33 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 16 Ekim 2011 11:14
FBI 11 Eylül saldırılarından sonra müslümanlardan gelebilecek terör eylemlerini daha meydana gelmeden önlemek amacıyla para karşılığı yine müslümanlardan devşirilmiş muhbirler kullanarak müslümanların arasına sızıp, sahte düzeneklere hedef kişileri müdahil ederek bu potansiyel "teröristleri" suçüstü yakalıyor.

Alternet.org sitesinden Trevor Aaronson ilginç bir habere imza attılar. Buna göre FBI, islamcılarla mücadele etmek için önce aralarından birisini satın alıyor ve muhbir yapıyor, daha sonra bu kişi aracılığıyla potansiyel tehlike olarak gördüğü kişileri "eyleme" özendiriyor. Hazırlıklara girişen eylemci eylemini gerçekleştiremeden yakalanarak hapse atılıyor.

Salı, 25 Ekim 2011 14:23
Tunus'ta yapılan seçimlerde birinci parti, başında Müslüman Kardeşler yanlısı Gannuşi'nin bulunduğu islamcı Nahda oldu.

Tunus'ta haftasonu yapılan seçimlerin kesin sonuçları henüz açıklanmamış olsa da, islamcıların zaferi kesinleşti. Resmi sonuçların bugün açıklanması bekleniyor, fakat sandık dökümlerinden elde edilen sonuçlara dayanarak islamcı Nahda partisi zaferini ilan etti.

Pazartesi, 17 Ekim 2011 01:54
Kenya ordusu, İslamcı el-Şabab örgütüne karşı Somali topraklarında operasyon düzenliyor. Ordunun Somali sınırının 100 km içlerine kadar girdiği belirtiliyor.

Kenya ordusu, çeşitli adam kaçırma eylemlerinden sorumlu tuttuğu İslamcı el-Şabab örgütüyle mücadele gerekçesiyle Somali sınırını geçti. El Cezire'ye konuşan bir ordu yetkilisi, askerlerin Somali sınırından 100 km içeride konuşlandığını iddia etti.

Cumartesi, 22 Ekim 2011 10:32
AKP iktidarının Suriye politikası İslamcı çevrelerde tartışılmaya devam ediyor. Son günlerde en dikkat çekici tartışma ise Ali Bulaç ve Hakan Albayrak arasında yaşanıyor.

Suriye’nin geleceği ve Türkiye’nin Suriye’ye yönelik politikaları konusunda tartışmalar devam ediyor. İslamcı çevrelerden de farklı farklı yorumlar geliyor. Özellikle Ağustos ayında ana gündem maddelerinden biri olan Türkiye’nin Suriye’ye yönelik tavrı, daha düşük yoğunluklu olsa da bu günlerde de İslamcı kesimlerin gündeminde.

Cuma, 28 Ekim 2011 14:25
Tunus'ta seçimlerin resmi sonuçları da beklendiği gibi islamcı Nahda'nın zaferini tescilledi. Nahda lideri Gannuşi, "İslam ülkeye dönüyor. İslam hayatın her alanına müdahale eden bir yaşam tarzıdır" diyor.

Tunus'ta seçimlerin resmi sonuçları açıklandı. İslamcı Nahda partisi, oyların yüzde 41'ini aldı. Böylece Libya'dan sonra Tunus'ta da iktidara islamcıların geleceği kesinleşti.

Pazartesi, 03 Ekim 2011 19:45
Bosna Hersek Reis-ül Uleması Türkiye'ye gelerek Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'le görüştü. İkili görüşme sonrası yapılan açıklamalar, Türkiye'nin bölgesel rolünde islamcı kimliğin nasıl kullanıldığı konusunda çarpıcı bir örnek oluşturuyor.

Bosna-Hersek Reis-ül Uleması Mustafa Efendi Çeriç ve beraberindeki heyeti kabul eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Çeriç ile birlikte konferans salonunda basın açıklaması yaptı. Açıklamada Çeriç, Görmez'i "Şeyhülislam" ilan etti.

Pazar, 16 Ekim 2011 12:00
Mısır ordusu yetkilileri kendi güçlerini kapsamlı bir şekilde genişletiyor. İslamcı hareketlerin korkusuyla orduya karşı sempatiyle yaklaşan kesimlerin dahi, son süreçte ordunun rolünü sorgulamaya başladığı görülüyor.

Eski lider Hüsnü Mübarerk'in devrilmesinden sonra iktidara gelen Askeri Konsey'in iki üyesi, ilk defa bu hafta yapılan görüşmelerde Kasım ayında yapılacak olan yeni parlemento seçimlerinden sonra bile Mısır hükümetinin tam kontrolünü ellerinden tutmayı planladıklarını söyledi.

Pazar, 30 Ekim 2011 00:44
Tunus’ ta seçimi kazanan İslamcı partinin başkanı Gannuşi’nin “ılımlı” açıklamaları Radikal yazarı Murat Yetkin tarafından övüldü. Artık, İran yerine Türkiye’nin gerici rejimlere model olduğunu belirten Yetkin bu durumun sevindirici olduğunu belirtirken, bu vesileyle “Cumhuriyet” bayramını kutladı.

