17 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 29 Kasım 2011 15:23
Milli Gazete yazarı Mehmet Şevki Eygi, temel kurumlarda “teşkilat” kadrolaşması olduğundan şikayet etti. Eygi’nin şikayetinin gerekçesi ise “teşkilatın tekelciliği”…

Milli Gazete yazarı Mehmet Şevki Eygi 23 Kasım’da yayımlanan “Temel Kurumlarda Kadrolaşma” başlıklı yazısında cemaat kadrolaşmasından yakındı. Yazısına “Ana konu: Temel kurumlarda kadrolaşma. Ayrıntılar: Başta polis, yargı, eğitim, üniversiteler, Diyanet olmak üzere devletin temel kurumlarında hızlı ve hummalı bir kadrolaşma faaliyeti yürütülmektedir.

Perşembe, 17 Kasım 2011 01:34
ABD'nin iç istihbarat örgütü FBI'ın, çeşitli muhbirler aracılığıyla, olmayan "İslamcı terör" örgütleri yarattığı, "örgüt" elemanlarına silah ve para sağladığı, daha sonra ise, "terörizme darbe vurduk" diyerek kendi "İslamcı teröristlerini" hapsettirdiği iddia ediliyor.

The Guardian gazetesinde çıkan bir inceleme, Amerikan iç istihbarat örgütlerinden FBI'ın, sahte tuzaklar yoluyla "İslamcı teröristler" yarattığını ortaya koydu.

Cumartesi, 26 Kasım 2011 18:12
Fas'ta kralın "demokratik reformlar" ilan etmesinden sonra yapılan ilk genel seçimlerde, İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi birinci parti oldu.

Fas'ta bugün yapılan seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, İslamcı muhalefet partilerinden Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) seçimleri kazandı.

AKP'nin lideri Lahcen Davudi, AKP'nin 395 kişilik parlamentoda 100'ün üzerinde sandalye kazandığını söyledi. Fas Devlet Ajansı'nda geçilen habere göre ise, AKP şu anda yüzde 40'un üzerinde oy almış görünüyor.

Cumartesi, 19 Kasım 2011 11:55
Tunus'ta, İslamcı Ennahda Partisi'nin önderliğinde bir koalisyon hükümetinin kurulacağı iddia ediliyor. Buna göre, Nahda lideri Hamadi Cibali başbakan olacak.

Tunus'ta seçimlerden İslamcıların galip çıkmasının ardından hükümet kurma çabaları devam ediyor. Yeni gelen bilgilere göre, Nahda'nın önderliğinde üç partiden oluşan bir koalisyon hükümeti kurulacak. Koalisyon ortakları, Cumhuriyet için Kongre (CiK) ve Ettakatol.

Salı, 08 Kasım 2011 16:12
Dün Ulusal Demokrasi Enstitüsü tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan ABD Dışişleri Bakanı Clinton, islamcı partilerle çalışabileceklerini, partilerin ne dediklerinin değil ne yaptıklarının önemli olduğunu söyledi.

Ulusal Demokrasi Enstitüsü (NDI) tarafından her yıl düzenlenen "Demokrasi Ödülleri Töreni"nin açılış konuşmasını yapan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Ortadoğu'daki gelişmeler karşısında ABD'nin konumunu anlattı.

Cumartesi, 26 Kasım 2011 10:25
Libya'da emperyalist müdahalenin eski rejimin izlerini tamamen silmesinin ardından iktidar paylaşımı için kavgalar başladı. ABD, iç savaş sürecinde ön saflara sürdüğü islamcı grupları tasfiye etmeye başladı.

Libya'daki yeni rejimin başbakanı Abdurrahim El-Keyb'in kabinesini açıklaması ile islamcı unsurların arka planda bırakılması nedeniyle bir süredir yaşanan gerginlik su yüzüne çıktı.

Cuma, 11 Kasım 2011 17:40
Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya’da islamcı Boko Haram örgütünün saldırıları yoğunlaşırken, ABD’nin Nijerya ordusuna “kontrgerilla” eğitimi verdiği ortaya çıktı. Kuzeyi Müslüman, güneyi Hıristiyanlardan oluşan ülkenin sonunun Sudan gibi olmasından endişe ediliyor.

Kurban Bayramı öncesinde Nijerya’daki ABD Büyükelçiliği, “Peygamberin Sünnetini ve Cihadı Yayanlar Cemaati”nin ya da daha bilinen adıyla “Boko Haram” örgütünün lüks otellere intihar saldırısı düzenleyebileceği istihbaratı aldığını duyurdu.

Salı, 01 Kasım 2011 14:25
Tunus seçimlerinde islamcı Nahda'nın yüzde 41'lik oy alarak büyük bir galibiyet elde edildiği yazılmıştı. Oysa seçim sonuçlarının ayrıntıları, farklı gerçeklere işaret ediyor. Nahda aslında oyların dörtte birini aldı, halkın yüzde 40'ı ise seçimlerde oy kullanmak için kayıt dahi yaptırmadı.

Geçtiğimiz Pazar günü Tunus'ta seçimler düzenlendi. Seçimlerden, islamcı en Nahda partisi galip çıkmıştı. Ancak seçim sonuçlarının ayrıntıları, ilk haberlerde yansıtılandan oldukça farklı bir tablo olduğunu ortaya koyuyor.

