19 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 30 Aralık 2011 16:23
Boğaziçi Üniversitesi’nde islamcı bir grup, Uludere katliamında ölenler için kütüphane önünde haremlik-selamlık gıyabi cenaze namazı kıldılar.

Boğaziçi Üniversitesi’nde bir grup öğrenci, Uludere katliamında ölenler için Kuzey Kampüs’te bulunan kütüphane önünde cenaze namazı kıldılar.

Perşembe, 22 Aralık 2011 00:05
Mısır'da kolluk güçlerinin kadına karşı şiddetini protesto etmek için 10 bin kadın Tahrir'de yürüdü. Kadınlar ordunun kadını aşağılayan tutumunu protesto ederken iktidarı devralacak islamcı siyasi partilerin kadına bakışından da yakındılar.

Mısır'da Cuma günü bir kadın protestocunun kolluk güçleri tarafından, yarı çıplak hale getirilip vahşice dövülmesinin yankıları sürüyor. Salı günü 10 bin kadar kadının bu nedenle Kahire'nin merkezinde yaptığı protestonun hedefinde askeri yönetim vardı. Kadınlar etraftakilere, “Tantavi kadınlarınızı soyuyor, gelin bize katılın” diye seslendi.

Pazar, 18 Aralık 2011 22:14
Pakistan'da bir miting düzenleyen İslamcılar, NATO bombardımanı sonucunda 24 askerini kaybeden Pakistan ordusuna destek verirken, ABD ve NATO'yu protesto etti.

Geçtiğimiz ay Pakistan topraklarına girerek 24 askeri öldüren NATO ve ABD'ye yönelik protestolar devam ediyor. Bugün de, Lahore ve Peşevar'da toplanan İslamcı gruplar, Pakistan ordusuna destek verirken ABD ve NATO'yu protesto ettiler.

Perşembe, 22 Aralık 2011 10:01
Tunus'taki "demokrasi devrimi"nin ayaklanmalara hiç karışmayıp, seçimlerle tepesine oturan lideri En Nahda kurucusu Raşid Gannuşi, Körfez'deki gerici Sünni monarşilere de "bahar" geleceği şeklindeki sözleri ortaya çıkınca apar topar bunları yalanladı, monarşilere övgüler düzdü.

Tunus'ta en güçlü hareket konumuna gelen islamcı En Nahda partisinin lideri Raşid Gannuşi, geçtiğimiz günlerde Washington'a giderek Washington Yakın Doğu Politikası Enstitüsü'nde bir konuşma yaptı.

Çarşamba, 14 Aralık 2011 15:33
Bugün "Tek Yol İslam" manşetiyle çıkan Milli Gazete, mollaların Diyanet'te istihdamı ile ilgili projenin "manevi kalkınma hamlesi"ne dönüşmesi gerektiğini yazdı. Gazete medreselerin yeniden canlandırılmasını istedi!

Milli Gazete bugün şeriat talebiyle yayınlandı. 1000 kadar mollanın Diyanet'te istihdam edileceği haberlerinden heyecana kapıldığı anlaşılan gazete, manşetine "Tek Yol İslam" sloganını taşıdı.

Çarşamba, 21 Aralık 2011 23:05
Libya'da Kaddafi hükümetini deviren isyancıların komutanı Abdülhakim Belhac, Kaddafi rejimi sırasında, İngiliz güvenlik birimlerinin kendisini Libya'ya "yasa dışı şekilde transfer ettiği" ve "işkence gördüğü" iddialarıyla İngiliz hükümetine dava açtı.

Libya'nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi'ye karşı isyanı yönlendirdiği için Pekin'de sürgünde bulunan Belhac, eşiyle birlikte 2004 yılında İngiltere'ye uçakla gitmeye çalışırken, İngiliz istihbarat servisinin uyarısıyla Amerikalı ve Libyalı ajanlar tarafından Bangkok'ta gözaltına alındığını, daha sonra Trablus'taki Ebu Salim cezaevine gönderildiğini hatırladı!

Çarşamba, 21 Aralık 2011 17:46
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine Zaman gazetesi yazarları Prof. Mümtaz'er Türköne ve Prof. Dr. İskender Pala'yı atadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AKDTK) Yüksek Danışma Kurulu ve Yönetim Kurulu üyeliklerine
atamalar yaptı.

Çarşamba, 07 Aralık 2011 09:30
Mısır'da Mübarek'in devrilmesinin birinci yıldönümüne yaklaşılırken, ülkede eski rejimden nitelikçe çok da farklı olmayan yeni rejimin düzeni oturtulmaya çalışılıyor. İslamcılar'ın domine ettiği siyasi arenada, buna alternatif olarak "devrim" yaptıklarına inanan kitlelere Amerikancı kahramanlar sunulmaya çalışılıyor.

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in büyük halk eylemleri sonucunda devrilmesinin ardından herkes, ortada bir devrim olmadığını ve baskıcı bir başka rejimle karşı karşıya olduklarını fark etmiş durumda.

