38 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 05 Temmuz 2012 14:32
Devrimci Karargah davasından yargılanan RED dergisi yazarı Hakan Soytemiz bir anda İstanbul 1. KCK davası sanığı oldu. Soytemiz'in aynı cezaevinde tutuklu bulunan Nihat Oğraş'la görüşmesinin "delil" gösterildiği karar ne denli zorlama mantıkla suç unsuru yaratıldığını bir kez daha kanıtlıyor.

Devrimci Karargah davasından iki yıla yakın bir süredir tutuklu bulunan RED dergisi yazarı Hakan Soytemiz hakkında skandal bir uygulama baş gösterdi. Tekirdağ 1 No.lu F Tipi Cezaevi'nde kalan Soytemiz yargılandığı Devrimci Karargah davası dışında bir anda İstanbul 1. KCK davası sanığı da oldu.

Cuma, 06 Temmuz 2012 16:19
Zaman gazetesi yazarı Mümtaz-er Türköne, imam-hatip okullarının miladını doldurduğunu yazarken muhafazakar kesimi, otobana uygun yeni bir din eğitimi modeli için arayışa çağırıyor.

Zaman gazetesi yazarı Mümtaz-er Türköne bir süredir gerici yazarların da dikkatini çeken ve tartışmalara yol açan bir tartışma başlattı. “İmam Hatipler Misyonunu” doldurdu diyen Türköne, “Din eğitimi üzerindeki devlet tekelini kaldırın. Muhafazakârlık bir yerden sonra delikanlı adamı bozar şimdi devrimci olmanın vakti” diyor.

Salı, 24 Temmuz 2012 10:50
Küba’da yıllardır sosyalizm karşıtı kampanya yürüten karşı-devrimcilerin önde gelenlerinden Oswaldo Paya, Pazar günü geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Kübalı muhalif Oswaldo Paya, Pazar günü geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Paya’nın, Küba’nın doğusundaki Granma bölgesinde seyir halindeyken ağaca çarpması sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi. Kazada, Paya ile seyahat etmekte olan başka bir muhalifin de hayatını kaybettiği, 2 kişininse yaralandığı ifade edildi.

Çarşamba, 11 Temmuz 2012 22:14
Bahçelievler Katliamı tutuklusu katillerin salıverilmesiyle ilgili ÇHD İstanbul Şubesi açıklama yaptı. Açıklamada, "Ellerinden devrimci kanı damlayan tetikçiler, AKP eliyle sokağa salınmaktadır. Bu kanın dökülmesine yol açanlar, eninde sonunda halkın adalet terazisinde yargılanacaktır!" denildi.

3. Yargı Paketi denen yeni yasal uygulamayla 7 TİP'linin öldürüldüğü Bahçelievler Katliamı tutuklusu faşistlerin salıverilmesiyle ilgili Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi bir açıklama yayınladı.

Salı, 17 Temmuz 2012 10:49
Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın, 147 milyon dolarlık ABD “insani yardım”ı üzerindeki durdurma kararını geri çektirebilmek için, Küba devleti tarafından karşı-devrimci faaliyetleri nedeniyle 2009’da tutuklanmış bir ABD ajanının serbest bırakılması yönünde girişimde bulunduğu ortaya çıktı.

Filistin merkezli Ma’an haber ajansından George Hale’in, Abbas muhalifi In Light Press haber sitesi tarafından sızdırılan elektronik posta mesajlarını kaynak gösterdiği haberine göre, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, İsrailli bir “barış aktivisti” olan Gershon Baskin aracılığıyla Küba Devlet Başkanı Raul Castro’ya pek de alışıldık olmayan bir talepte bulundu.

Çarşamba, 18 Temmuz 2012 12:23
İnternet eylemlerinin ardından AKP'yi oldukça rahatsız eden ve "terör örgütü" listesine eklenen RedHack, dünkü ÖSYM ve Melih Gökçek eylemlerinin ardından son olarak da Türkiye Futbol Federasyonu'nun sitesini hackledi.

RedHack eylemlerine devam ediyor. RedHack tarafından gece geç saatlerde Twitter'dan yayınlanan mesajda, TFF'nin sitesinin hackelendiği duyuruldu.

RedHack'in eylemin ardından Twitter'dan yayınladığı mesajlar:

"Devrimci tribünlerden, karşı devrimci endüstriyel futbol çetesine, 'şikesiz' ve 90'dan gol )

Perşembe, 26 Temmuz 2012 20:20
Fidel Castro ve yoldaşları tarafından 26 Temmuz 1953'te Moncada Kışlası'na yapılan baskın, Küba Devrimi'nin dönüm noktalarından bir tanesi oldu. Komünist dergisinin son sayısında yayımlanan Onur Çuvalcı'nın konuyla ilgili yazısını soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

“26 Temmuz Hareketi alt tabakaların, alt tabakalar için ve alt tabakalarla oluşturulan devrimci örgütüdür.

