine karşı savaşan grupların birleşme kararı aldığını duyurdu.

Yurt'un haberine göre, Aralarında tabur ve tugayların bulunduğu 43 grup, ortak hareket edecek. Suriye'de bu birleşme ile muhalifler arasındaki ayrılığın giderilmesi ve yönetime karşı etkin bir mücadele yürütülmesi amaçlanıyor.

Pazar, 15 Eylül 2013 19:06
Bağdat'ta bugün 11 ayrı yerde bomba yüklü araç patlamaları oldu, 28 kişi hayatını kaybetti. Dünkü intihar saldırısı da Şabaklar'ı hedef aldı.

(soL-Dış Haberler) Başkent Bağdat, son yılların en şiddet dolu dönemlerini geçiriyor. Sadece Pazar günü, 11 ayrı bölgede 14 bomba yüklü araç patladı, 28 ölü ve 101'den fazla yaralı olduğu bildiriliyor.

Pazartesi, 09 Eylül 2013 20:03
La Stampas’nın Suriye’de kendisinden beş aydır haber alınamayan muhabiri Quirico önceki gece Pierre Piccinin ile birlikte serbest bırakıldı. Le Soir ve Belçika RTL televizyonuna konuşan Piccinin, “kimyasal silahların kullanımı konusunda Suriyeli muhaliflerin konuşmasına tanıklık ettik” dedi.

Aslı Kayabal -soL

Suriye’de geçtiğimiz şubat ayından bu yana kendisinden haber alınamayan La Stampa gazetesi muhabiri Domenico Quirico’yla birlikte önceki gece serbest bırakılan Belçika kökenli öğretmen Pierre Piccinin, “Sarin gazı ile kimyasal silahları, Esad rejimi değil, Suriyeli muhalifler kullandı” dedi.

Cumartesi, 28 Eylül 2013 19:51
ABD Senatörü John McCain, yalan kimlik bilgileri dolayısıyla Amerikan Savaş Çalışmaları Enstitüsü'nden kovulan Suriye analistini işe aldı.

(soL - Dış Haberler) Eylül ayı içinde, merkezi Washington'da bulunan Amerikan Savaş Çalışmaları Enstitüsü'ne yalan kimlik bilgileri beyanında bulunduğu ortaya çıkan Suriye analisti Elizabeth O'Bagy'nin işine son verilmişti.

Cumartesi, 21 Eylül 2013 21:54
Kenya'nın başkenti Nairobi’de lüks bir alışveriş merkezine gerçekleştirilen saldırıda en az 22 kişi hayatını kaybetti.

Kenya'nın başkenti Nairobi’de lüks bir alışveriş merkezine gerçekleştirilen saldırıda en az 22 kişi hayatını kaybetti.

Hürriyet'in haberine göre, maskeli saldırganlar "Westgate" alışveriş merkezindeki Müslümanlara dışarı çıkmalarını söyleyip, kalanlara ateş açtı.

Pages