Perşembe, 15 Aralık 2011 09:30
Tunus’ta devlet başkanı seçilen Moncef Marzouki'nin, ABD destekli bir "sivil toplum aktivisti" olduğu görülüyor. Tunus'un yeni devlet başkanı Soros ve NED destekli Tunus İnsan Hakları Birliği'nin üyesi. Başkanlığını yaptığı İnsan Hakları Arap Komisyonu ise yine NED'in desteğiyle hareket ediyor.

Tunus Meclisi’nde 12 Aralık’ta yapılan oylama sonucu Tunus’un yeni devlet başkanı Moncef Marzouki oldu. 202 milletvekilinin katıldığı oylamada, 44 milletvekili çekimser kalırken 153 milletvekili Marzouki’nin başkan olması yönünde oy kullandı. Marzouki, Tunus’un dördüncü devlet başkanı oldu.

Cuma, 30 Aralık 2011 23:35
Türkiye Komünist Partisi, Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde yaşanan ve 35 kişinin hayatını kaybettiği katliamın ardından İstanbul Kadıköy’de protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Kitlesel bir katılımın olduğu yürüyüşte, katil AKP’nin destekçisinin ABD olduğuna vurgu yapılırken, Uludere katliamının unutulmayacağı söylendi.

TKP İstanbul İl Örgütü, Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde yaşanan katliamın ardından Kadıköy’de bir yürüyüş gerçekleştirdi. Oldukça kitlesel bir katılımın olduğu yürüyüşte sık sık “Katil AKP destekçisi ABD”, “Kardeşlik özgürlük sosyalizmde”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, "Biji Bıratiya Gelan" sloganları atıldı.

Cumartesi, 17 Aralık 2011 00:50
Operasyonlar ile başlayan hafta geride kalırken Çernovik gazetesi kurucusu Hacimurad Kamalov, Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de öldürüldü. Böylece son 10 yılda öldürülen gazeteci sayısı 53'e yükselmiş oldu.

Rusya'ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nde faaliyetini sürdüren ve bağımsız yayıncılığı ile tanınan Çernovik gazetesinin kurucusu Hacimurat Kamalov geçtiğimiz gün başkent Mahaçkale'de öldürüldü.

Perşembe, 08 Aralık 2011 14:52
K.Maraş'ta Ticaret ve Sanayi Odası muharrem ayı nedeniyle iftar yemeği düzenledi. Oda Başkanı Kemal Karaküçük konuşmasında buluşmanın hoşgörü iftarı olduğunu belirtti. Geçen sene Maraş katliamı anması sonrası yapılan ve anmacılardan "provakatör" diye bahsedilen açıklamada Karaküçük'ün de imzası var.

Muharrem ayı vesilesiyle K.Maraş Sanayi ve Ticaret Odası tarafından iftar yemeği düzenlendi.

Cuma, 02 Aralık 2011 23:35
"Arap Baharı" sürecinde yapılan seçimlerde, Tunus ve Fas'tan sonra Mısır'da da İslamcılar büyük bir galibiyet kazandı. Seçimlere katılım yüzde 62 olarak açıklanırken, İhvan ve Selefiler oyların yüzde 70'e yakınını kazandı.

Mısır'da Pazartesi ve Salı günü gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin resmi olmayan sonuçları belli oldu. Seçimler Yüksek Komisyonu Başkanı Abdül Moiz İbrahim tarafından yapılan açıklamada, seçimlere katılım oranı yüzde 62 olarak açıklandı. İbrahim, katılım oranını "Firavunlardan bu yana Mısır'ın gördüğü en yüksek katılım" olarak nitelendirdi.

Salı, 27 Aralık 2011 00:13
Suriye Müslüman Kardeşler Örgütü'nün 2 yıldır Türkiye'de ikamet eden Siyasi Büro üyesi Muhammed Faruk Tayfur Bugün Gazetesi'ne röportaj verdi. Suriye sınırları içerisinde bir tampon bölge oluşturulmasını ve Suriye hava sahasının kapatılmasını isteyen Tayfur askeri müdahale çağrısını yinelemeyi ihmal etmedi.

Suriye Müslüman Kardeşler Örgütü Siyasi Büro Şefi Muhammed Faruk Tayfur Bugün Gazetesi'ne röportaj verdi. Faruk Tayfur 2 yıldır Türkiye'de ikamet ediyor. Tayfur, aynı zamanda İstanbul’da kurulan Suriye Ulusal Konseyi’nin de üyesi.

Pazar, 18 Aralık 2011 15:43
Mersin'de düzenlenen "Arap Baharı Neyin Baharı" başlıklı toplantıda Sosyalistlerin Meclisi üyeleri Aydemir Güler ve Çetin Yiğenoğlu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmeleri ele aldı.

TKP Mersin İl Örgütü tarafından başlatılan Sosyalizm Konferansları dizisinin Aralık ayı toplantısı 17 Aralık Cumartesi günü saat 15:00'te Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu'nda yapıldı.

Pages