29 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 27 Haziran 2012 14:54
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)`e bağlı sendikaların Kocaeli Şubeleri, AKP’nin işçi sınıfı kazanımlarını yok etmek istemesine yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi.

DİSK adına Sabri Yalım Parkı’nda yapılan basın açıklamasına Birleşik Metal-İş, Genel-İş, Emekli-Sen ve Dev-Sağlık İş Sendikası’nın yanı sıra TKP, EMEP ve Halkevleri üyeleri de katıldı.

Pazartesi, 25 Haziran 2012 14:00
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) üyesi işçiler, bu sabah polis saldırısına uğradı ve gözaltına alındı.

DİSK'e bağlı Dev Sağlık-İş Sendikası'nın Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaşanan işten çıkarmaya karşı hastanede başlatmak istediği eyleme polis müdahale etti. Müdahale sonrası 10 kişi gözaltına alındı.

Çarşamba, 06 Haziran 2012 18:24
Tutuklu gazetecilerle dayanışma çağrısı yapan 'Dışarıdaki Gazeteciler', KCK, Odatv, Devrimci Karagah ve diğer davalardan tutuklu bütün gazetecilerin tek "suçunun" gizlenmeye çalışılan gerçekleri duyurmak olduğunu söyledi ve adaletsizliği protesto için Cuma akşamı saat 19:00'da Taksim meydanında buluşma çağrısı yaptı.

Tutuklu gazetecilerle dayanışma çağrısı yapan 'Dışarıdaki Gazeteciler', KCK, Odatv, Devrimci Karagah ve diğer davalar nedeniyle tutuklu bulunan gazetecilerin tek "suçunun" toplumdan gizlenmeye çalışılan gerçekleri duyurmak olduğunu söyledi ve adaletsizliği protesto etmek için yarın akşam saat 19:00'da Taksim meydanında buluşma çağrısı yaptı. Eylemle ilgili çağrı metnini aynen yayınlıyoruz:

Salı, 12 Haziran 2012 21:04
Haftasonu yapılan Özgürlük ve Dayanışma Partisi 7. Kongresinin sonuç metni yayınlandı. Metinde AKP'nin Türkiye'de yeni bir sömürü düzeni kurduğuna dikkat çekilirken, ÖDP'nin Türkiye'yi eşitlik ve özgürlük temelinde yeniden kuracak devrimci bir kurucu iradenin geliştirilmesi için mücadele edeceği belirtildi.

Haftasonu yapılan Özgürlük ve Dayanışma Partisi 7. Kongresinin sonuç metni yayınlandı. Metinde AKP'nin Türkiye'de yeni bir sömürü düzeni kurduğuna dikkat çekilirken, ÖDP'nin Türkiye'yi eşitlik ve özgürlük temelinde yeniden kuracak devrimci bir kurucu iradenin geliştirilmesi için mücadele edeceği belirtildi.

Cuma, 01 Haziran 2012 11:11

Yazımın amacı öncelikle birkaç örnekle klasikleştirilmiş devrimci durum saptamasının teorileştirilmesinin yaratacağı olası sıkıntılara işaret etmek. Ardından buna bağlı olarak Yunanistan Komünist Partisi(KKE)’nin atmakta olduğu adımların değerlendirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu partiyle ilgili zaten birçok şey yazıldı denilebilir.

Perşembe, 07 Haziran 2012 17:00
Yunanistan'da son seçimlerde yüzde 6,9 oyla Parlamento'ya giren neonazi Altın Şafak partisi sözcüsü, canlı yayımlanan bir televizyon programında Yunanistan Komünist Partisi'nin kadın milletvekiline tokat attı.

Yunanistan'da canlı yayımlanan bir televizyon programında faşist Altın Şafak partisi sözcüsü ve milletvekili Ilias Kasidyaris, Yunanistan Komünist Partisi'nin kadın milletvekili Liana Kanelli'ye saldırdı. Kasidyaris, Kanelli'ye tokat attı.

Çarşamba, 13 Haziran 2012 18:37
Tutuklu gazeteciler için "Tanıklık Günleri" 7. gününde de devam etti. Bugün Çağlayan Adliyesi önünde Cihan Gün, Fatma Koçak, Mehmet Yeşiltepe, Nilgün Yıldız ve Yalçın Küçük için yakınları, meslektaşları "gazeteciliklerine tanığız" dedi.

Tutuklu gazeteciler için Çağlayan Adliyesi önünde yapılan oturma eylemleri devam ediyor. Gazetecilere Özgürlük Platformu'nun başlattığı Tanıklık Günleri'nin 7. gününde tutuklu Yürüyüş dergisinden Cihan Gün, DİHA Yazı İşleri Müdürü Fatma Koçak, Devrimci Hareket dergisi yazarı Mehmet Yeşiltepe, DİHA muhabiri Nilgün Yıldız ve Aydınlık gazetesi yazarı Prof. Dr.