Arap ülkelerinde başlayan isyanlar, bölgeye “demokrasi geldiği” öne sürülerek genişçe bir kesim tarafından “devrimci” olarak adlandırılarak alkışlanmıştı. Yaşanan tartışmalı sürecin, bu ülkelerde İslamcı hareketlerin öne çıkması ile sonuçlandığı görülüyor. Mısır’da Müslüman Kardeşler ağırlığını koyarken, Libya’da şeriat ilan edildi bile.

Salı, 11 Ekim 2011 18:31
Mısır'da geçtiğimiz Pazar Kıptilere dönük saldırılar, aslında Mısır'ın geleceğinde İslamcı unsurların ağırlığını ortaya koyan bir provokasyondu. Seçimlere giden Mısır'da, Müslüman Kardeşler "dini slogan yasağını" tanımadığını ilan etti, anayasa tartışmalarında şeriatçılığın etkisi de artıyor.

Mısır'da seçimler yaklaşırken, başını Müslüman Kardeşler'in çektiği İslamcı örgütler, sürece iyice ağırlığını koymaya başladı. Geçtiğimiz Pazar günü Hıristiyan Kıptilere karşı gerçekleştirilen saldırılar, bütün "itidal" çağrılarına rağmen Mısır'daki İslamcı eğilimin belirginleşmesini de simgeliyor.

Pazartesi, 31 Ekim 2011 13:22
Libya'da Konsey Başkanı Mustafa Abdülcelil'in şeriat ilan etmesinin etkisi, çarpıcı biçimde görüldü. Bingazi'deki adliye binasının tepesinde eski Libya monarşisi bayrağını yanı sıra El Kaide bayrağı dalgalandırıldı! Ülkenin ücra kentlerinde ise islamcı militanlar, ev baskınları yapıp "Kaddafi yanlılarını" arıyor.

Libya'da yaşanan "devrim"e dair en çarpıcı anlar, Bingazi adliyesinde yaşanıyor.

Salı, 25 Ekim 2011 22:26
Önceki gün Ulusal Geçiş Konseyi tarafından şeriatla yönetileceği ilan edilen Libya'da kadınları karanlık günler bekliyor. NATO destekli operasyonla "özgürleştiği" iddia edilen ülkede islamcı iktidarın kadınları şeriatla ne şekilde "özgürleştireceği"ni öngörmek güç değil...

Emperyalizmin Libya'da kazandığı başarının ardından Libya'da yeni devlet ilan edildi. Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, devletin şeriata dayalı olacağını, yasalarının şeriat yasalarını temel alacağını açıkladı. Abdülcelil ilk konuşmasında çok eşliliği yasaklayan kanunun kaldırılacağını açıklayarak, artık 4 kadınla evlenilebileceğini ifade etti.

Pazar, 09 Ekim 2011 22:45
Tunus'ta islamcılar, İran'da mollaların iktidarı almasının ardından yaşanan gericileşme sürecini konu alan Persepolis isimli filmi gösteren özel bir televizyon kanalının binasını ateşe verme girişiminde bulundu.

Tunus'ta islamcılar, İranlı yönetmen Marjane Satrapi tarafından yazılan çizgi romandan uyarlanan ve yönetmenliğini Satrapi ile Vincent Paronnaud'un yaptığı Persepolis isimli filmi gösteren özel bir televizyon kanalının binasını ateşe verme girişiminde bulundu.
300'e yakın kişiden oluşan gerici grubu polisin püskürttüğü belirtildi.

Perşembe, 06 Ekim 2011 18:16
Türkiye Komünist Partili Öğrenciler’in düzenledikleri Çarşamba Buluşmaları’nın ilki olan “Ortadoğu’daki Son Gelişmeler ve Türkiye” konulu etkinlik TKP Merkez Komite üyesi Erhan Nalçacı’nın katılımıyla Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Türkiye Komünist Partisi’nin geçtiğimiz günlerde Suriye’yi ziyaret eden heyetinde bulunan Erhan Nalçacı, Suriye’de yaşanan süreç ve AKP’nin Ortadoğu’daki hesapları konularında verdiği bilgilerin yanı sıra TKP heyetinin Suriye Komünist Partisi, Suriye Komünist Partisi (Birleşik) ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi yöneticileriyle yapmış olduğu görüşmelere ilişkin bilgiler verdi.

Pazartesi, 03 Ekim 2011 12:51
Suriye’deki gelişmeleri tartışmak ve ortak mücadeleyi yükseltmek üzere TKP’den bir heyet ülkedeki komünist partilerin davetlisi olarak Şam’da temaslarda bulundu.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Merkez Komite’den bir heyet, Suriye’deki gelişmeleri tartışmak üzere ülkedeki iki komünist partinin davetlisi olarak Şam’a gitti. 1-2 Ekim tarihlerinde ülkede bulunan heyet, Suriye Komünist Partisi, Suriye Komünist Partisi (Birleşik) ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ni (FHKC) ziyaret etti.

Pazartesi, 24 Ekim 2011 13:35
Libya'da yeni devlet ilan edildi. Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, devletin şeriata dayalı olacağını açıkladı. Abdülcelil'in ilk müjdesi, artık 4 kadınla evlenilebileceği oldu.

Libya'da aylardır anlatılan gerçeklere kulaklarını tıkayanlar için şaşırtıcı, olan bitenin farkında olanlar için ise beklenilen gelişme yaşandı. Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, şeriat devletini ilan etti.

Pages