Cumartesi, 05 Kasım 2011 13:24
Nijerya'nın kuzeyindeki üç kentte bombalar ve mayınlar patladı, ağır silahlarla saldırılarda bulunuldu. Patlamalarda en az 30 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Nijerya'nın kuzeyinde bulunan Maiduguri kentinde intihar saldırıları gerçekleştirilir ve yol kenarına döşenmiş mayınlar patlatılırken, Damaturu ve Potiskum şehirlerinde de silahlı saldırılar gerçekleştirildi. Maiduguri'deki saldırılarda en az 30 kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin ise yaralandığı belirtiliyor.

Salı, 15 Kasım 2011 16:43
Libya’daki düzen değişikliğinin dini otoritelerinden Ali Salabi, yeni kuracağı partinin en önemli programının Batı ile iyi ilişkiler olduğunu belirtti. Partinin modeli ise AKP ve Müslüman Kardeşler'in ılımlı islamı. Salabi'nin "ılımlılığı" ise faizin haram olduğu düşüncesine karşı çıkmasından ibaret.

Libya’da Kaddafi’nin öldürülmesi ile bir dönemin kapandığı emperyalist müdahale sürecinde Ali es Salabi’nin önderlik ettiği islamcı kanat önemli bir rol oynamıştı. Sadece verdikleri karşı-fetvalar ile değil, özellikle El Kaide-Taliban bağlantılı grupların muharip gücü ile de ülke içinde etkili olan grup, iktidarın devrilmesi sürecinde merkezi bir rolde bulunmuşlardı.

Pazar, 13 Kasım 2011 10:51
Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) 18. Genel Meclis toplantısını 8-12 Kasım tarihleri arasında Lizbon’da gerçekleştirdi. 50’nin üzerinde ülkeden 86 gençlik örgütünün yer aldığı toplantıya Türkiye’den tek temsilci olarak TKP’li Öğrenciler katıldı.

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) her 4 yılda bir düzenlendiği Genel Meclis toplantısını bu yıl Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleştirdi. 4 gün süren canlı tartışmaların sonucunda ortak politik deklarasyon kabul edildi. Ayrıca uluslararası dayanışmadan çevre sorunlarına kadar birçok başlıkta karar metinleri yayınlandı.

Salı, 15 Kasım 2011 17:12
Partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Erdoğan, Suriye'yi tehdit etti, Salim Uslu'ya sahip çıktı ve BDP'yi cezalandırma adına Van halkını da cezalandırdıklarını itiraf etmiş oldu.

AKP Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Erdoğan, Suriye'ye dönük tehditlerini sürdürdü, Kamer Genç'i Meclis Kürsüsü'nden iterek uzaklaştıran AKP'li Meclis İdare Amiri Salim Uslu'ya sahip çıktı ve Van'ı afet bölgesi ilan etmemelerinin nedeninin belediyenin BDP'de olması olduğunu söyledi.

Perşembe, 03 Kasım 2011 18:36
Washington Post yazarı David Ignatius, Suriye’deki gelişmelerle birlikte Hamas’ın Filistin dışındaki destek üslerinin başka ülkelere taşınmasının zorunlu olduğu ileri sürdü. Ignatius’a göre Hamas’ın destek üssünü kaydırabileceği ülkelerden bir tanesi de Türkiye...

Washington Post yazarı ve ABD dış politikası üzerinde etkili bir gazeteci olan David Ignatius, bugünkü makalesinde “Ortadoğu’nun yeni oyunu”nu yazdı.

Çarşamba, 23 Kasım 2011 13:50
Mısır’da son dört gündeki gösterilere yapılan müdahalelerde 29 kişi öldü. Cunta idaresi, Müslüman Kardeşler ve ABD sözcüleri “seçimlerin zamanında yapılması” talebinde birleşiyor. Gelişmeler “Arap Baharı” olarak adlandırılan projede bir sonraki evreye geçilmekte olduğunu düşündürüyor.

Kahire’nin Tahrir Meydanı’nda ve başta İskenderiye olmak üzere büyük kentlerde yeniden kitlesel gösteriler yapılıyor. Son dört günde polisin eylemlere yaptığı müdahalelerde 29 kişi yaşamını yitirdi. Eylemlerde Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından yönetimi devralan Yüksek Askeri Şura’nın, yönetimi derhal sivil bir otoriteye teslim etmesi talebi ön plana çıkıyor.

Pazartesi, 21 Kasım 2011 13:35
Rasih Yılmaz ve Mehmet Baransu, dün akşam saatlerinde "dine hakaret" niteliğinde girdiler olduğu gerekçesiyle Ekşisözlük'ün kapatılması kampanyası başlattılar. Ancak mesele, göründüğü kadar masum değil. İşte kampanyayla ilgili gözden kaçmaması gereken 5 nokta:

1) Mesele bir hakaret meselesi değil!
Mehmet Baransu ile Rasih Yılmaz dün akşam kampanyayı, Ekşisözlük'ten "dine hakaret" olduğunu iddia ettikleri bir dizi ifadeyi Twitter'dan paylaşarak başlattılar. O ifadelere bakıldığında, hedef alınan hakaretler değil, dini herhangi bir şekilde eleştirme hakkı veya ateist tavır olduğu görülüyor. Örneklerden bazıları şunlar:

Pages