350 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 02 Aralık 2012 10:05
Fransız gazeteci Thierry Meyssan, <em>Voltairenet</em>’te yayınlanan yazısında “özgürleştirilmiş” Halep’te nasıl bir şeriat yönetimi uygulandığına değiniyor. Suriye muhalefetinde ciddi ağırlığa sahip İslamcı gruplar, bugüne kadar şeriat taleplerini pek çok kez dile getirmişlerdi.

Voltairenet’te yayınlanan yazısında Meyssan, Suriyeli muhaliflerin yeni çatı örgütü Suriye Ulusal Koalisyonu’nun (SUKO) aralarında Fransa’nın da bulunduğu Avrupa ülkeleri tarafından tanınmasının ardından Halep’te yaşananlara değindi.

Pazar, 16 Aralık 2012 09:20
Nusra Cephesi’ne ÖSO tarafından sahip çıkılmaya devam ediliyor. Nusra Cephesi’nin giriştiği katliamlar hem halkı sindirmekte önemli bir yer tutarken, ÖSO’daki radikal islamcı ağırlık da El Kaide’den vazgeçmeye niyetli değil.

ABD destekli Suriyeli muhalif lider Muaz El Hatip, ABD’den El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi’ni terör listesine almakla ilgili kararını tekrar göz önüne almasını istedi. Hatip, Reuters Haber Ajansı’nda yayınlanan konuşmasında, “Rejime karşı savaş grubu terörist olarak nitelendirmenin yeniden ele alınması gerekmektedir.

Pazar, 30 Aralık 2012 14:09
Anadolu Gençlik Derneği adlı İslamcı grup üniversitelerde Cuma namazı saatinde ders yapılmaması için kampanya yürütüyor. Derneğin ilanlarını okuldaki ilan panolarına rahatça asması ise bazı üniversite yönetimlerinin de bu gerici talep karşısındaki tavrını gösteriyor.

Anadolu Gençlik Derneği yaklaşık 10 gündür üniversitelerde kampanya yürütüyor. İmza kampanyasının amacı üniversitelerde cuma namazı saatinde ders yapılmaması.

Bazı üniversitelerde konuyla ilgili afişin okulun ilan panolarına yönetimden onaylı olarak rahatça asılması ise okul yönetiminin de konuyla ilgili çalışmaya müsamaha gösterdiğini gösteriyor.

Çarşamba, 26 Aralık 2012 10:36
Türkiye’de etkinlikleri giderek artan islamcı sivil toplum kuruluşları, uluslararası düzeyde de hayli hareketli bir görüntü sergiliyorlar. Bu hareketliliğin arkasında, emperyalizmin ve AKP’nin bölgesel politikalarıyla uyumlu kampanyalarla sadaka kültürü üzerinden kitleleri dincileştirme çabaları yatıyor.

Türkiye’de daha çok Deniz Feneri e.v. gibi yolsuzluk skandallarıyla hatırlanan islamcı sivil toplum kuruluşları, AKP iktidarı döneminde etkinliklerini bir hayli artırdı.

Pazartesi, 03 Aralık 2012 14:53
Ortadoğu’da “Arap Baharı” sürecinde işbirlikçi İslamcı iktidarlar kurulurken, Hamas da safını Sünni ekseninden yana belirlemiş gözüküyor. Zaman’a konuşan Hamas hükümeti Başbakanı Haniye, İran’ın Suriye politikasına karşı olduklarını yinelerken, Mısır’ın Gazze’ye verdiği desteğin emperyalistleri şaşırttığını söyledi.

Gazze’deki Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye, Zaman gazetesine Suriye meselesi ve İsrail’in son Gazze saldırıları hakkında açıklamalarda bulundu.

Salı, 11 Aralık 2012 20:47
ABD yönetimi El Kaide’nin Suriye’deki kolu olan El Nusra Cephesi’ni terörist örgüt ilan etti. Bir açıdan onlarca katliamdan sorumlu olan Nusra Cephesi’nin işlediği suçlara bunca zamandır göz yumduğunu da itiraf eden ABD yönetimi, diğer İslamcı çeteleri ise “meşru” bulduğunu açıklamış oldu.

ABD yönetimi beklendiği gibi El Nusra Cephesi adlı yapıyı terör örgütü ilan etti. Irak El Kaide’sinin kolu olduğu gerekçesiyle terör örgütü kapsamına alınan El Nusra Cephesi, 23 Ocak 2012’de resmen kurulduğunu ilan edilmesinden bu yana onlarca katliamın sorumlusu olarak gösteriliyor.

Pazartesi, 10 Aralık 2012 10:17
ABD ve müttefiklerinin Libya’da Kaddafi’yi devirmek için işbirliği yaptığı El Kaide’ye bağlı militanların bir kısmı, Libya’daki işleri bitince Mali’ye geçti. ABD şimdi Mali’ye müdahale planları yapıyor.

ABD’nin 2013 yılı için planlarının ayrıntıları şimdiden gün yüzüne çıkmaya başladı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri Mali’ye yönelik bir askeri müdahale hazırlığı içinde oldukları mesajı veriyorlar.