Pazartesi, 30 Temmuz 2012 23:18
Iğdır Merkeze bağlı Halfeli Belde Belediye Meclisi dünyaca ünlü sinema sanatçısı Yılmaz Güney’in adını bir caddeye verdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan BDP’li Halfeli belde beleidye başkanı Ömer Aksu, “Ahmedê Hani, İsmail Beşikçi, Said Nursi, Nazım Hikmet, Ahmet Kaya ve Ferhat Tunç’un ardından Yılmaz Güney’in de adını Halfeli’de yaşatacak olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Murat Akkuş’un haberine göre, Aksu sözlerini şöyle sürdürdü:

Cuma, 13 Temmuz 2012 12:08
AKP’nin “3. Yargı Paketi” düzenlemesiyle birlikte 7 TİP’linin ve Cevat Yurdakul’un katillerinin tahliye edilmesinin ardından bir açıklama yapan Adalet İçin Hukukçular, AKP’nin yargı paketinden faşist katillere tahliye çıktığını vurguladı.

“3. Yargı Paketi” düzenlemesinin hemen ardından ülkücü katillerin tahliye tahliye edilmesine Adalet İçin Hukukçular’dan tepki geldi.

Cumartesi, 21 Temmuz 2012 17:04
DİSK Kurucu Genel Başkanı ve Türkiye Maden İş Sendikası Genel Başkan Kemal Türkler'in 32. ölüm yıldönümünü nedeniyle bir açıklama yapan Türkiye Komünist Partisi, faşist katillerin kahraman edasıyla serbest bırakılmasına tepki gösterilirken, Kemal Türkler'in katillerinden hesap sorulacağını belirtti.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) İstanbul İl Örgütü tarafından yapılan "Kemal Türkler'in katillerinden hesabı emekçiler soracaktır" başlıklı açıklama şöyle:

Perşembe, 19 Temmuz 2012 16:26
Almanya’nın Nürnberg şehrinde 31 Mart’ta Düzenlenen Irkçılığa Karşı Yürüyüş’te "polis memurunu öldürmeye teşebbüs" suçuyla Ludwigshafen’de gözaltına alınıp yargılanan 19 yaşındaki Deniz K. için kurulmuş olan dayanışma komitesi yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Alman devletinin NSU çetesi ile ortaya çıkan bağlantılarından sonra antifaşist harekete yönelik artarak süren baskılar kapsamında Young Struggle üyesi olan ve 31 Mart 2012 tarihinde NSU çetesini ve Anayasayı Koruma Teşkilatını teşhir etmek ve devlet eliyle göçmenlerin katledilmesini protesto etmek için gerçekleştirilen eyleme katıldığı gerekçesiyle 21 Nisan’da Ludwighafen’de gözaltına alınan De

Pazartesi, 23 Temmuz 2012 13:30

İşçi sınıfı, kimlik hakları için mücadele eden Kürtler, Aleviler, kadınlar, LGBT'ler gibi bir toplumsal kategoriden ibaret değildir. Bunları sınıfsal olarak kesen, taraflaştırıcı, öncülük yeteneğine sahip yegâne güçtür. Kendi varlığının da ortadan kalkmasının yolunu açabilme potansiyeli, yalnızca işçi sınıfında bulunmaktadır.

Pekiyi, işçi sınıfını emekçi yığınlardan ayıran nedir?

Cuma, 27 Temmuz 2012 14:13
Süleyman Demirel Üniversitesi'nde Uludere Katliamı'nı protesto eden 80 öğrenciye uyarı ve kınama cezası verildi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 34 kişini hayatını kaybettiği katliamı protesto eden Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencisi 80 kişiye bugün uyarı ve kınama cezası verildi.

Cuma, 20 Temmuz 2012 21:55
Amerikan uçak gemisi Abraham Lincoln’ün Antalya açıklarına demirlemesi protesto edildi. Antalyalılar Amerikan gemisinin şehri terk etmesini istedi.

Üç Kapılar’da toplanan yüzlerce Antalyalı buradan Attalos Meydanı’na yürüdü. Meydanda bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasında Abraham Lincoln uçak gemisinin Körfez savaşından, Afganistan’a ve Irak işgaline kadar birçok emperyalist saldırıda kullanıldığı hatırlatılırken, dünya halklarının kanını döken bu geminin Antalya’da istenmediği söylendi.

Cuma, 20 Temmuz 2012 01:28
Kamuoyunda 3. yargı paketi olarak bilinen yasal düzenlemeyle, 12 eylül 1980 öncesi öldürülen devrimcilerin, aydınların katillerinin serbest bırakılması bugün, İzmir'de protesto edildi.

Bugün, İzmir'de AKP'nin 3. yargı paketi düzenlemesiyle faşist katillerin serbest bırakılması protesto edildi. DİSK, KESK ve TMMOB'un ortak düzenlediği eyleme ÖDP, TKP gibi siyasi partiler de katıldı.

Pages