Pazartesi, 11 Haziran 2012 11:05
Özgürlük ve Dayanışma Partisi 7. Olağan Konferans/Kongre'sini "Eşitlik ve özgürlük temelinde Türkiye'yi yeniden kuralım" hedefi etrafında Ankara'da gerçekleştirdi. Kongreyi Genel Başkan Alper Taş, Eş Genel Başkan Adayı Bilge Çetinkaya ile birlikte selamladı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) 7. Olağan Konferans/ Kongresi'ni "Eşitlik ve özgürlük temelinde Türkiye'yi yeniden kuralım" çağrısı etrafında Ankara'da gerçekleştirdi. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş açılış konuşmasında, ÖDP'nin 16 yıllık muhasebesini yaptıktan sonra partinin geleceği üzerine yapılması gerekenleri anlatarak devam etti.

Salı, 12 Haziran 2012 20:57
Kapitalizmin büyük sömürüsü altında çalıştırılan tam 306 milyon çocuğun olduğu bir dünyada bugün 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü.

Tüm dünya genelinde büyük sömürü altında, kayıt dışı ve düşük ücretle çalışan çocuk sayısının 306 milyona ulaştığı bir dönemde, bugün 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü…

Pazartesi, 11 Haziran 2012 12:13
Türkiye Komünist Partisi 11. Kongresi, 9-10 Haziran'da Ankara'da yapılan Türkiye Konferansı'yla sona erdi. 600'den fazla delegenin katıldığı konferansta önemli kararlar alındı ve partinin yönetici kurulları belirlendi. Alınan kararlar arasında günlük gazete soL'un yayımlanması da bulunuyor.

TKP’nin iki ay kadar önce başlayan 11. Kongre sürecinin önemli bir aşaması olan Türkiye Konferansı 9-10 Haziran tarihlerinde Ankara’da yapıldı. Tüm TKP örgütlerinden 600’den fazla delegenin katılımı ile gerçekleşen Konferans’ta önemli kararlar alındı, yönetici kurullar belirlendi.

Pazar, 10 Haziran 2012 22:07
Yunanistan'da faşist Altın Şafak Partisi'ne ve yükselişe geçen ırkçılığa karşı tepkiler büyüyor.

Yunanistan'da canlı yayımlanan bir televizyon programında faşist Altın Şafak partisinin sözcüsü ve milletvekili Ilias Kasidyaris, Yunanistan Komünist Partisi'nin kadın milletvekili Liana Kanelli'ye tokat atmış, Radikal Sol Koalisyon’nun (SYRIZA) milletvekili Rena Dou

Perşembe, 21 Haziran 2012 01:50
Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer'e Mahkumiyet Kararının gerekçeleri açıklandı. Gerekçeye göre pankartta suç unsuru yok ancak giyilen yeleklerle terör örgütünün propagandası yapıldı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen Roman Buluşması'nda "parasız eğitim istiyoruz, alacağız" yazan pankartı açan ve "terör örgütü üyesi olmak" ve "örgüt propagandası" yapmak suçlarından 8 yıl 5 ay 20 gün hapis cezası alan Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer'e ilişkin kararın gerekçeleri açıklandı.

Pazartesi, 18 Haziran 2012 13:38
“Baskıya, sömürüye, karanlığa meydan okuyanlar buluşuyor” çağrısıyla toplanan Halkevleri 22. Genel Kurulu, sonucunda mücadelenin büyütülmesi çağrısı yapılırken, Genel Kurul sonucunda Halkevleri Genel Başkanlığı’na Oya Ersoy seçildi.

Halkevleri “Baskıya, sömürüye, karanlığa meydan okuyanlar buluşuyor” çağrısıyla 22. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi.

Perşembe, 07 Haziran 2012 20:35
THY Yönetim Kurulu’nun işten çıkardığı 305 havayolu emekçisini işe geri almayacağına dönük açıklamasının ardından soL’a konuşan Hava İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, bu kararla büyük bir fırsatın kaçırıldığını, bundan sonraki süreçte grev de dâhil her türlü kararın masada olduğunu söyledi.

Türk Hava Yolları ile Hava İş arasında işten atılan havayolu çalışanlarının işe iadesine yönelik yapılan görüşmeler sonuç vermedi. İşçilerin işe geri alınmayacağını duyuran THY’nin açıklamasının soL’a değerlendiren Atilay Ayçin, THY’nin bundan sonra yapılacak her türlü eyleme hazırlıklı olması gerektiğini dile getirdi.

Pazartesi, 18 Haziran 2012 15:20
TKP’nin 11. Kongresi’nin ardından TKP MK üyesi Aydemir Güler, ANF’nin Kürt sorununa ilişkin sorularını yanıtladı.

TKP’nin yeni bir atılımın eşiğinde olduğunun tarif edildiği 11. Kongre’nin ardından TKP MK üyesi Aydemir Güler, ANF’nin sorularına yanıt verdi.

ANF'den Ruken Adalı'nın Aydemir Güler ile yaptığı röportaj:

Gerçekleştirdiğiniz kongre ve konferansın partiniz açısından anlamı nedir?

Pages