Salı, 25 Aralık 2012 13:40
ABD’nin 2013’te "radikal unsurlarla mücadele" adı altında 35 Afrika ülkesine asker göndereceği bildirildi.

ABD’nin önümüzdeki yıl 35 Afrika ülkesine asker gönderme hazırlığı içinde olduğu bildirildi. ABD askerlerinin El Kaide ve radikal İslamcı unsurlarla mücadele adı altında bölgeye gönderildiği belirtildi. Gönderilecek asker sayısının 3500 civarında olduğu ifade edildi.

Pazartesi, 17 Aralık 2012 18:41
Temmuz ayında yönetimi Kürtler tarafından ele geçirilen Derika Hemko’da yapılan bir gösteride YPG’ye bağlı kadınlardan oluşan birlik dikkat çekti.

Suriye Kürtleri temmuz ayından bu yana yönettikleri Derika Hemko’da bir kitle gösterisi düzenledi. Çatışmalarda öldürülen bir kişinin cenazesinin de kaldırıldığı eylemde, Halk Savunma Birlikleri (YPG) çatısı altında oluşturulan kadın birliği dikkat çekti.

Pazar, 09 Aralık 2012 01:00
İngiliz Sky televizyonu Şam yakınlarında bir hapishanede bulunan cihatçı militanlarla konuştu. Militanlar Suriye’yle ilgili “gelecek tahayyüllerini” anlattı: “Müslüman olmayanlar ya vergi verecek ya da öldürülecekler”.

İngiliz Sky televizyonu Şam yakınlarındaki bir cezaevinde tutuklu bulunan ve aralarında bir Türkiye vatandaşının da olduğu cihatçı militanlarla röportaj yaptı.

Pazartesi, 10 Aralık 2012 09:28
Lübnan’ın ikinci büyük kenti Trablusşam’da Sünni militanlarla Aleviler arasındaki çatışmalar sürüyor. Salı gününden beri devam eden çatışmalarda 19 kişi öldü.

Lübnan’ın ikinci büyük kenti Trablusşam, Suriye’deki durumla bağlantılı olarak mezhep çatışmalarının odak noktası oldu. Kentte sün gerçekleşen çatışmalarda altı kişinin öldüğü, 40 kişininse yaralandığı kaydedildi. Salı gününden beri devam eden çatışmalarda ise toplam 19 kişi öldü.

Salı, 25 Aralık 2012 16:48
Washington Times gazetesi, Erdoğan’ı, iç ve dış politikadaki icraatlarından yola çıkarak dört Osmanlı padişahına benzettiği bir yazı kaleme aldı. Gazete Erdoğan için “Osmanlı’nın ateşli bir hayranı” nitelemesinde bulunurken, Erdoğan’ın ODTÜ’de estirdiği polis terörüne de değindi.

ABD'de yayımlanan Washington Times gazetesi, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı dört Osmanlı padişahına benzettiği bir yazı kaleme aldı.

Perşembe, 20 Aralık 2012 20:13
Halep kırsalında bazı bölgeleri ele geçiren muhalifler şeriat polisliği yapan ekipler kurdu. Suudi Arabistan’daki din polisi örnek alınarak oluşturulan silahlı ekipler, araba kullanan kadınları durduruyor, namaz vakitlerinde halkı kontrol ediyor.

Suriyeli muhalif grupların Halep’e yönelik başlattığı saldırı Suriye ordusu tarafından büyük ölçüde püskürtülmüş durumda. Ancak Halep’in bazı dış mahallelerini ve kırsal bölgelerini ele geçiren muhaliflerin, bazı bölgelerde “din polisliği” yapan ekipler kurduğu kaydediliyor.

Pazartesi, 24 Aralık 2012 10:20
İngiliz gazeteci Alex Thomson, Şam’da Suriyeli askerlerle görüştü. Suriye’deki savaşın öteki tarafının çatışmalara ilişkin algısını anlamaya çalışan bu haber, Batı medyasında ilk olması nedeniyle önem taşıyor.

İngiliz gazeteci Alex Thomson, Şam’dan Suriyeli askerlerle görüştü. Channel 4 News’da yayınlanan haber, Batı medyasında yer alan, Suriye’deki savaşın öteki tarafıyla ilgili yaptığı ilk haber olması nedeniyle önem taşıyor.

Perşembe, 20 Aralık 2012 21:21
BM Suriye Araştırma Komisyonu bugün yayınladığı bir raporda, Suriye’de mezhep savaşının derinleştiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye’de yaşanan çatışmaların açık bir biçimde mezhepsel bir savaşa dönüştüğünü ve bunun ülkedeki bütün topluluklar tehdit ettiğini söyledi.

Komisyon hazırladığı raporda, hükümet güçleri ve silahlı gruplar arasında çatışmalarda tarafların, her zamankinden daha şiddetli ve öngörülemez bir şekilde hareket ettiğini ifade etti.

Pages